Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Zapalenie żył powierzchniowych

Co to jest zapalenie zakrzepowe żył powierzchniowych?

Jest to ostry (nagły) stan żył powierzchniowych, najczęściej dotyczący żylaków lub niewydolnych poszerzonych żył. W żyłach takich łatwo powstają skrzepliny, które zamkają całkowicie lub częściowo odpływ krwi żylnej.

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych - objawy

Objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych są niezwykle charakterystyczne i łatwe do rozpoznania, nawet bez badania USG-doppler.

  • Wyczuwalne stwardnienie w przebiegu żyły,
  • ból, tkliwość i
  • zaczerwienie wokół niego

to objawy, z którymi zgłasza się pacjent.

Ból narasta w spoczynku, a podczas ruchu wyraźnie maleje (odwrotnie jak w zakrzepicy żył głębokich).

Diagnozowanie zapalenia zakrzepowego żył powierzchniowych – jak wygląda?

Rozpoznanie jest łatwe i najczęściej wystarcza badanie przedmiotowe. W niektórych lokalizacjach zakrzepów zalecane jest wykluczenie współistnienia zakrzepicy żył głębokich poprzez wykonanie badania USG-Doppler. Ocena USG układu żylnego ma uzasadnienie w przypadku dolegliwości zwłaszcza zlokalizowanych powyżej stawu kolanowego. W przypadkach wątpliwych celowe jest ponowne wykonanie badania USG żył po 2–3 dniach. Zakrzepica żył głębokich to bardzo niebezpieczny stan, który może nawet zagrażać życiu, dlatego tak ważne jest jej wykluczenie.

Kto jest szczególnie narażany na powstanie zapalenia zakrzepowego żył powierzchniowych?

Zakrzepy w żyłach powierzchniowych powstają najczęściej w sytuacji zastoju krwi żylnej w nogach. Tak się dzieje u pacjentów ze stwierdzoną niewydolnością żył powierzchniowych, czyli u pacjentów uskarżających się na żylaki. Prawie zawsze zapalenie żył powierzchniowych związane jest z istnieniem niewydolności żylnej w postaci żylaków. Poskręcane, nadmiernie rozszerzone żyły (żylaki) sprzyjają powstaniu skrzeplin, ponieważ w nich krew zalega i wyraźnie spowalnia swój bieg.

Jak leczone jest zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych?

Zapalenie żył powierzchniowych zazwyczaj ustępuje samoistnie w kilka tygodni. Zalecany jest ruch i korzystanie z wyrobów uciskowych (bandaży o małym naciągu lub wyrobów kompresyjnych w 2. klasie ucisku). W przypadku dolegliwości bólowych można zastosować niesterydowe leki przeciwzapalne doustnie oraz miejscowo w postaci kremu albo żelu.

Zastosowania heparyny drobnocząsteczkowej wymagają pacjenci ze skrzepliną powyżej 5 cm, szczególnie obejmującą żyły powyżej kolana, zwłaszcza w pobliżu ujścia odpiszczelowo-udowego, zakrzepica obejmująca żyłę odpiszczelową, w przypadku choroby nowotworowej oraz niedawno wykonanego zabiegu operacyjnego.

Zapalenie żył powierzchniowych to często impuls do podjęcia decyzji do usunięcia żylaków, czy poprzez operację, czy metodę skleroterapii. Najczęściej nie ma przeciwwskazań, by zabieg wykonać szybko, bo w tym wypadku zabieg usunie skrzepliny i zlikwiduje przyczynę ich powstania – żylaki.

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych - zdjęcia

Zapalenie żył powierzchniowych - filmy

Zapalenie żył powierzchniowych - broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa