Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Rany z włóknikiem

Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.

Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.

Jak wygląda włóknik w ranie?

Włóknik nadaje ranie kolor żółto-kremowy. Na pewno póki dno rany pokryte jest włóknikiem nie dojdzie do jej zamknięcia się i wygojenia. Rany zbyt suche najczęściej pokrywają się tzw. włóknikiem, który powstaje ze zwłóknienia ziarniny, czyli nowej tkanki. Włóknik to także doskonała pożywka dla bakterii i rany takie mogą szybko ulec nadkażeniu. Wypełniają się wtedy wydzieliną zielonkawą lub o brązowym zabarwieniu i o przykrej woni.

Jak skutecznie usunąć włóknik z rany?

Aby rana mogła się zagoić musi być wypełniona żywą, czystą ziarniną i dopiero wtedy jest szansa, żeby pokryła się naskórkiem. Trzeba albo mechanicznie wyczyścić włóknik z dna rany (używając odpowiednich narzędzi chirurgicznych lub ultradźwięków Sonoca 180) albo użyć środków farmakologicznych z użyciem odpowiednich opatrunków.

Udowodniono, że rany wilgotne goją się szybciej niż rany suche. Rana zbyt sucha często pokrywa się złogami włóknika, ziarnina w jej dnie ulega zwłóknieniu, a brzegi nie naskórkują. Przywrócenie odpowiedniego nawilżenia w ranie jest najważniejszym zadaniem.

Skutecznym i jednocześnie łagodnym sposobem na rozpuszczenie martwiczych tkanek z włóknikiem jest autolityczne oczyszczanie wspierane przez hydrożele. Utrzymują wilgoć w ranie, co dodatkowo przyczynia się do skutecznego leczenia ran. W celu uniknięcia maceracji zdrowej skóry należy zachować ostrożność w aplikacji hydrożeli i zabezpieczyć specjalnymi preparatami brzegi rany. Hydrożele zapobiegają także tworzeniu infekcji.

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa