Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Przebarwienia

Przebarwienia na nogach związane z niewydolnością żylną zlokalizowane są najczęściej wokół kostek, szczególnie przy kostce przyśrodkowej. To tutaj panuje największe nadciśnienie żylne i z naczyń krwionośnych przesącza się hemosyderyna magazynująca żelazo. To jej zawdzięczają przebarwienia swój kolor. Są żółto-brązowy.

Dlaczego powstają przebarwienia po zabiegach na żyłach?

Każdy zabieg, nawet najmniej inwazyjny dotyczący układu żylnego obarczony jest ryzykiem przebarwień. Każdy, bo każdy penetruje naczynia wypełnione w mniejszym lub większym stopniu krwią. Po zabiegach laserowych, kriochirurgicznych, z wykorzystaniem pary wodnej, RFV, kleju tkankowego, czy wreszcie najbardziej popularnej skleroterapii, czy tradycyjnych operacji żylaków pacjenci mogą zaobserwować na swoich nogach przebarwienia. To po zabiegach skleroterapii najcześciej pacjenci zgłaszają się z przebarwieniami. Tak się dzieje z powodu popularności tych zabiegów, ale także dlatego, że jeden zabieg skleroterapii to wiele wkłuć w żyły, czyli wielokrotnie z żyły może przesączyć się krew do tkanek wokoło i w konsekwencji spowodować przebarwienie. Przebarwienia po skleroterapii występują najczęściej i najczęściej martwią pacjentów, ponieważ pojawiają się w miejscach usuwania zmian najbardziej powierzchownych. 

Literatura podaje, że w około 15% przypadków po zabiegach likwidujących żylaki, czy drobne pajączki występują przebarwienia. Większość tych zmian ustępuje samoistnie do pół roku, bez żadnej interwencji. Niektóre pozostają trwale. Obserwujemy je nawet po zabiegach przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu.

Jeśli przebarwienia pojawiły się po likwidacji zmian o charakterze estetycznym są absolutnie nie do zaakceptowania przez pacjentów. W ich ocenie przebarwienia na nogach bardziej szpecą niż wcześniej występujące żylaki czy pajączki. Dawanie, często złudnych, nadziei na ich zniknięcie samoistne po kilku czy kilkunastu miesiącach nie jest interesującą propozycją. I mimo, że przebarwienia nie stanowią problemu zdrowotnego, a pacjenci świadomie decydują się na zabiegi i są informowani o takiej możliwości działań niepożądanych, ich pojawienie się zawsze jest problemem w gabinecie flebologicznym. Problemem dla pacjenta, ale i lekarza.

Jak można usunąć przebarwienia na nogach po skleroterapii?

Nie dysponowaliśmy do tej pory terapią likwidacji przebarwień. Stosowane peelingi, kwasy złuszczające, czy maści dawały niewielkie rezultaty, a nawet czasami powodowały dodatkowe blizny.

Laser rubinowy Sinon 694nm wykorzystujący technologię Q-switch emituje bardzo krótkie impulsy (tylko 20nsek!) o bardzo dużej energii (nawet do 14 J/cm2), które penetrują przez skórę i rozbijają zdeponowaną śródtkankowo hemosyderynę. Część jej ulega odparowania poprzez mikrouszkodzenia naskórka oraz rozproszeniu w tkance, część zostaje usunięte przez układ limfatyczny poprzez procesy fagocytozy.

Im krótszy impuls tym mniejsze ryzyko oddziaływania termicznego na tkankę, w którym zdeponowany jest barwnik. Dlatego, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy mają przebarwienia po zabiegach i są z tego powodu niezadowoleni, tak ważne jest dobranie odpowiedniego, wysokiej jakości sprzętu. Laser rubinowy Sinon marki WaveLight rozdrabnia cząsteczki hemosyderyny na bardzo drobne cząsteczki, bez ryzyka uszkodzenia okolicznej tkanki nawet przy dużej energii. Od 3 dni do 2 tygodni po zabiegu (zależnie od intensywności przebarwienia) zmiany są widoczne w miejscu działania lasera jako znacznie ciemniejsze, mogą pojawić się mikroskopijne strupki. Z upływem czasu naskórek złuszcza się, a rozbita w tkance impulsami lasera hemosyderyna zostaje usuwana naturalnymi procesami. Przebarwienia bledną i w końcu zanikają.

Przewaga lasera Sinon jest tutaj ogromna nad innymi technologiami. Nie odnotowaliśmy żadnych powikłań w likwidacji przebarwień powstałych po zabiegach na żyłach. Najczęściej wystarczą 2-3 zabiegi w ostępach 4-6 tygodniowych. Przebarwienia likwidują się kompletnie, zarówno te świeże jak i te wieloletnie. Zabiegi nie wymagają znieczulenia. Ból towarzyszący samemu zabiegowi zanika w kilka sekund po ustaniu impulsu lasera.

Czy przebarwienia powstałe po przebytej zakrzepicy także można usuwać?

Tego typu przebarwienia także są wynikiem odkładania się hemosyderyny i mogą być likwidowane za pomocą lasera rubinowego. Jednak w tym przypadku trzeba dokładnie ocenić kondycję skóry i wykonywać zabiegi ograniczone na małych powierzchni. Przebarwienia powstałe w wyniku uszkodzeń żył po zakrzepicy nie są izolowanym objawem estetycznym, a elementem postępującej degradacji skóry i tkanki podskórnej. Zabiegi laserowe, które przerywają ciągłość skóry powinny być wykonywane wyjątkowo i w ograniczonym zakresie.  

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów laserowego usuwania przebarwień?

Ważne jest, by decyzję o likwidacji przebarwień poprzedzić pełną diagnostyką USG-Doppler układu żylnego. Jeśli w badaniu uwidocznimy nadal panujące nadciśnienie żylne, usuwanie przebarwień powinna poprzedzić jego likwidacja.

Niewiele jest przeciwwskazań do zastosowania lasera w likwidacji przebarwień. Nie stosujemy terapii laserowej u kobiet w ciąży, pacjentów z cukrzycą, przy ciemny fototypie skóry, czy opaleniźnie, zmianach bakteryjnych i wirusowych skóry, przyjmowaniu pochodnych witaminy A.

Dzięki zastosowaniu lasera rubinowego Sinon Q-switch 694nm jesteśmy w stanie zapewnić jeszcze lepsze efekty zabiegów usuwania żylaków i pajączków, a co równie ważne zadbać także o urodę nóg pacjentów.

Zdjęcia poniżej pokazują możliwe przebarwienia po zabiegach naczyniowych.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa