Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy, lipoedema, lipodemia) to przewlekła choroba tkanki podskórnej, która postępuje z wiekiem. Występuje prawie wyłącznie u kobiet i dotyczy głównie nóg.

Jaka jest przyczyna obrzęku lipidowego?

Przyczyna lipodemy nie jest poznana, ale wiąże się ją głównie z oddziaływaniem żeńskich hormonów. Osoby cierpiący na lipodemę mogą mieć uszkodzoną wątrobę i wtedy obrzęk może pojawić się także u mężczyzn.

Jakie są objawy lipodemy?

Pacjenci dotknięci obrzękiem lipidowym mają nieproporcjonalny przyrost podskórnej tkanki tłuszczowej głównie na nogach, rzadziej - także ramionach. Często te dysproporcje są na tyle duże, że może to prowadzić do zaburzeń w obrazie ciała. Obrzęk stanowi też problem w codziennym poruszaniu się, uda ocierają się, tworzą się nawet rany.

Cechą charakterystyczną obrzęku lipidowego (tłuszczowego) jest łatwość tworzenia się siniaków, przy nawet delikatnym dotknięciu. Obrzęk jest bolesny uniemożliwiający np. mamom trzymanie dzieci na kolanach.

Nasila się w ciągu dnia, szczególnie latem. Obrzęk narasta głównie w łydkach i udach, stopy i kostki pozostają prawidłowe. Jest symetryczny, tzn dotyczy obu nóg, czy ramion.

Obrzęk tłuszczowy czy przyrost wagi?

Należy stwierdzić, że obrzęk lipidowy nie mam nic wspólnego z przyrostem wagi, nie likwiduje go dieta. Panie obserwują, że nawet bardzo restrykcyjne diety działają tylko na części ciała nie objęte lipodemą. I odwrotnie otyłość to nie to samo co obrzęk lipidowy. Otyłość to także choroba, ale spowodowana nadmiarem podaży kalorii w codziennej diecie.

Czym różni się lipodema od obrzęku limfatycznego?

Obrzęk tłuszczowy, mimo mylnej nazwy nie jest obrzękiem. To nieproporcjonalny, nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej głównie w nogach. Dotyczy zawsze obu kończyn, mówimy - jest symetryczny. Stopy i kostki pozostają niezmienione. Lipodema to także ból tkanek i łatwość tworzenia się siniaków. Choroba głównie dotyczy kobiet, występuje rodzinnie i bardzo często towarzyszy otyłości. 

Obrzęk limfatyczny równie często dotyczy kobiet jak i mężczyzn. Jest najczęściej niesymetryczny. W obrzęku pierwotnym opuchlizna postępuje od stopy ku górze. Obrzęk limfatyczny nie boli. Najczęściej przyczyną obrzęku limfatycznego jest uszkodzenie układu limfatycznego, w wyniku leczenia choroby nowotworowej (obrzęk limfatyczny wtórny). 

Jakie są powikłania obrzęku lipidowego?

Ciężkim powikłaniem obrzęku lipidowego jest powstanie obrzęku lipo-limfatycznego (tłuszczowo-limfatycznego). Powstaje on, gdy obrzęk tłuszczowy nie jest pod kontrolą przez wiele lat. Nie udrażniany układ limfatyczny kumuluje białko, które staje się podstawą wzmożonej produkcji kolagenu. Powoduje to zgrubienie tkanki i usztywnienie naczyń limfatycznych. W tej fazie zaczyna pojawiać się także obrzęk w kostkach i na stopach.

Czy istnieją leki i zioła na lipodemę?

Nadmiar tkanki tłuszczowej wywołany lipodemą nie poddaje się dietom i aktywności fizycznej. Obecnie nie znane są także żadne leki czy zioła likwidujące rozrost tkanki tłuszczowej. 

W jaki sposób leczona jest lipodema?

Obrzęk lipidowy (tłuszczowy, lipoedema, lipodemia) to nie defekt kosmetyczny, a choroba, często nie rozpoznawana nawet przez lekarzy, także w Polsce. W leczeniu znajduje zastosowanie Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa. Manualne drenaże limfatyczne, a także pneumatyczne polecane są, gdy dochodzi wtórnie do powstanie obrzęku limfatycznego. Wcześniej podstawą leczenia jest kompresjoterapia, ruch i kontrola masy ciała

Chirurgiczne interwencje w postaci współczesnej odmiany liposukcji są w niektórych przypadkach rekomendowane. Ważne jest, by technika wykorzystywała wibrujące kanikule ssące. Tępa końcówka kaniuli zapobiega powstaniu ran i jest bardzo bezpieczna. Poprzez ruchy wibrujące odsysany jest tylko luźno leżący tłuszcz. Jedynie w przypadku takiej metody nie ujawnia się uszkodzeń układu limfatycznego i technika ta jest polecaną metodą leczenia obrzęku lipidowego. Wykonywana jest z powodów medycznych, a nie estetycznych. Procedura odbywa się w technice znieczulenia miejscowego i nie wymaga pobytu w klinice. Nie mniej trzeba brać pod uwagę duże prawdopodobieństwo odtworzenia tkanki tłuszczowej, często nawet z jej przyrostem, czyli z wystąpieniem swoistego efektu jo-jo.

W przeciwieństwie do tradycyjnie akceptowanego poglądu, często też przez osoby dotknięte lipoedemą (lipidemią), obecnie eksperci podejrzewają, że obrzęk lipidowy (tłuszczowy) zwykle nie jest postępujący. To otyłość często postępuje, a wraz z przyrostem wagi zawsze nasila się obrzęk lipidowy. Samoleczenie w postaci samokontroli swojej wagi zostało dopisane jako 5. element terapii, tak ważny w leczeniu tego schorzenia. 

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa