Inne usługi
Naczyniaki występujące na skórze to łagodne zmiany nowotworowe, najczęstsze wieku dziecięcego, widoczne od urodzenia lub pojawiające się zaledwie kilka tygodni później. Mogą powiększać się do 12 miesiąca życia.
Naczyniaki ma co 10 dziecko rasy białej, częściej dziewczynki. Naczyniaki płaskie to płaskie, czerwone, sinoczerwone lub różowoczerwone plamy, najczęściej zlokalizowane na skórze twarzy i szyi.
Naczyniak rozwija się poprzez nadmierny rozrost komórek wyścielających wnętrze naczyń krwionośnych (komórki śródbłonka). Przyczyna tego nie jest dokładnie znana. Najczęściej po fazie rozrostu następuje faza inwolucji czy samoczynnego zaniku naczyniaka.
Znamiona te mają zazwyczaj łagodną postać, nie mają konsekwencji zdrowotnych i najczęściej znikają same bez leczenia do 12 roku życia. Nie bolą i najczęściej stanowią problem estetyczno-społeczny dla dziecka, podobnie jak dla rodziców.
Naczyniaki w większości przypadków nie wymagają leczenia, a jedynie obserwacji. Rzadko wymagają badania ultrasonograficznego, rezonansu czy biopsji. Z czasem najczęściej naczyniak wchłonie się i znamię zniknie. Dlatego warto poczekać. Konsultacji wymagają zmiany, które krwawią, występuje w postaci mnogiej, towarzyszą jej siniaki lub wokół niej powstał stan zapalny.
Malformacje naczyniowe występują rzadziej, u 1–2% dzieci, w równej proporcji u chłopców i dziewczynek. Są obecne od urodzenia i powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. Nigdy nie znikają.
Malformacje naczyniowe dzielą się w zależności od tego jaki typ je naczyń je tworzy: włosowate (kapilarne), tętnicze, żylne, limfatyczne lub mieszane.
Nazewnictwo zmian naczyniowych zmieniło się w ostatnich latach i obecnie zmiany dawniej określane jako naczyniaki płaskie otrzymały nazwę malformacje naczyniowe kapilarne (włosowate).
Malformacje naczyń włosowatych to nieregularne plamy koloru różowego lub fioletowego. Mogą ciemnieć z upływem czasu z powodu poszerzania się naczyń wraz z wiekiem. Mogą być w dowolnym miejscu na głowie, ciele i kończynach.
Malformacjom naczyń włosowatych mogą również towarzyszyć głębiej położone nieprawidłowe naczynia, takie jak żyły, tętnice i naczynia limfatyczne.
Impulsowy laser barwnikowy (PDL) VBeam Candeli jest uznanym za najlepszy wybór do leczenia zmian naczyniowych koloru czerwonego, czyli dominującej barwy malformacjach kapilarnych. Światło lasera jest pochłaniane przez krew wypełniającą naczynia włosowate, co powoduje ich szybkie nagrzewanie i pękanie. Zabieg powoduje przejściowe zasinienie, a następnie stopniowe rozjaśnienie koloru różowego lub fioletowego. Impulsy są tak krótkie, że wysoka temperatura nie jest w stanie rozprzestrzenić się i uszkodzić sąsiednią tkankę.
Laser Vbeam jest bezpieczny i precyzyjny, a po zabiegu nie pozostają blizny ani siniaki. VBeam stymuluje również właściwości wytwarzania kolagenu w skórze, co przyspiesza i wspomaga proces gojenia się organizmu.
Potrzeba serii zabiegów dla uzyskania optymalnego efektu. Jeśli zmiany kapilarne są także zasilane przez naczynia położone głębiej laser może nie usunąć całkowicie plamy. Leczenie przerywa się, gdy poprawa nie jest już widoczna.
Plamy położone w różnych częściach ciała mogą różnie reagować na energię lasera. Laser jest mniej skuteczny, gdy malformacja dotyczy skóry dłoni czy stóp. Najlepsze efekty osiąga się w likwidacji malformacji zlokalizowanych na twarzy i szyi.
Poniżej zamieściliśmy zdjęcia pokazujący postępy w likwidacji malformacji naczyniowych kapilarnych pacjentki Centrum Flebologii w Warszawie.
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.