Flebologia
Przewlekła niewydolność żylna dotyczy połowy Polaków. Połowa klientów sklepu, połowa pacjentów w każdej przychodni nawet jeśli zgłaszają się z powodu przeziębienia, czy wreszcie połowa wiernych w kościele ma żylaki. Jednak 62% Polaków nigdy nie podjęło leczenia! Większość bagatelizuje problem lub korzysta z dostępnych bez recepty preparatów usprawniających krążenie żylne. Dlaczego?
Wiele osób traktuje np. żylaki jako defekt estetyczny. To jeden z najbardziej niebezpiecznych mitów. Żylaki to objaw schorzenia, które nieleczone rozwija się, dając powikłania znacznie utrudniające życie, a nawet zagrażające życiu.
Szacuje się, że 20% wszystkich chorób ma związek z niewydolnością żylną. Ocenia się, że leczenie niewydolności żylnej pochłania 1-3% wszystkich wydatków zdrowotnych.
Przewlekła niewydolność żylna to stan, w którym dochodzi do wystąpienia objawów zastoju krwi żylnej w żyłach, wskutek wstecznego przepływu żylnego, czyli refluksu lub zwężenia bądź niedrożności żył.
Do powyższego stanu może dojść wskutek:
Niewydolność żylna kończyn dolnych, którym najpowszechniejszym objawem są żylaki i pajączki to efekt niedostatecznej pracy układu żył w naszych nogach. Tego typu dolegliwości zawdzięczamy także naszej pionowej pozycji. U każdego człowieka krew w żyłach musi być ciągle przepychana ze stóp i nóg do serca wbrew sile ciężkości. Dzieje się to dzięki ruchom stawu skokowego i skurczom mięśni, a sprawny system zastawek żylnych nie pozwala na jej cofanie, zamykając możliwość jej powrotu. Te mechanizmy działają wbrew zasadzie grawitacji. Ale jeśli przez wiele godzin siedzimy, albo stoimy w tej samej pozycji, krew gromadzi się w żyłach i coraz mocniej naciska na ich ściany. W rozszerzonych żyłach zastawki odsuwają się od siebie i krew zaczyna się cofać. Mówimy wtedy o refluksie. Uruchamia się wtedy system chroniący żyły przed uszkodzeniem: z krwi odpływa woda, aby zmniejszyć rosnące we wnętrzu żył ciśnienie. Przenika ona do sąsiednich tkanek, powodując obrzęk. Powtarzający się obrzęk nóg to często pierwszy sygnał alarmowy: nasze żyły usiłują się bronić, ale coraz bardziej rozciągają się i deformują. Krew, zamiast swobodnie krążyć, zatrzymuje się. Dolegliwości pojawiają się najszybciej wokół kostek. Krew żylna jest pozbawiona tlenu i zawiera w sobie produkty przemiany materii, dlatego zalegając osłabia otaczające ją tkanki. Pojawiają się bóle, przebarwienia, skóra łuszczy się, łatwo o infekcje i zakażenia. Wiele lat trwający proces może doprowadzić do powstania rany, która nie chce się zagoić. Owrzodzenia podudzi w okolicy kostki z czasem powiększają się nawet na całe podudzia. Ogromny ból, nieprzyjemny zapach rozkładających się tkanek, czasami hospitalizacja, a nawet groźba amputacji – tak może skończyć się wiele lat trwająca ciężka niewydolność żylna.
Spowolnienie przepływu krwi w rozszerzonych żyłach to także jedna z najważniejszych przyczyn powstania zakrzepicy – stanu bezpośrednio zagrażającemu życiu. Zakrzepy w nogach, czyli sklejone krwinki, mogą powędrować do tętnicy płucnej i spowodować jej zamknięcie (zator płucny), prowadząc nawet do śmierci.
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.