Flebologia

Owrzodzenia

Rany z martwicą

Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje,metody endowaskularne lub skleroterapię.

Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.

Martwica (nekroza) to po prostu obumarłe tkanki, które bezwzględnie  powinny być usunięta z dna rany.  Tkanka martwa ma kolor czarny, rana jest sucha. Obecność martwych tkanek uniemożliwia powstanie w tym miejscu nowych i zdrowych. Martwe tkanki to także pożywka dla bakterii. W ranach pojawia się infekcja, wzmacniane są procesy zapalne.

Usuwamy martwe tkanki:

 • fizycznie za pomocą skalpela, 
 • za pomocą ultradźwięków Sonoca 180 lub
 • autolitycznie poprzez stymulowanie własnych enzymów do rozkładu tkanki martwiczej za pomocą hydrożeli.

Skalpel Jest dostępny w każdym gabinecie chirurgicznym, ale nie jest dokładnym narzędziem,  łatwo nim uszkodzić zdrowe, nowotworzące się tkanki. Usuwanie jest bolesne i często krwawe.

Polecamy ultradźwięki  w oczyszczaniu rany, które oszczędzają zdrowe tkanki, a dodatkowo likwidują w ranie florę bakteryjną i grzybiczą. Tutaj znajdzie Państwo opis działania ultradźwięków http://www.owrzodzenia.pl/diagnostyka-i-leczenie/ultradzwieki

Autolityczne usunięcie tkanek to przede wszystkim zmiana środowiska rany na wilgotne przez aplikację hydrożeli. Hydrożele zapewniają wysoki poziom wilgoci i przyczyniają się do rozpuszczania nekrozy - delikatnie i skutecznie. Stymulują komórki pacjenta do produkcji enzymów oczyszczających ranę. To nie boli, nie ma krwawienia, ale trwa dłużej.

Ważne: Kompresja pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspiera działanie układu żylnego. 

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa