Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Inne usługi

Usuwanie przebarwień

Czy wiecie Państwo, że obecnie usuwanie przebarwień ze skóry to najpopularniejsze zabiegi związane z odmładzaniem! Tak, to jasna skóra, bez plam wydaje się młodsza, zdrowsza i zadbana.

Plamy szczególnie stają się widoczne, gdy kończy się lato. Wraz z nastającą jesienią zacierają się nam wspomnienia letnich przygód. Niestety tak jak przyjemności chcielibyśmy zatrzymać na dłużej, tak skutki zbytniej ekspozycji słonecznej stają się dla nas udręczeniem. Zarówno piegi jak i plamy uwidaczniają się pod wpływem słońca. Plamy powstałe na twarzy, czy dekolcie tuszujemy coraz mocniejszym makijażem, niestety te powstałe na przedramionach, dłoniach czy placach już trudniej ukryć.

Przebarwienia mogą pojawić się u osób w różnym wieku, przyczyną ich powstawania są:

  • zbyt intensywna ekspozycja na słońce,
  • zaburzenia hormonalne w ciąży,
  • związki chemiczne czy konserwanty wchodzące w skład kosmetyków,
  • choroby nadnerczy,
  • dziedziczne plamy na skórze, czyli piegi.

Te ostatnie czyli piegi chociaż są uważane za atrakcyjne, często obdarowani nimi przez naturę chcą zmniejszyć ich widoczność różnymi zabiegami. Inne przebarwienia to najczęściej małe, ciemne plamy na dłoniach, twarzy, dekolcie, ramionach, górnej części pleców, czasem rozlane nieregularne ciemne fragmenty skóry.

Współczesna medycyna zapewnia dostęp do zaawansowanych technologii. Przebarwienia można leczyć miejscowo działającymi środkami rozjaśniającymi (kremami) lub laserami. Lasery dają szybsze i bardziej spektakularne rezultaty. Miejscowe środki chemiczne rozjaśniają zwykle tylko pigmentację, nie usuwają je całkowicie.

W Centrum Flebologii zabiegi wykonujemy laserem rubinowym Q-Swich o bardzo krótkim, ale mocnym impulsie. Czerwone światło lasera absorbowane jest przez melaninę. Przebarwienia poddane oddziaływaniu lasera rozpadają się na bardzo drobne cząsteczki ułatwiając w ten sposób ich stopniowe wchłanianie przez makrofagi, czyli komórki żerne organizmu.

Zewnętrznie zmiana tuż po zabiegu ciemnieje, następnie rozpoczyna się złuszczanie trwające do około dwóch tygodni. Przy plamach jasnobrązowych często nawet jednym zabiegiem udaje się je usunąć. W przypadku ciemnobrązowych głębszych zmian terapia obejmuje kilka zabiegów, które należy odbywać co 3-8 tygodni.

Przynajmniej miesiąc po zabiegu należy chronić skórę przed słońcem, a także nie stosować środków drażniących czy wysuszających.

Przeciwwskazaniami do wszystkich zabiegów wykonywanych laserem są przede wszystkim:

  • ciąża,
  • świeża opalenizna,
  • stosowanie samoopalaczy, kremów z retinolem leków i ziół światło uczulających, a także
  • skłonność do bliznowacenia.

Należy pamiętać, że przebarwienia mogą pojawiać się ponownie, żaden zabieg nie eliminuje skłonności do hiperpigmentacji, a jedynie usuwa jej skutki. Ważna jest więc profilaktyka poprzez unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosowanie filtrów UV.

Skutki uboczne leczenia laserem rubinowym są zwykle niewielkie i mogą obejmować:

  • ból w trakcie leczenia,
  • siniaki,
  • zaczerwienienie, obrzęk i świąd bezpośrednio po zabiegu, które mogą utrzymywać się kilka dni po zabiegu,
  • pęcherze (oparzenie laserem), gdy pigment skóry pochłonie zbyt dużo energii świetlnej - ustępuje nieleczone, nie pozostawiając śladu,
  • infekcja bakteryjna w miejscu działania lasera,
  • miejscowe zmiany w pigmentacji skóry, czyli ciemniejsze (hiperpigmentacja) lub jaśniejsze (hipopigmentacja) plamy na skórze w wyniku uszkodzenia komórek barwnikowych (melanocytów), częściej występująca u osób o ciemniej karnacji skóry. 

Nie zapomnij zabrać ze sobą do Centrum Flebologii swoich dłoni, twarzy, deklotu.... i zobacz, jak krótkim zabiegiem możesz pozbyć się niechcianych plam na skórze.

Zabieg także może być przeprowadzany u osób bez zmian o charakterze pojedynczych plam, dla rozjaśnienia karnacji skory i nadania jej młodszego wyglądu.

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa