Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Inne usługi

Leczenie brodawek (kurzajek)

Co to są brodawki, jak powstają brodawki?

Brodawki, kurzajki – kto nie zatknął się z nimi u siebie lub u najbliższych? To bardzo powszechna dolegliwość. 50% ludzi ma lub miało brodawki, popularnie nazywanymi kurzajkami.

Według obecnej wiedzy przyjmuje się, że brodawki są spowodowane przez wirusa nazywanego wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten typy wirusa HPV odpowiedzialny jest za wywołanie zmian brodawkowatych skóry, jednak nie stanowi zagrożenia nowotworowego.

Kto miał brodawki, szczególnie na stopach, doświadczył ogromnego dyskomfortu, a nawet bólu. Każdy ucisk na brodawki przez buty, czy np. łóżko podczas snu to ból trudny do zniesienia. Jedna z pacjentek Centrum Flebologii wiele lat wycinała w butach otwór w miejscu, gdzie rosła brodawka, by móc codziennie wyjść do sklepu po zakupy. Tak drobne zmiany mogą aż tyle.

Gdzie pojawiają się brodawki?

Brodawki mogą lokalizować się na stopach, najczęściej na piętach, podeszwie, ale także między palcami lub na czubach palców wokół paznokci. Są drobne, twarde, żółtawego koloru, często zlewają się ze sobą szczególnie, gdy są drażnione lub podlegają uciskowi i wtedy tworzą zwarte masy podobne do kalafiora.

Możemy brodawki także spotkać na twarzy lub rękach – tu częściej w postaci drobnych, grudkowatych przebarwień ledwie wyczuwalnych. Brak nacisku, dodatkowego drażnienia powoduje, że mimo, że są tym samy, co te występujące na stopach najczęściej przyjmują dużo łagodniejszą postać. Są tym samym jeśli chodzi o ich pochodzenie, ale są inne pod względem wyglądu.

Brodawki mogą pojawić się wszędzie tam gdzie jest skóra, ale lokalizacje na rękach i stopach są najczęstsze i najbardziej kłopotliwe.

Jak leczone są brodawki (kurzajki)?

Brodawki mają skłonność do samoistnego ustępowania bez leczenia. Układ immunologiczny tworzy przeciwciała eliminujące wirusa. Jednak u dzieci, osób starszych i schorowanych własna odpowiedź immunologiczna może okazać się niewystarczająca. Także z uwagi na ryzyko mnożenia się kurzajek i rozprzestrzeniania się na inne części ciała lub na inne osoby, warto skorzystać z propozycji szybkiego i trwałego ich usunięcia.

Rekomendujemy szczególnie usunięcie brodawek stóp, ponieważ tutaj poprzez ucisk brodawki rozrastają do wewnątrz powodując ból.

Istnieje kilka sposobów leczenia brodawek. Krioterapia polega na kilkakrotnym poddawaniu brodawek działaniu ciekłego azotu czyli wymrażaniu. Wycinanie chirurgiczne, czy elektrokoagulacja, rzadziej obecnie stosowane, pozostawiają drobne blizny. Stosowanie stężonych roztworów kwasy salicylowego w postaci maści, niekiedy z dodatkiem kwasu mlekowego - ma na celu złuszczenie nadmiaru obumarłych komórek i wygładzenie zmian.

Dlaczego polecamy laserowe usuwanie kurzajek u dorosłych i dzieci?

Odkąd dysponujemy w Centrum Flebologii w Warszawie laserem barwnikowym VBeam (od 2002 roku) jesteśmy pod wrażeniem jak szybko i skutecznie można pozbyć się tak uciążliwego problemu.

Promień lasera niszczy przede wszystkim wirusa brodawczaka, dlatego tak łatwo pozbyć się problemu. Badania pokazały, że po krioterapii, czy chirurgicznym wycięciu zmian nadal pozostaje aktywne cząstki wirusa HPV. Laser barwnikowy niszczy wirusa kompletnie! Zdecydowanie rekomendujemy Państwu laserowe usuwanie brodawek laserem VBeam.

W Centrum Flebologii często 1 zabieg likwiduje uciążliwy problem. Zabieg trwa bardzo krótko (naprawdę często 1 minutę) i nie pozostawia blizn.

Jedyni w Warszawie stosujemy laserowe usuwanie kurzajek z wykorzystaniem lasera barwnikowego Vbeam Perfecta.  

Filmy

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa