Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Kompresjoterapia

Co to jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia to leczenie uciskiem. Celem kompresjoterapii jest - poprzez kontrolowany zewnętrzny ucisk na tkanki - zmniejszeniu obrzęku spowodowanego filtracją płynów w tkankach oraz zmniejszeniu refluksu żylnego i tym samym nadciśnienia żylnego.

Kompresjoterapia stosowania jest także w zapobieganiu rozrostowi blizn, np. po oparzeniach, w chirurgii rekonstrukcyjnej, również w chirurgii plastycznej np. po zabiegach liposukcji.

Jakich wyrobów medycznych używa się w kompresjoterapii?

Najczęściej w tej metodzie leczenia wykorzystuje się wyroby uciskowe takie, jak: podkolanówki, pończochy, rajstopy czy rękawy i rękawiczki. Asortyment tutaj jest praktycznie nieograniczony, w rozmiarach standardowych lub na miarę.

Stosowane są też specjalne bandaże kompresyjne oraz podkłady i wyściółki. Zastosowanie mają szczególnie w:

 • pierwszej fazie leczenia,
 • złej tolerancji na odzież kompresyjną, czy
 • deformacji ciała uniemożliwiającej dobranie odzieży uciskowej.

Jak działa leczenie uciskiem w przypadku obrzęków limfatycznych?

Kompresjoterapia to podstawowa metoda leczenia obrzęków limfatycznych. Ucisk redukuje obrzęk, ale też zapobiega jego ponownemu gromadzeniu się poprzez zmniejszenie przecieku kapilarnego i wspomaganie drenażu limfatycznego płynu śródmiąższowego. Kompresjoterapia odgrywa także rolę w zmniejszaniu ryzyka infekcji i innych powikłań obrzęków. Stosowanie kompresji zewnętrznej podwyższając ciśnienie śródtkankowe wpływa także na cofanie się istniejących zwłóknień i stwardnień oraz wspomaga pracę pompy mięśniowej. Wyraźnie zmniejsza też ból i redukuje stany zapalne.

Wskazania do kompresjoterapii w leczeniu obrzęków to przede wszystkim:

 • obrzęk limfatyczny,
 • obrzęk lipidowy,
 • po zabiegach liposukcji,
 • obrzęki w ciąży,
 • inne rodzaje obrzęków, np. po operacji, urazach, w wyniku paraliżu.

Co to jest nadciśnienie żylne i jak jemu przeciwdziała kompresjoterapia?

W zdrowych nogach krew żylna wędruje od stóp, w górę - do serca. Kiedy zawodzą mechanizmy gwarantujące ten powrót, krew opada i zalega w żyłach. Mówimy wtedy o zastoju żylnym. Tworzy się nadciśnienie i rozdyma oraz wydłuża żyły, oczywiście najmocniej na dole, wokół kostek. Tak działa nadciśnienie w żyłach.

Znajomość mechanizmu tworzenia się nadciśnienia żylnego pozwala dopasowywać skuteczne środki kompensujące, przede wszystkim wyroby kompresyjne, czyli leczące uciskiem. Poprzez ucisk zewnętrzny żyły zmniejszają swoją średnicę, zastawki zbliżają się do siebie, co eliminuje refluks i usprawnia powrót krwi żylnej w kierunku serca. Znikają obrzęki, bóle wokół kostek, tkanki zyskują witalność.

Oczywiście działanie kompresjoterapii jest tylko wtedy, gdy ją stosujemy. Zmiany nie są trwałe, ale skutecznie chronią przed progresją niewydolności żylnej i jej powikłaniami.

W kompresjoterapii wykorzystuje się:

 • specjalistyczne bandaże kompresyjne lub
 • wyroby pończosznicze o stopniowalnym ucisku.

Podczas kompresjoterapii w niewydolności żylnej największy, leczniczy ucisk stosuje się wokół kostki i stopniowo zmniejsza w kierunku pachwiny. Mówi, że kompresja jest stopniowana.

W jakich wskazaniach terapia kompresyjna ma największe znaczenie?

Terapia uciskowa jest podstawą profilaktyki i leczenia dysfunkcji układu żylnego, a w kilku wskazaniach jej znaczenie jest mocno udowodnione:

 • otwarte żylne owrzodzenia podudzi: kompresja w tym przypadku jest leczeniem przyczynowym, przy ucisku co najmniej 40 mmHg oraz indeksie sztywności statycznej (ISS) większym niż 10, owrzodzenia goją się zdecydowanie szybciej;
 • profilaktyka żylnych owrzodzeń podudzi: stosowanie kompresji zmniejsza ryzyko powtórnego pojawienia się ran na podudziach;
 • profilaktyka zespołu pozakrzepowego: u 1/3 pacjentów, którzy przeszli zakrzepicę żył głębokich, do dwóch lat wystąpią objawy zespołu pozakrzepowego, które dotyczy tkanek podudzi, a utrzymywanie ucisku na podudzi w formie podkolanówek w 3. klasie ucisku przez dwa lata zmniejszają ryzyko wystąpienia takich powikłań;
 • profilaktyka zakrzepicy żył głębokich: zwiększenie szybkości powrotu krwi żylnej poprzez ucisk zewnętrzny to znany czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia zakrzepicy u osób podróżujących, poddawanych zabiegom chirurgicznym, unieruchomionych, u kobiet w ciąży.

Artykuły zamieszczone na stronie przybliżą Państwu tę uznaną metodę.

 •  
Zapisy telefoniczne od poniedziałku do piątku
w godzinach 9.00 - 19.30
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa