Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Owrzodzenia żylne podudzi

Żylne owrzodzenie podudzi – co to jest?

Rany w okolicy kostek, częściej w okolicy kostki wewnętrznej i które nie chcą się zagoić przez 2 tygodnie z dużym prawdopodobieństwem sugerują powstanie żylnych owrzodzeń podudzi. Szacuje się, że 80-90% ran w tej okolicy wynika z przewlekłej niewydolności żylnej. Ryzyko powstania owrzodzeń na nogach jest większe u pacjentów, którzy przeszli zakrzepicę żył głębokich.

Jakie są dodatkowe objawy żylnych owrzodzeń kończyn dolnych?

Na nogach mogą powstawać rany nie tylko z powodu niewydolności żylnej. Owrzodzenia pochodzenia żylnego charakteryzują się:

  • powstanie ran poprzedza ból, nasilający się pod  koniec dnia oraz w pozycji stojącej i siedzącej,
  • zmiany skóry w okolicy kostek i obecność przebarwień, skóra jest cienka i swędzi,
  • dno rany jest czerwone, dobrze ukrwione,
  • rana jest płytka o nieregularnych krawędziach,
  • mogą pojawić się oznaki infekcji z wysiękiem o nieprzyjemnym zapachu.

Żylne owrzodzenia podudzi - jakie są przyczyny?

Jeśli żyły nie działają prawidłowo, krew zamiast płynąć z nóg do serca, zaczyna się gromadzić w żyłach. Pogłębia to styl życia z małą ilością ruchu, głównie wielogodzinne stanie lub siedzenie. Gromadząca się krew naciska na ściany żyły i zaczyna je uszkadzać, najsilniej wokół kostek. Pojawia się obrzęk i ból towarzyszący rozpoczętym procesom zapalnym w tkankach.

W wyniku trwającej wiele lat niewydolności żylnej, tkanki nie są odpowiednio dotlenione i odżywiane. Stają się więc coraz bardziej "zatrute" produktami odpadowymi przemiany materii. Zmiany te najszybciej widać wokół kostek, bo tam najsilniej zalega krew.

Żylne owrzodzenia podudzi - jakie są objawy?

Skóra brązowieje, staje się bardzo słaba, łuszczy się i swędzi. Jakikolwiek uraz w okolicy kostki rozpoczyna proces chorobowy. Otwierają się rany, które nie są chorobą dermatologiczną i leczenie miejscowe za pomocą maści i kremów nie daje żadnego rezultatu, a nawet pogarsza stan ran żylnych.

Rana w okolicy kostki, która nie goi się w ciągu co najmniej dwóch tygodni, powinna nas zaniepokoić. Zwłaszcza, gdy pojawią się dodatkowo objawy owrzodzeń podudzi w postaci obrzęku czy bólu. Trzeba wtedy niezwłocznie udać się do lekarza, który ustali przyczynę takiego stanu rzeczy. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na szybsze wygojenie.

Zaawansowana niewydolność układu żylnego kończyn dolnych może prowadzi do powikłań zwanych owrzodzeniami podudzi.

Pełne informacje dotyczące leczenia owrzodzeń podudzi w Centrum Flebologii w Warszawie znajdzie Państwo w dziale owrzodzenia:

https://www.centrumflebologii.pl/pl/owrzodzenia

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa