Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Ochrona skóry

Zajmujemy się obrzękiem już wiele lat. Ale ten fakt nas zawsze i niezmiennie zadziwia: pacjenci przez wiele lat borykający się z obrzękiem limfatycznym nigdy nie słyszeli o ochronie skóry jako elemencie niezwykle ważnym w terapii! Być może wydaje się to nie na miarę współczesnej medycyny, gdzie leczenie wymaga skomplikowanej aparatury, zabiegów, czy medykamentów i dlatego pomijane jest w edukacji pacjentów. Ale my wiemy, że leczenie obrzęków opiera się na prostych zasadach, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, bo inaczej kończą się tragicznie. Tak też jest w przypadku ochrony skóry. O tym nigdy nie można zapominać. To jeden z czterech elementów Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej, który musi być każdego dnia stosowany.

Obrzęk limfatyczny to zaleganie płynu bogatego w białka w tkankach. Płyn ten nie może być siłami układu limfatycznego odtransportowany, z powodu jego słabszej pracy, przeciążenia lub uszkodzenia. Podwyższona zawartość białka jest czynnikiem doprowadzającym do włóknienia tkanek. Skóra w miejscu dotkniętym obrzękiem przestaje się pocić, nie jest odpowiednio natłuszczona i dodatkowo traci owłosienie. Coraz większa objętość płynu zalegającego w tkankach to osłabienie skóry, która coraz bardziej robi się sucha, łuszcząca się i łatwo pękająca. Nieleczony obrzęk limfatyczny prowadzi do przewlekłego zapalenia skóry.

Dodatkowo bogatobiałkowy płyn to także idealna pożywka dla bakterii, czy np. grzybów. Na skórze człowieka bytuje bardzo dużo patogenów. Zdrowy organizm sobie z nimi doskonale radzi. Skóra chroni przed ich wnikaniem, trudno o jej uszkodzenie, ponieważ jest rozciągliwa, plastyczna, dodatkowo chroniona przez tzw. płaszcz lipidowy, utworzony przez tłuszcze produkowane w gruczołach łojowych. Jak się skaleczymy, uruchamiane są mechanizmy samodzielnie oczyszczające ranę z drobnoustrojów i martwych tkanek. W przypadku obrzęku limfatycznego, przerwanie ciągłości tkanek w wyniku urazu otwiera również wrota zakażenia, którymi drobnoustroje mogą wniknąć do organizmu. Uszkodzenie układu limfatycznego i zaleganie płynu wyłączą praktycznie możliwości obronne organizmu. W takich warunkach stan zapalny rozwija się bardzo łatwo, prowadząc do zaostrzenia zmian obrzękowych.

Należy więc pamiętać, że ochrona skóry to jeden z ważniejszych elementów leczenia obrzęków. Stosowana podczas leczenia obrzęków kompresjoterapiia dodatkowo nadwyręża skórę.

Oto zalecenia związane z ochroną skóry, które muszą być bezwzględnie przestrzegane:

  1. Każdego dnia należy obejrzeć dokładnie skórę kończyny dotkniętej obrzękiem. Każde zranienie, otarcie, nadmierne wysuszenie, czy zaczerwienienie powinno wzbudzić nasze zainteresowanie.
  2. Należy odkażać miejsca zranienia, tak szybko jak to jest możliwe. Rana powinna być także szybko zaopatrzona jałowym opatrunkiem.
  3. Podczas np. spacerów w lesie, czy pracy w ogródku, należy chronić skórę dotkniętą obrzękiem przed ukąszeniami komarów, kontaktem z ziemią itp. , czyli bezwzględnie należy nałożyć odpowiednie ubranie czy obuwie.
  4. Nie należy opalać skóry dotkniętej obrzękiem.
  5. Depilacja absolutnie nie jest wskazana.
  6. Jeśli pedicure czy manicure to bez wycinania skórek czy namaczania i koniecznie u wytrawnego podologa.
  7. Podczas stosowania kompresjoterapii za pomocą bandaży skóra powinna być chroniona za pomocą specjalnych tub i podkładów wyścielających.
  8. Dodatkowo należy stosować dopuszczone do kompresjoetrapii preparaty nawilżające skórę, np. Cutimed Acute. Tłuste balsamy czy kremy nie mogą być stosowane pod produkty kompresyjne. Mogą stanowić pożywkę dla drobnoustrojów.
  9. Materiały do komprejoterapii, np. bandaże nie mogą być pożyczane od innych pacjentów. Powinny być prane zgodnie z zaleceniami producenta i rak często jak to tylko jest możliwe
  10. Pobieranie krwi, czy zastrzyki należy wykonywać to na kończynie niedotkniętej obrzękiem.
  11. Codzienne domowe sprawdzanie ciśnienia i zaciskanie mankietu ciśnieniomierza na ręce obrzękniętej może także nadwyrężyć skórę, dlatego lepiej robić to na zdrowej ręce.

Te proste zachowania muszą stać się nawykiem dla osób z obrzękiem limfatycznym. Nie są trudne do przestrzegania, a dają naprawdę wiele: chronią przed powikłaniami obrzęku limfatycznego: zapaleniami skóry, tkanki podskórnej, czy trudno gojącymi się ranami, które to zawsze grożą dalszym powiększaniem się obrzęku.

Zaczerwienieni skóry, gorączka to zawsze powód pilnej konsultacji lekarskiej.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa