Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Echoskleroterapia kompresyjna

Co to jest echoskleroterapia kompresyjna?

Echoskleroterapia, skleroterapia pod kontrolą USG, echoskleroterapia pianą, skleroterapia pianą pod kontrolą USG to określenia tego samego zabiegu.

Tę odmianę skleroterapii uzyskuje się dzięki prostemu łączeniu farmaceutyka z powietrzem lub dwutlenkiem węgla. Substancje ubijane w dwóch strzykawkach tworzą pianę podobną do ubitego białka jaja kurzego.

Jakie są zalety zabiegu kompresyjnej skleroterapii pianą w porównaniu do skleroterapii z użyciem płynu?

Obecność gazu w takiej formie sklerozantu pozwala obserwować podawanie leku na ekranie aparatu USG. Technika ta bardzo wpłynęła na rozwój metod małoinwazyjnych, niechirurgicznych. Znacznie zwiększyła ich precyzję. Pozwoliła też wykonywać zabiegi skleroterapii na żyłach niewidocznych pod skórą, czyli głębiej położonych. Do niedawna interwencje w tych okolicach były możliwe najczęściej tylko z pomocą technik chirurgicznych, poprzez przecięcie skóry.

Echoskleroterapia - z uwagi na możliwość obserwacji zabiegu na ekranie USG, znajduje zastosowanie także tam, gdzie mamy do czynienia z trudnościami diagnostycznymi.

Tak zwane żylaki nawrotowe, które pojawiają się po zabiegach endowaskularnych czy tradycyjnych operacjach są najczęściej wskazaniem do echoskleroterapii. Bezpieczniej, ale i skuteczniej jest wykonać korektę z pomocą strzykawki i igły pod kontrolą USG, niż chirurgicznie penetrować uszkodzone tkanki i blizny.

Jakie schorzenia żylne leczy się za pomocą kompresyjnej echoskleroterapii?

Lek w formie piany działa silniej na żyłę (około 2-krotnie silniej), ponieważ w tym stanie przez pewien czas stoi w miejscu i intensywnie prowokuje powstanie włóknika. Silniejsze działanie piany w stosunku do płynnych sklerozantów pozwala wykorzystać tę odmianę skleroterapii do zabiegów na głównych pniach żylnych - żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.

Zabiegi tego typu przeprowadzamy w Centrum Flebologii od 2002 roku. Wielu pacjentów uniknęło operacji czy zabiegów laserem endowaskularnym (EVLA, EVLT). Szczególnie dotyczy to zabiegów na żyle odstrzałkowej. Najczęściej skleroterapia jest tutaj rozwiązaniem i bezpieczniejszym i tańszym dla pacjenta.

Należy pamiętać, że zawsze zabiegi mniej inwazyjne obarczone są mniejszym ryzykiem powikłań. Dlatego Centrum Flebologii oferuje zawsze skleroterapię wtedy, gdy daje ona porównywalne efekty do interwencji endowaskularnych czy chirurgicznych. Jest to zbieżne z oczekiwaniami naszych klientów. Poszukują rozwiązań jak najmniej inwazyjnych.

Echoskleroterapia to także doskonałe rozwiązanie dla żylaków drobniejszych, a nawet pajączków, gdy skleroterapia z użyciem leku w formie płynu nie daje efektu.

Trwa dyskusja na temat tego, czy powietrze użyte do tworzenia piany nie stanowi poważnego zagrożenia. Uznaje się, że dwutlenek węgla jest gazem zwiększającym bezpieczeństwo zabiegu i pozwalającym na użycie większej ilości preparatu podczas jednego zabiegu. W Centrum Flebologii w Warszawie do zabiegów echoskleroterapii głównych pni używany jest dwutlenek węgla.

Jak wygląda zabieg echoskleroterapii kompresyjnej?

Zabieg wygląda podobnie do klasycznej skleroterapii. Pacjent leży na leżance z lekko uniesioną nogą. Zawsze, gdy zamykane są głębiej położone żyły, zanim lekarz poda sklerozant, planuje zabieg na ekranie USG. Podaje lek i obserwuje na ekranie jego rozprowadzenie się wewnątrz żyły. Przesuwa pianę masując żyłę sondą USG. Podczas tych zabiegów podaj się wyższe stężenia, dlatego zabieg często jest krótszy, to tylko kilka wkłuć igłą.

Przy wykorzystaniu piany dla zamykania żył tuż pod skórą, zabieg wykonywany jest po kontrolą wylącznie wzroku.

Co po zabiegu?

Podobnie jak w klasycznej skleroterapii kompresja odgrywa ogromne znaczenie, dlatego pończochy kompresyjne lub bandaże i specjalne pady zakładane są jeszcze w gabinecie. Po zabiegu konieczny jest około półgodziny intensywny spacer.

W przypadku zamykania głównych pni pozabiegowa kontrola jest konieczna, najczęściej po 3 tygodniach.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa