Flebologia

Limfologia

Manualny drenaż limfatyczny

Manualny drenaż limfatyczny to metoda wchodząca w skład Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej KTP (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP).

Jest stosowany przez wyspecjalizowanych terapeutów. Poprzez specjalne chwyty następuje stumulowanie pulsacji naczyń limfatycznych, przez co przyśpiesza się drenaż limfy z miejsc obrzękniętych. Ruchy terapeuty są powolne, przypominające odruch czerpania oraz ruchy okrężne dłoni o bardzo małej sile nacisku. W 1. fazie Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej manualny drenaż limfatyczny wykonuje się nawet 2 razy dziennie, w 2. fazie 1-3 razy tygodniowo. Systematyczne stosowanie wspiera rozwój systemu dobrze funkcjonujących naczyń limfatycznych skóry oraz sprzyja tworzeniu nowych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z przeprowadzanego w Centrum Flebologii manualnego drenażu limfatycznego:

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa