Flebologia

Owrzodzenia

Zapobieganie nawrotom

Gdy owrzodzenie żylne udało się wyleczyć to nie znaczy, że została wyleczona podstawowa choroba, która to spowodowała: niewydolność żylna to choroba przewlekła, pacjenci cierpią z powodu niewydolności żylnej do końca życia. Owrzodzenia podudzi nawracają często u tych pacjentów, którzy zaprzestają stosowania kompresji. Pacjenci powinni być poinformowani, że warunek ten można z łatwością spełnić i realizować w codziennym życiu.

Edukacja i szkolenia są ważne! Należy omówić z pacjentem, jak terapia kompresyjna i kwestia pielęgnacji skóry powinna stać się integralną częścią jego życia.

Suchą, spękaną i szorstką skórę, a także, gdy towarzyszy jej świąd można nawilżać specjalnymi preparatami zawierającymi mocznik, takimi jak Cutimed ACUTE 5% lub 10%. Produkty na bazie mocznika mogą być stosowane zewnętrznie. Mocznik wiążąc wodę przywraca nawilżenie skóry i pomaga przywrócić jej delikatność i elastyczność.

Każdego dnia nie można zapomnieć o kompresjoterapii i pielęgnacji skóry.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa