Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Inne usługi

Leczenie trądziku różowatego

Leczymy pacjentów z trądzikem różowatym z wykorzystaniem lasera barwnikowego VBeam Perfecta i bardzo serdecznie zapraszamy na te wyjątkowe i skuteczne zabiegi!

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Obejmuje najczęściej środkową część, na której pojawiają się rumień i poszerzone naczynia krwionośne, nie leczony przybiera postać bolesnych grudek i krost. U niektórych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych.

Początek choroby z reguły związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń, bez utrwalonych zmian skórnych. Dominującym objawem jest wówczas napadowe czerwienienie skóry twarzy pod wpływem zmian temperatury, stresu, diety gdzie dominują ostre potrawy, gorące napoje, alkohol, objawom sprzyjają korzystanie z sauny lub basenów z chlorowaną wodą, zaburzenia endokrynologiczne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania)

Choroba dotyczy około 10% ludzi w wieku 30-55 lat, głównie osób z I lub II fototypem skóry, czyli o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i włosami. Częstsze zachorowania stwierdza się wśród kobiet, ale choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn.

Trądzik różowaty występuje w czterech postaciach:

  • Postać naczynkowo-rumieniowata: rumień przelotny lub przetrwały występuje na twarzy, zmianom towarzyszą często popękane naczynka (telangiektazje), obrzęk twarzy, uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian.
  • Postać grudkowo-krostkowa: obecny przetrwały rumień w środkowej części twarzy, z okresowo występującymi grudkami i krostami.
  • Postać z dominacją zmian przerostowych: skóra jest pogrubiała, o nieregularnej powierzchni, z obecnością zmian guzowatych. Najczęściej zmiany obejmują nos, mogą zajmować brodę, czoło, policzki i uszy. Często stwierdza się zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
  • Postać oczna jest trudną do rozpoznania odmianą choroby. Pacjenci najczęściej trafiają do okulisty z powodu przewlekłych stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek i rogówek, co objawia się łzawieniem i przekrwieniem oczu, pieczeniem, kłuciem i swędzeniem, światłowstrętem, uczuciem obecności ciała obcego w oku. Objawem trądziku różowatego jest także dysfunkcja lub zapalenie gruczołów Meiboma (nawracające gradówki i jęczmienie, jako wynik infekcji gronkowcowej).

U pacjentów z trądzikiem różowatym przeciwwskazane są takie zabiegi, jak złuszczanie z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego, kwasu salicylowego. Powodują one przekrwienie skóry, co nasila i utrwala rumień, a także intensywne złuszczanie, któremu towarzyszy niemiłe uczucie pieczenia i palenia skóry. Niewskazane są także zabiegi rozgrzewające. Przy pielęgnacji skóry należy unikać tarcia, ucisku, a także stosowania kosmetyków bogatych w substancje aktywne, które zamiast wpływać dobroczynnie na skórę, wywołują podrażnienie lub uczulają.

Trądzik różowaty należy leczyć, aby usuwać jego objawy i uniknąć pogłębiania i utrwalania się zmian. Zastosowanie serii zabiegów laserem barwnikowym V-bema w odstępach cztery tygodni likwiduje rumień i popękane naczynia krwionośne. Przy bardziej zaawansowanych zamianach można na początku wykonywać zabiegi nawet co 2-3 tygodnie. Wykonywanie zabiegów przypominających raz w roku umożliwia utrzymanie skóry w dobrej kondycji i powstrzymuje przechodzenie w pozostałe postacie trądziku wymagające leczenia farmakologicznego. Skóra odzyskuje zdrowy wygląd, zmniejsza się jej podatność na stany zapalne. Leczenie tak ważnego schorzenia jak trądzik różowaty jest bezpieczne, skuteczne i łatwe do zastosowania dzięki laserowi VBeam

Ważne jest, by przed przystąpieniem do zabiegu laserowego na 2-3 tygodnie wstrzymać się od terapii retinolowej. Można ją włączyć już następnego dnia po zabiegu.

W przypadku wystąpienia postaci grudkowej należy najpierw zgłosić się do dermatologa w celu konsultacji i zaordynowania leczenia farmakologicznego po wyciszeniu krostek należy niezwłocznie wykonać serię zabiegów laserowych.

Filmy

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa