Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Refundacja wyrobów na NFZ

  Centrum Flebologii ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Kiedy jest możliwa refundacja wyrobów kompresyjnych?

  Pacjenci z obrzękiem limfatycznym mogą uzyskać dofinansowanie na wyroby kompresyjne zlecone do leczenia obrzęku limfatycznego. JOBST® Elvarex® to linia wyrobów płaskodzianych stosowanych w terapii obrzęków rąk, dłoni, a także nóg. Wykonywane są na miarę, co oznacza, że każdy produkt jest produkowany w oparciu o indywidualnie pobrane pomiary. Metka wyrobu ma imię i nazwisko pacjenta, a nie oznaczenia dotyczące rozmiaru czy długości.

  W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjentowi przysługuje raz do roku refundacja wyrobów medycznych do leczenie obrzęków limfatycznych.

  Dofinansowanie wyrobu można uzyskać pod warunkiem uzyskania zlecenia na zaopatrzenie, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub rehabilitant. Pacjent Centrum Flebologii może uzyskać takie zlecenie.

  Także pacjent z dowolnego miejsca w Polsce posiadający zlecenie wystawione przez innego specjalistę i w innym miejscu może zgłosić się do Centrum Flebologii i zamówić refundowane wyroby płaskodziane do leczenia obrzęku.

  Jakie nogawice uciskowe są refundowane?

  Rodzaj wyrobu rekomenduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący pacjenta. W przypadku kończyn dolnych do wyboru są: stopki, skarpetki, podkolanówki, pończochy oraz pończochy z różnymi opcjami objęcia bioder.

  Pacjent ma prawo wybrać rodzaj i typ zaopatrzenia zgodnie ze zleceniem terapeuty, jednak musi pamiętać, że NFZ finansuje tylko nogawice płaskodziane o ciśnieniach nie mniejszych niż 30 mmHg i tylko do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia i w wysokości podanej w Rozporządzeniu, czyli:

  • 70% od ceny wyroby, ale nie więcej niż 70% od limitu 800 zł (nie więcej niż 560 zł). 

  W przypadku ceny wyroby nie przekraczającej limitu, pacjent opłaca 30% wartości produktu. Jeśli cena wybranego produktu jest wyższa niż cena określona limitem, pacjent dopłaca różnicę między ceną brutto a kwotą refundacji.

  Jakie rękawy uciskowe na obrzęk limfatyczny są refundowane?

  Tutaj, podobnie jak w przypadku nogawic, zlecenie może dotyczyć tylko wyrobów płaskodzianych. Dostępne model do terapii obrzęków zlokalizowanych na kończynach górnych, najczęściej po mastektomii to: rękawice z palcami, bez palców, z palcami o różnej, rękawy, także rękawy jednoczęściowe z rękawiczkami. 

  NFZ finansuje tylko rękawy płaskodziane o ciśnieniach nie mniejszych niż 20 mmHg i tylko do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia i w wysokości podanej w Rozporządzeniu, czyli:

  • 70% od ceny wyroby, ale nie więcej niż 70% od limitu 400 zł w przypadku rękawów (nie więcej niż 280 zł).

  Wyroby płaskodziane mogą być realizowane po zakończeniu I Fazy Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej), kiedy obrzęk jest maksymalnie zredukowany i ustabilizowany.

  Czy obrzęk lipidowy (lipoedema) może być leczony poprzez refundowane wyroby płaskodziane?

  Kompresja medyczna jest uznaną metodą profilaktyki i leczenia obrzęku lipidowego (lipoedemy). Pacjenci mogą liczyć na refundację zleconych im wyrobów, w przypadku, gdy rozwinie się także obrzęk limfatyczny.  

  Na stronie https://kompresjoterapia.pl/ znajdziecie Państwo ofertę wyrobów JOBST® Elvarex®.

  Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 19.00. Dobór i pomiar wyrobu trawa około godziny. Prosimy o umówienie terminu pod nr telefonu 801 0 111 70 (22 671 71 67)

  Podstawy prawne refundacji:

  http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130001565

  http://www.mz.gov.pl/leczenie/przedmioty-ortopedyczne-i-srodki-pomocnicze

Filmy

Broszury

 •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa