Owrzodzenia
Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.
Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.
Martwica (nekroza) to po prostu obumarłe tkanki, które bezwzględnie powinny być usunięta z dna rany. Tkanka martwa ma kolor czarny, rana jest sucha. Obecność martwych tkanek uniemożliwia powstanie w tym miejscu nowych i zdrowych. Martwe tkanki to także pożywka dla bakterii. W ranach pojawia się infekcja, wzmacniane są procesy zapalne.
Nekroza, czyli martwica powstaje na skutek niemożliwości dopływu istotnych dla życia tkanek substancji i tlenu. Dzieje się tak, gdy krew nie dochodzi do tkanek. Urazy miażdżące tkanki, oparzenia czy odmrożenia mogą do tego doprowadzić. W ranch przewlekłych mogą niszczyć tkanki kolonizujące w niej pewne bakterie. Także niewłaściwa pielęgnacja ran może wywołać miejscową śmierć tkanek.
Zawsze usuwamy martwe tkanki:
Skalpel Jest dostępny w każdym gabinecie chirurgicznym, ale nie jest dokładnym narzędziem, łatwo nim uszkodzić zdrowe, nowotworzące się tkanki. Usuwanie jest bolesne i często krwawe.
Polecamy ultradźwięki w oczyszczaniu rany, które oszczędzają zdrowe tkanki, a dodatkowo likwidują w ranie florę bakteryjną i grzybiczą. Tutaj znajdzie Państwo opis działania ultradźwięków: https://www.centrumflebologii.pl/pl/diagnostyka-i-leczenie-owrzodzen/ultradzwieki
Autolityczne usunięcie tkanek to przede wszystkim zmiana środowiska rany na wilgotne przez aplikację hydrożeli. Hydrożele zapewniają wysoki poziom wilgoci i przyczyniają się do rozpuszczania nekrozy - delikatnie i skutecznie. Stymulują komórki pacjenta do produkcji enzymów oczyszczających ranę. To nie boli, nie ma krwawienia, ale trwa dłużej.
Ważne: Kompresja pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspiera działanie układu żylnego.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.
W 2019 roku ogłoszono nowy paradygmat związany z terapią lipoedemy. W artykule omawiany najważniejsze punkty dotyczące nowego podejścia, obalamy, za autorami, mity dotyczące lipoedemy.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Flebologicznego dr Michał Posmykiewicz zaprezentował wyniki leczenia pacjentów za pomocą najnowszego lasera neoV 1940 z wykorzystaniem światłowodu wielopierścieniowego Infinite Ring.