Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Rany z martwicą

Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.

Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.

Czym jest martwica?

Martwica (nekroza) to po prostu obumarłe tkanki, które bezwzględnie  powinny być usunięta z dna rany. Tkanka martwa ma kolor czarny, rana jest sucha. Obecność martwych tkanek uniemożliwia powstanie w tym miejscu nowych i zdrowych. Martwe tkanki to także pożywka dla bakterii. W ranach pojawia się infekcja, wzmacniane są procesy zapalne.

Jak powstaje martwica?

Nekroza, czyli martwica powstaje na skutek niemożliwości dopływu istotnych dla życia tkanek substancji i tlenu. Dzieje się tak, gdy krew nie dochodzi do tkanek. Urazy miażdżące tkanki, oparzenia czy odmrożenia mogą do tego doprowadzić. W ranch przewlekłych mogą niszczyć tkanki kolonizujące w niej pewne bakterie. Także niewłaściwa pielęgnacja ran może wywołać miejscową śmierć tkanek.

Jak usuwa się martwicę z rany?

Zawsze usuwamy martwe tkanki:

  • fizycznie za pomocą skalpela, 
  • za pomocą ultradźwięków Sonoca 180 lub
  • autolitycznie poprzez stymulowanie własnych enzymów do rozkładu tkanki martwiczej za pomocą hydrożeli.

Skalpel Jest dostępny w każdym gabinecie chirurgicznym, ale nie jest dokładnym narzędziem, łatwo nim uszkodzić zdrowe, nowotworzące się tkanki. Usuwanie jest bolesne i często krwawe.

Polecamy ultradźwięki  w oczyszczaniu rany, które oszczędzają zdrowe tkanki, a dodatkowo likwidują w ranie florę bakteryjną i grzybiczą. Tutaj znajdzie Państwo opis działania ultradźwięków:  https://www.centrumflebologii.pl/pl/diagnostyka-i-leczenie-owrzodzen/ultradzwieki

Autolityczne usunięcie tkanek to przede wszystkim zmiana środowiska rany na wilgotne przez aplikację hydrożeli. Hydrożele zapewniają wysoki poziom wilgoci i przyczyniają się do rozpuszczania nekrozy - delikatnie i skutecznie. Stymulują komórki pacjenta do produkcji enzymów oczyszczających ranę. To nie boli, nie ma krwawienia, ale trwa dłużej.

Ważne: Kompresja pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspiera działanie układu żylnego. 

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa