Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Inne usługi

Usuwanie tatuaży

Czy istnieje tatuaż na całe życie?

Moda na tatuaże panuje. Moda oznacza też, że zmieniają się preferencje dotyczące wzorów, kolorów, wielkości i wyboru miejsca na ciele. Moda zawsze przemija. Wyboru, którego dokonał nastolatek, nastolatka po wielu latach niekoniecznie akceptuje osoba dojrzała.

Dlaczego laserowe usuwanie tatuaży?

Nie ma już żadnych wątpliwości, że najlepszą metodą likwidacji tatuażu to jego laserowe usuwanie. Przed opracowaniem tej metod stosowano dermabrazję, różne kwasy niszczące warstwy skóry, czy chirurgiczne wycinanie obszaru objętego tatuażem. Efekty były niezadowalające i często pozostawiające blizny. Jedno nieakceptowane zastępowano drugim nieakceptowanym.

W likwidacji tatuaży z pomocą przychodzą teraz różnego rodzaju zabiegi laserowe mające za zadanie usunąć kiedyś wymarzony, a teraz kłopotliwy tatuaż.

Usuwanie barwnika z pomocą lasera CO2 powoduje odparowanie (ablację) tkanki wraz z barwnikiem. Metoda umożliwia usunięcie tatuażu niezależnie od jego koloru, ale zawsze z pozostawieniem blizny i odbarwień.

Usuwanie tatuaży z wykorzystaniem laserów nieablacyjnych pozwala oszczędzić tkankę, celkując tylko w barwnik.

Laser rubinowy Sinon WaveLight o długości fali 694 nm, jest idealnym zestawem do usuwania kolorowych tatuaży.

Dlaczego laser Sinon WaveLight jest doskonałym laserem do usuwania tatauży?

Ponieważ jest laserem nieablacyjnym.

Co to oznacza?

  • Podczas zabiegu nie ma podgrzewania, spalania tkanki, tak jak w laserach naczyniowych ablacyjnych. Tutaj energia lasera jest kumulowana wyłącznie w barwniku, tkanki nie są podgrzewane, zabieg ich nie uszkadza.

Ponieważ jest laserem pracującym w trybie Q-Switched, czyli długość impulsu tego lasera to tylko 20 nanosekund! Jest to najkrótszy czas trwania impulsu laserów Q-Switched do tatuaży.

Co to oznacza?

  • Bardzo duża dawka energii przekazywana jest w bardzo krótkim czasie. Powoduje to silne fotoakustyczne rozbicie barwnika tatuażu na drobniejsze cząstki, ale jednocześnie ilość powstałego ciepła jest tak niewielka, że nie powoduje termicznego uszkodzenia tkanek. Barwnik jest usuwany mechanicznie, a nie termicznie. Nie ma blizn, nie ma ryzyka powikłań.

Ponieważ przy tak krótkim impulsie wynoszącym 20 nanosekund można bezpiecznie uwalniać ogromną moc dochodzącą aż do kilkudziesięciu milionów watów, a gęstość deponowanej energii może osiągać 14 J/cm2.

Co to oznacza?

  • Oznacza to dużą bezpieczną siłę działania. Tatuaż może być usuwany szybciej niż innymi systemami, przy mniejszej liczbie sesji.

Ponieważ jego długość fali to 694 nm.

Co to oznacza?

  • Długość fali w laserze determinuje zdolność do usuwania odpowiedniej barwy. Laserem rubinowym Sinon doskonale usuwane są pigmenty czarne, niebieskie, granatowe, zielone i brązowe. Wyraźny efekt rozjaśniania tatuażu występuje w przypadku koloru czerwonego. Widmo absorpcji energii świetlnej dla koloru żółtego przypada w zakresie długości fal 470-485 nm. Usunięcie tego koloru za pomocą dostępnych obecnie laserów nie jest możliwe.

Powtórzmy najważniejsze: zastosowanie rubinowego Sinon pozwala skutecznie usunąć tatuaż i do zera zredukować ryzyko blizn i ślady przeprowadzenia zabiegu.

Jak przebiega zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Zabieg nie jest bezbolesny. Trzeba na to się przygotować. Ale zazwyczaj pacjenci, którzy mają za sobą także bolesne wykonywanie tatuażu, znoszą to dzielnie. Zabieg laserowego usuwania tatuażu w Centrum Flebologii w Warszawie przeprowadza pielęgniarka, która wykonuje zabiegi laserowe od 2002 roku. Na życzenie pacjenta lekarz może przeprowadzić dodatkową konsultację.

Laser kumuluje energię w ultrakrótkim impulsie, który jest wprowadzany do skóry. Wiązki laserowe są absorbowane przez barwnik, co prowadzi do jego rozpadu na małe cząsteczki.

Rozdrobniony przez falę uderzeniową barwnik częściowo ulega odparowaniu z wierzchnich warstw skóry poprzez mikrouszkodzenia naskórka oraz rozproszeniu. Fragmenty rozdrobnionego barwnika, znajdujące się w głębszych warstwach, mogą ulec eliminacji na drodze fagocytoz.

Po laserowym usunięciu tatuażu skóra jest opuchnięta i zaczerwieniona. Możliwy jest miejscowy obrzęk, mogą także pojawić się pęcherze. Z tego powodu może być wskazane chronienie tego miejsca przed urazami nawet odzieży. Z każdym kolejnym zabiegiem tego typu reakcje sa coraz słabsze, ponieważ zmniejsza się ilośc barwnika w skórze.

Impulsy wysyłane przez laser nie powodują uszkodzeń termicznych tkanek, dzięki czemu nawet po kilku zabiegach struktura skóry pozostaje niezmieniona.

Zawsze na początku, po usunięciu tatuażu pozostaje ślad po nim w postaci jaśniejszej skóry. Po kilku miesiącach kolor się wyrównuje i nie ma praktycznie śladu po tatuażu.

Ważne jest, by podczas serii zabiegów laserowych chronić to miejsce przed promieniami słonecznymi.

Rozmiar tatuażu oraz rodzaj użytego barwnika determinują sposób planowania terapii dla konkretnego pacjenta. Ogólnie można przyjąć, iż do usunięcia średniej wielkości tatuażu niezbędne jest przeprowadzenie 3-6 zabiegów w odstępach 6 – 8 tygodniowych.

Czy mechanizm działania lasera Sinon pozwala na inne wykorzystanie?

Głównym zastosowaniem lasera Sinon jest:

  • usuwanie wszelkiego rodzaju tatuaży, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich,
  • likwidacja makijażu permanentnego,
  • redukcja zmian pigmentacyjnych (takich jak cafe-au-lait, łagodne plamy soczewicowe, znamię ota),
  • epilacja u pacjentów z jasnym typem skóry (I i II).

Filmy

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa