Kompresjoterapia to uznana metoda profilaktyki i leczenia niewydolności żylnej i limfatycznej. Jest też metodą leczenia przyczynowego. Poprzez ucisk zewnętrzny zwęża naczynia żylne i przywraca prawidłowy powrót krwi żylnej ku sercu. W przypadku obrzęków limfatycznych – stymuluje przemieszczanie się płynów z przestrzeni międzykomórkowych do naczyń limfatycznych, a dalej do krwiobiegu.
Kompresjoterapia nie wyleczy ani problemów żylnych, ani limfatycznych, ale zapobiegnie ich powiększaniu się oraz w czasie jej stosowania niweluje dolegliwości.
Pierwotny obrzęk limfatyczny bardzo często dotyczy dzieci, narasta od stóp ku górze. Wymaga kompresji, która zahamowuje postęp choroby i zapobiega, by nie doszło do twardnienia tkanki oraz uszkodzeń skóry.
Do 6 roku życia stosuje się wyroby kompresyjne tylko w 1. klasie ucisku. Zbyt silny ucisk przeszkodziłby procesom wzrostu organizmu dziecka. Wyroby na stopki mają każdy palec oddzielnie dziany, by kompresja zatrzymała narastanie obrzęku w tych miejscach. Ciekawostką jest, że wyroby kompresyjne mogą być produkowane na obwody wynoszące co najmniej 1,5 cm. To właśnie jest granica, od której można zacząć zaopatrywać dzieci w wyroby kompresyjne.
Między 6 a 12 rokiem życia można stosować już wyższe klasy ucisku, ale z należytą ostrożnością.
Osoby dorosłe mogą stosować wyroby we wszystkich klasach ucisku, ale tutaj z kolei przeciwwskazaniem najważniejszym jest niedokrwienie tętnicze kończyn. Tętnice to nie żyły, to system naczyń doprowadzający krew od serca do kończyn. Jeśli procesy chorobowe doprowadzają do zarastania tętnic, ucisk zewnętrzny jeszcze mocniej utrudnia dopływ krwi bo tętnice zrobią się jeszcze węższe. To logiczne, prawda?
Choroby tętnic dotyczą najczęściej starszych osób, częściej mężczyzn i palących papierosy.
Inne ograniczenia są związane z chorobami skóry, ale zazwyczaj jest odwrotnie: to kompresja poprawia wygląd skóry, więc to przeciwwskazanie jest względne.
Ważna też jest sprawność rąk, by móc włożyć wyroby kompresyjne. Rozwiązaniem tutaj mogę być różne akcesoria pomocne w tej czynności lub po prostu wybranie wyrobów o niskich klasach ucisku.
Dla osób obłożnie chorych, leżących kompresja może być stosowana poniżej 1. klasy ucisku, w przypadku schorzeń żylnych lub 1, 2. klasa ucisku w przypadku obrzęków limfatycznych.