Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Laseroterapia endowaskularna (EVLA, EVLT)

Co to jest zabieg EVLA (EVLT)?

Laseroterapia endowaskularna (EVLA - EndoVenous Laser Ablation, EVLT - Endovenous Laser Treatment) to nowoczesna metoda leczenia przyczyny żylaków, popularnie nazywana przez pacjentów "laserowe usuwanie żylaków" lub „laserowa operacja żylaków”. To nie usuwanie żylaków, a likwidacja ich przyczyny w tych przypadkach, gdy żylaki powstały w wyniku niewydolności głównych pni żylnych, najczęściej żyły odpiszczelowej, rzadziej - odstrzałkowej. Zabieg polega na zamknięciu niewydolnego pnia żylnego za pomocą światła lasera. Oddziaływanie lasera opiera się na zjawisku tak zwanej selektywnej fototermolizy. Laser niszczy wybiórczo niektóre tkanki. W przypadku zabiegu zamykania żył najnowocześniejszymi laserami o długości fali 1940 nm lub starszymi – 1470 nm, rolę chromoforu pełni woda. Tkanki żyły, składające się głównie z wody, absorbują energię świetlną przekształcając ją w ciepło. Woda wyparowuje z tkanek śródbłonka i osiągany zostaje optymalny efekt ablacji żyły z minimalnym ryzykiem uszkodzenia otaczających tkanek.

Zabieg EVLA (EVLT) wspomagany jest tumescencją, co dodatkowo chroni otaczające żyłę tkanki..

Co to jest tumescencja?

Tumescencja to rodzaj znieczulenia, ale nie tylko. Przed zabiegiem, przy użyciu specjalnej pompy, w okolicę żyły podawany jest płyn zawierający środek znieczulający. Płyn ten działa także przeciwzapalnie i powoduje obkurczenie żyły, czyli zmniejszenie jej średnicy. Ucisk płynu tumescencyjnego opróżnia żyły z zalegającej w nich krwi. Znacznie wzrasta wtedy skuteczność zabiegu oraz zmniejsza się ryzyko powikłań. Znieczulenie jest dla pacjentów bezpieczne i mało inwazyjne. Trwa bardzo krótko, dlatego pacjent może bezpośrednio po zabiegu wrócić do domu.

Co to jest zabieg endowaskularny (wewnątrzżylny)?

We flebologii procedury endowaskularne, czyli wewnątrznaczyniowe polegają na uszkadzaniu niewydolnych (chorych) żył od wewnątrz, to znaczy od środka. Żyłę można niszczyć używając lasera. Pod wpływem zastosowanej energii żyła zostaje uszkodzona (spalona) i trwale zamknięta, dzięki czemu nie ma potrzeby jej usuwania, jak to ma miejsce w klasycznej chirurgii. Uszkodzenie warstwy wewnętrznej żyły rozpoczyna proces naprawczy za pomocą specjalnych komórek produkujących włóknik, powodując jej całkowite zwłóknienie i ostateczne wyłączenie z układu żylnego.

Jaki laser wybrać do zabiegów likwidacji żylaków?

Ważne, by zabieg był skuteczny, a jednocześnie nie powodował skutków ubocznych. Centrum Flebologii to pierwsza placówka w Polsce, która od 2014 roku w zabiegach używa lasera neoV1470 o długości fali 1470nm firmy Neolaser. Laser ten wykorzystuje specyficzne właściwości wody. Tkanki żyły składają się głównie z wody, dlatego staje się ona doskonałym chromoforem do pochłaniania energii laserowej. Fala lasera o długości 1470 nm jest pochłaniana przez wodę komórkową 40 razy lepiej, niż w przypadku lasera starszej generacji (o długości fali 980 nm) używanego w leczeniu żylaków. Dlatego naszym laserem jesteśmy w stanie efektywnie zwiększyć temperaturę komórek śródbłonka żyły, uzyskując tym samym optymalny efekt ablacji żył z minimalnym ryzykiem uszkodzenia otaczających tkanek.

Od grudnia 2019 roku posiadamy - znów jako pierwsi w Polsce - laser neoV1940. Dlaczego kolejny laser? Oba są równie skuteczne, ale absorpcja energii z lasera przez wodę jest w tym laserze około 4,8 razy większą niż w poprzednim o długości fali 1470 nm. Wymagana jest zatem mniejsza ilość energii potrzebnej do termicznego uszkodzenia żyły. Płytsza jest też penetracja do otaczających żyłę tkanki (o około 1/4 ). Tkanki wokół żyły są mniej nagrzewane światłem lasera. 

Podstawowe różnice dotyczące obu laserów są związane z występowaniem zdarzeń niepożądanych. Najczęstsze efekty uboczne interwencji to: ból, siniaki, krwiaki, przebarwienia, drętwienie, zapalenie żył, stwardnienia tkanki i uczucie rozpierania. Poważniejsze powikłania obejmują oparzenia, zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną i uszkodzenie nerwów.

Najnowszy neoV 1940 nm wyróżnia się spośród wszystkich dostępnych na rynku największym bezpieczeństwem dla pacjenta, czyli najniższą częstotliwością występowania zdarzeń niepożądanych.

Jakie światłowody są używane podczas zabiegu laserowej operacji żylaków?

Podczas każdego zabiegu laserowej likwidacji żył w Centrum Flebologii używamy światłowodów Infinite Ring. To najnowocześniejsze wielopierścieniowe światłowody.

Światłowody radialne (pierścieniowe) uwalniają energię w kształcie pierścienia (wokół światłowodu), a nie punktowo (na wprost), jak najstarsze światłowody. Infinite Ring to jeszcze coś więcej. To cylindryczne, a nie punktowe oddziaływanie energii. Nie jeden, nie dwa, a wiele pierścieni umieszczonych na samej końcówce światłowodu daje kontrolowany wzrost temperatury na większej powierzchni ściany naczynia i pozwala unikać punktowego przegrzania i uszkadzania żyły. Infinite Ring to delikatne, a jednocześnie optymalne i jednorodne działanie ciepła wzdłuż całej długości żyły. Zwiększa to prawdopodobieństwo trwałego uszkodzenie naczynia. Energia jest rozproszona i w każdym punkcie oddziaływania zmniejszona, dzięki czemu nigdy nie dochodzi do przerwania ściany żyły. Żyła jest uszkadzana, ale bez efektu przyklejania i karbonizacji na końcówce, co może istotnie zredukować skutki uboczne, takie jak powstawanie siniaków, ból, zaburzenia czucia, a także przyszłą rekanalizację, czyli niepowodzenie całego zabiegu.

Ten typ światłowodu zastosowany przy laserze 1940 nm pozwala wykonać zabieg bardzo wysoko, przy samym ujściu głównego pnia do żyły głębokiej. Mówimy wtedy o krosektomii laserowej. Pozwala to na zwiększenie skuteczności zabiegu, także w przypadku najbardziej zaawansowanych niewydolności głównych pni i dotyczących niewydolności zastawek w ujściu do żył układu głębokiego, niedawno tylko kierowanych na klasyczne operacje.

Światłowód wielopierścieniowy Infinite Ring to najbardziej zaawansowane rozwiązanie światłowodowe dla zabiegów EVLA (EVLT). Światłowody Infinite Ring współpracują wyłącznie z laserami neoV. A skuteczność zabiegów jest bliska ideału.

Laserowe leczenie żylaków - jak wygląda zabieg?

Zabieg laserowy zawsze poprzedza badanie USG-Doppler. Wskazaniem do takiego zabiegu są niewydolne główne pnie żylne: żyła odpiszczelowa lub rzadziej – odstrzałkowa.

Laseroterapia wewnątrzżylna przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych, bez pobytu po zabiegu w klinice.

Zabieg poprzedza podanie płynu tumescencyjnego, czyli znieczulającego, a jednocześnie obkurczającego żyły. Potem lekarz pod kontrolą USG ustala miejsce wprowadzenia włókna laserowego oraz zaznacza przebieg żył, które mają być poddane zabiegowi. Cienkie włókno wprowadza się do uszkodzonej żyły przez bardzo małe nacięcie w skórze najczęściej w okolicy wewnętrznej strony łydki. Dla większego komfortu miejsce to jest znieczulane miejscowo.

Następnie, cały czas obserwując postępy zabiegu na monitorze USG, włókno jest stopniowo wysuwane z żyły deponując energię w tkankach leczonej żyły.

Po ablacji laserem głównego pnia żylnego przystępujemy do podania za pomocą zastrzyków leków w inne niewydolne żyły lub usuwania ich za pomocą specjalnych haczyków chirurgicznych. Ta część zabiegu to po prostu skleroterapia lub miniflebektomia. Jednoczesna śródzabiegowa skleroterapia lub miniflebektomia to skuteczne metody zamykania niewydolnych krętych żył. Włókno laserowe może tylko penetrować żyły proste w przebiegu, czyli najczęściej główne pnie żylne: żyły odpiszczelowe i odstrzałkowe.

Takie połączenie metod podczas jednego zabiegu (leczenie hybrydowe) pozwala na osiągnięcie maksymalnych efektów oraz skraca czas leczenia niewydolności żylnej nóg.

Na zakończenie na nogę jest zakładany opatrunek uciskowy - specjalna pończocha kompresyjna, którą trzeba nosić przez kilka dni łącznie z nocą, potem tylko w ciągu dnia. Po zabiegu wskazany jest 30-minutowy spacer. Nie zakładane są żadne szwy, dlatego nie ma potrzeby ich zdejmowania podczas dodatkowych wizyt lekarskich.

Laserowa operacja żylaków – co po zabiegu?

Kontrola po zabiegu odbywa się najczęściej po 7 dniach, a potem po 2-3 miesiącach. Podczas kontroli wykonujemy badanie USG-doppler i ustalane jest postępowanie, którego celem jest dalsza poprawa wydolności układu żylnego. Likwidowane są pozostałe niewydolne żyły oraz żyły siateczkowate i pajączki. Na tym etapie najlepiej sprawdzają się zabiegi kompresyjnej skleroterapii, a dla najdrobniejszych, koloru czerwonego, popękanych najdrobniejszych naczynek – zabiegi laserem barwnikowym. Najlepiej je wykonywać nie wcześniej niż 2 miesiące po zabiegu.

Laserowy zabieg endowaskularny (EVLA, EVLT) nie wyłącza pacjenta z życia codziennego i nie wymaga zwolnień z pracy. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest unieruchomienie (niemożliwość chodzenia) i - w niektórych przypadkach - stosowanie terapii hormonalnej. Wprowadzenie cewnika jest też utrudnione w przypadku zrostów w leczonych żyłach i ich krętego przebiegu. Ciąża i karmienie piersią jest też okresem, w którym nie wykonujemy zabiegów.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa