Owrzodzenia
Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.
Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.
Włóknik nadaje ranie kolor żółto-kremowy. Na pewno póki dno rany pokryte jest włóknikiem nie dojdzie do jej zamknięcia się i wygojenia. Rany zbyt suche najczęściej pokrywają się tzw. włóknikiem, który powstaje ze zwłóknienia ziarniny, czyli nowej tkanki. Włóknik to także doskonała pożywka dla bakterii i rany takie mogą szybko ulec nadkażeniu. Wypełniają się wtedy wydzieliną zielonkawą lub o brązowym zabarwieniu i o przykrej woni.
Aby rana mogła się zagoić musi być wypełniona żywą, czystą ziarniną i dopiero wtedy jest szansa, żeby pokryła się naskórkiem. Trzeba albo mechanicznie wyczyścić włóknik z dna rany (używając odpowiednich narzędzi chirurgicznych lub ultradźwięków Sonoca 180) albo użyć środków farmakologicznych z użyciem odpowiednich opatrunków.
Udowodniono, że rany wilgotne goją się szybciej niż rany suche. Rana zbyt sucha często pokrywa się złogami włóknika, ziarnina w jej dnie ulega zwłóknieniu, a brzegi nie naskórkują. Przywrócenie odpowiedniego nawilżenia w ranie jest najważniejszym zadaniem.
Skutecznym i jednocześnie łagodnym sposobem na rozpuszczenie martwiczych tkanek z włóknikiem jest autolityczne oczyszczanie wspierane przez hydrożele. Utrzymują wilgoć w ranie, co dodatkowo przyczynia się do skutecznego leczenia ran. W celu uniknięcia maceracji zdrowej skóry należy zachować ostrożność w aplikacji hydrożeli i zabezpieczyć specjalnymi preparatami brzegi rany. Hydrożele zapobiegają także tworzeniu infekcji.
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.