Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Zapalenie żył powierzchniowych

Jest to stan żył powierzchniowych, w których powstały skrzepliny i zamknęły całkowicie lub częściowo odpływ krwi żylnej. Objawy są niezwykle charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Wyczuwalne stwardnienie w przebiegu żyły, ból, tkliwość i zaczerwienie wokół niego to objawy, z którymi zgłasza się pacjent. Ból narasta w spoczynku, a podczas ruchu wyraźnie maleje (odwrotnie jak w zakrzepicy żył głębokich). Zalecane jest wykluczenie współistnienia zakrzepicy żył głębokich poprzez wykonanie badania USG-Doppler. Zakrzepica żył głębokich to bardzo niebezpieczny stan, który może nawet zagrażać życiu, dlatego tak ważne jest jej wykluczenie.

Zapalenie żył powierzchniowych zazwyczaj ustępuje samoistnie w kilka tygodni. Zalecany jest ruch i korzystanie z wyrobów uciskowych (bandaży o małym naciągu lub wyrobów kompresyjnych w 2 klasie ucisku). W przypadku dolegliwości bólowych można zastosować niesterydowe leki przeciwzapalne doustnie oraz miejscowo w postaci kremu albo żelu.

Prawie zawsze zapalenie żył powierzchniowych związane jest z istnieniem niewydolności żylnej w postaci żylaków. Poskręcane, nadmiernie rozszerzone żyły (żylaki) sprzyjają powstaniu skrzeplin, ponieważ w nich krew zalega i wyraźnie spowalnia swój bieg. Zapalenie żył powierzchniowych to często impuls do podjęcia decyzji do usunięcia żylaków, czy poprzez operację, czy metodę skleroterapii. Najczęściej nie ma przeciwwskazań, by zabieg wykonać szybko, bo w tym wypadku zabieg usunie skrzepliny i zlikwiduje przyczynę ich powstania – żylaki.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa