Owrzodzenia
Około 380 tys. Polaków cierpi z powodu owrzodzeń podudzi. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet, szczególnie starszych. W skrajnych przypadkach pacjenci mają otwarte rany nawet od 40 lat. Przychodzą do Centrum Flebologii pozbawieni chęci do życia. Z bólu nie mogą spać. Obraz beznadziejnie powiększającej się rany, często przykrego zapachu odizolował ich od świata. Są po wielu próbach leczenia, nawet przeszczepach. Stracili wszelką nadzieję.
Jak to się zaczyna? W wyniku trwającej wiele lat niewydolności żylnej, tkanki nie są odpowiednio dotlenione i odżywiane. Stają się więc coraz bardziej "zatrute" produktami odpadowymi przemiany materii. Zmiany te najszybciej widać wokół kostek, bo tam najsilniej zalega krew. Skóra brązowieje, staje się bardzo słaba, łuszczy się i swędzi. Jakikolwiek uraz w okolicy kostki rozpoczyna proces chorobowy. Najczęściej pacjentom wydaje się, że właśnie upadek, czy skaleczenie jest tego przyczyną. Podejmują leczenie dermatologiczne, koncentrujące się na zamknięciu rany, niestety bez żadnych efektów.
Pacjenci Centrum Flebologii z owrzodzeniami podudzi to:
Pierwsze dwie grupy to aż 80% pacjentów w proporcji 60% do 40%.
Dawniej uważano, że wszystkie owrzodzenia podudzi wynikają z uszkodzeń układu głębokiego żył. Uszkodzenia takie są nieodwracalne, dlatego medycyna nie miała dobrych wiadomości dla pacjentów. Jeśli dodatkowo układ żył powierzchniowych był uszkodzony, traktowano to jako defekt mało znaczący i odradzano usuwanie żylaków.
Zapraszamy na naszą stronę poświęconą w całości zakrzepicy żył głębokich Zakrzepica-SOS.pl.
Pojawienie się technik dopplerowskich pozwoliło zauważyć, że większość pacjentów z owrzodzeniami podudzi ma uszkodzony układ żył powierzchniowych, a te żyły można z sukcesem poddać korekcie zabiegowej. Także jest możliwa poprawa funkcjonowania układu głębokiego przez usunięcie problemów związanych z uszkodzonym układem powierzchniowym, czyli żylaków. Doświadczenia pokazują, że po takich zabiegach wydolność układu głębokiego wzrasta do 30%. Pacjenci z owrzodzeniami bardzo często są kierowani przez nas do operacji, metod endowaskularnych lub nawet bardzo małoinwazyjnej skleroterapii.
U tych, u których doszło do uszkodzenia żył głębokich, najczęściej właściwe techniki kompresyjne pozwalają skutecznie przeciwdziałać ponownym nawrotom choroby. Zapewniamy pacjentom zaopatrzenie w wyroby kompresyjne JOBST®.
Wielu pacjentów z grupy trzeciej kierujemy do innych ośrodków, zgodnie z przyczyną powstania ran.
Nie koncentrujemy się w naszym leczeniu na samej ranie. Nie mniej zasady jej pielęgnacji muszą być bezwzględnie przestrzegane i dostosowane do stanu tkanek. Opatrunki stosowane w leczeniu owrzodzeń:
Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.
Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.
Od listopada 2019 roku jako pierwsi w Polsce mamy najnowszy laser neoV1940 do leczenia niewydolności żylnej. Ma wiele cech, które definitywnie odróżniają go od innych dostępnych na rynku urządzeń. Główną zaletą jest osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjenta przy najwyższej skuteczności.
Przedstawiamy najczęściej stosowane pojęcia związane z niewydolnością żylną wraz z wyjaśnieniem, co one oznaczają. To, mamy nadzieję, pomoże zrozumieć, o czym mówi do Ciebie flebolog, czyli lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych.