Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Rany z martwicą

Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.

Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.

Martwica (nekroza) to po prostu obumarłe tkanki, które bezwzględnie  powinny być usunięta z dna rany.  Tkanka martwa ma kolor czarny, rana jest sucha. Obecność martwych tkanek uniemożliwia powstanie w tym miejscu nowych i zdrowych. Martwe tkanki to także pożywka dla bakterii. W ranach pojawia się infekcja, wzmacniane są procesy zapalne.

Usuwamy martwe tkanki:

 • fizycznie za pomocą skalpela, 
 • za pomocą ultradźwięków Sonoca 180 lub
 • autolitycznie poprzez stymulowanie własnych enzymów do rozkładu tkanki martwiczej za pomocą hydrożeli.

Skalpel Jest dostępny w każdym gabinecie chirurgicznym, ale nie jest dokładnym narzędziem,  łatwo nim uszkodzić zdrowe, nowotworzące się tkanki. Usuwanie jest bolesne i często krwawe.

Polecamy ultradźwięki  w oczyszczaniu rany, które oszczędzają zdrowe tkanki, a dodatkowo likwidują w ranie florę bakteryjną i grzybiczą. Tutaj znajdzie Państwo opis działania ultradźwięków: https://www.centrumflebologii.pl/pl/diagnostyka-i-leczenie-owrzodzen/ultradzwieki

Autolityczne usunięcie tkanek to przede wszystkim zmiana środowiska rany na wilgotne przez aplikację hydrożeli. Hydrożele zapewniają wysoki poziom wilgoci i przyczyniają się do rozpuszczania nekrozy - delikatnie i skutecznie. Stymulują komórki pacjenta do produkcji enzymów oczyszczających ranę. To nie boli, nie ma krwawienia, ale trwa dłużej.

Ważne: Kompresja pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspiera działanie układu żylnego. 

Filmy

Broszury

 •  
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
 • NeoV1940 - pierwszy laser w Polsce w Centrum Flebologii

  Od listopada 2019 roku jako pierwsi w Polsce mamy najnowszy laser neoV1940 do leczenia niewydolności żylnej. Ma wiele cech, które definitywnie odróżniają go od innych dostępnych na rynku urządzeń. Główną zaletą jest osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjenta przy najwyższej skuteczności. 

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa