Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy, lipoedema, lipodemia) to przewlekła choroba tkanki podskórnej, która powiększa się z wiekiem. Występuje prawie wyłącznie u kobiet i dotyczy głównie nóg. Przyczyna nie jest poznana, ale wiąże się ją głównie z oddziaływaniem żeńskich hormonów. Osoby cierpiący na lipodemię mogą mieć uszkodzoną wątrobę i wtedy obrzek może pojawić się także u mężczyzn.

Pacjenci dotknięci obrzękiem lipidowym mają nieproporcjonalny przyrost podskórnej tkanki tłuszczowej głównie na nogach, rzadziej - także ramionach. Często te dysproporcje są na tyle duże, że może to prowadzić do zaburzeń w obrazie ciała. Obrzęk stanowi też problem w codziennym poruszaniu się, uda ocierają się, tworzą się nawet rany.

Cechą charakterystyczną obrzęku lipidowego (tłuszczowego) jest łatwość tworzenia się siniaków, przy nawet delikatnym dotknięciu. Obrzęk jest bolesny uniemożliwiający np. mamom trzymanie dzieci na kolanach.

Nasila się w ciągu dnia, szczególnie latem. Obrzęk narasta głównie w łydkach i udach, stopy i kostki pozostają prawidłowe. Jest symetryczny, tzn dotyczy obu nóg, czy ramion.

Należy stwierdzić, że obrzęk lipidowy nie mam nic wspólnego z przyrostem wagi, nie likwiduje go dieta. I odwrotnie otyłość to nie to samo co obrzęk lipidowy. Otyłośc to także choroba, ale spowodowana nadmiarem podaży kalorii w codzinnej diecie.

Ciężkim powikłaniem obrzęku lipidowego jest powstanie obrzęku lipo-limfatycznego (tłuszczowo-limfatycznego). Powstaje on, gdy obrzęk tłuszczowy nie jest pod kontrolą przez wiele lat. Nie udrażniany układ limfatyczny kumuluje białko, które staje się podstawą wzmożonej produkcji kolagenu. Powoduje to zgrubienie tkanki i usztywnienie naczyń limfatycznych. W tej fazie zaczyna pojawiać się także obrzęk w kostach i na stopach.

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy, lipoedema, lipodemia) to nie defekt kosmetyczny, a choroba, często nie rozpoznawana nawet przez lekarzy. W leczeniu znajduje zastosowanie Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa. Manulane drenaże limfatyczne, a także pneumatyczne polecane są, gdy dochodzi wtórnie do powstanie obrzęku limfatycznego. Wcześnije podswtą leczenia jest kompresjoterapia, ruch i kontrola masy ciała. 

Chirurgiczne interwencje w postaci współczesnej odmiany liposukcji są w niektórych przypadkach rekomendowane. Ważne jest, by technika wykorzystywała wibrujące kanikule ssące. Tępa końcówka kaniuli zapobiega powstaniu ran i jest bardzo bezpieczna. Poprzez ruchy wibrujące odsysany jest tylko luźno leżący tłuszcz. Jedynie w przypadku takiej metody nie ujawnia się uszkodzeń układu limfatycznego i technika ta jest polecaną metodą leczenia obrzęku lipidowego. Wykonywana jest z powodów medycznych, a nie estetycznych. Procedura odbywa się w technice znieczulenia miejscowego i nie wymaga pobytu w klinice. Nie mniej trzeba brać pod uwagę duże prawdopodobieństwo odtworzenia tkanki tłuszczowej, często nawet z jej przyrostem, czyli z wystąpieniem swoistego efektu jo-jo.

W przeciwieństwie do tradycyjnie akceptowanego poglądu, często też przez osoby dotknięte lipoedemą (lipidemią), obecnie eksperci podejrzewają, że obrzęk lipidowy (tłuszczowy) zwykle nie jest postępujący. To otyłość często postępuje, a wraz z przyrostem wagi zawsze nasila się obrzęk lipidowy. Samoleczenie w postaci samoknoroli swojej wagi zostało dopisane jako 5. element terapii, tak ważny w leczeniu tego schorzenia. 

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa