Flebologia

Limfologia

Obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy) to przewlekła choroba tkanki podskórnej, która powiększa się z wiekiem. Występuje wyłącznie u kobiet i dotyczy głównie nóg. Przyczyna nie jest poznana, ale wiąże się ją głównie z oddziaływaniem żeńskich hormonów.

Pacjenci dotknięci obrzękiem lipidowym mają nieproporcjonalny przyrost podskórnej tkanki tłuszczowej głównie na nogach, rzadziej - ramionach. Często te dysproporcje są na tyle duże, że może to prowadzić do zaburzeń w obrazie ciała. Obrzęk stanowi też problem w codziennym poruszaniu się, uda ocierają się, tworzą się nawet rany.

Cechą charakterystyczną obrzęku lipidowego (tłuszczowego) łatwość tworzenia się siniaków, przy nawet delikatnym dotknięciu. Obrzęk jest bolesny uniemożliwiający np. mamom trzymanie dzieci na kolanach.

Nasila się w ciągu dnia, szczególnie latem. Obrzęk narasta głównie w łydkach i udach, stopy i kostki pozostają prawidłowe. Jest symetryczny, tzn dotyczy obu nóg, czy ramion.

Należy stwierdzić, że obrzęk lipidowy nie mam nic wspólnego z przyrostem wagi, nie likwiduje go dieta.

Ciężkim powikłaniem obrzęku lipidowego jest powstanie obrzęku lipo-limfatycznego (tłuszczowo-limfatycznego). Powstaje on, gdy obrzęk tłuszczowy nie jest leczony przez wiele lat. Nie udrażniany układ limfatyczny kumuluje białko, które staje się podstawą wzmożonej produkcji kolagenu. Powoduje to zgrubienie tkanki i usztywnienie naczyń limfatycznych. W tej fazie zaczyna pojawiać się także obrzęk na stopach.

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy) to nie defekt kosmetyczny, a choroba, często nie rozpoznawana nawet przez lekarzy. W leczeniu znajduje zastosowanie Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa. Dopuszczone jest także stosowanie pnematycznych drenaży za pomocą specjalnych mankietów.

Chirurgiczne interwencje w postaci współczesnej odmiany liposukcji dają doskonałe, trwałe efekty. Ważne jest, by technika wykorzystywała wibrujące kanikule ssące. Tępa końcówka kaniuli zapobiega powstaniu ran i jest bardzo bezpieczna. Poprzez ruchy wibrujące odsysany jest tylko luźno leżący tłuszcz. Jedynie w przypadku takiej metody nie ujawnia się uszkodzeń układu limfatycznego i technika ta jest polecaną, uznaną metodą leczenia obrzęku lipidowego. Wykonywana jest z powodów medycznych, a nie estetycznych. Procedura odbywa się w technice znieczulenia miejscowego i nie wymaga pobytu w klinice.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa