Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Bandażowanie

Desmurgia – tak nazywa się dział poświęcony między innymi metodom bandażowania. To stara nauka, rozwinięta głównie przez rehabilitantów zajmujących się obrzękami. Wiele tych umiejętności znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej.

Bandaże nie są zbyt wygodne. Ich właściwe nakładanie jest kłopotliwe, często możliwe z pomocą wykwalifikowanego personelu. Inaczej potrafią zsuwać się, powodując np. otarcia. Nie mniej w pewnych sytuacjach są bardzo wskazane. W ciężkich stanach niewydolności żylnej ich działanie może okazać się najskuteczniejszą formą leczenia. W przypadku obrzęków limfatycznych jedynie specjalistyczny system bandażowania może dopomóc w odprowadzeniu chłonki. Kompresja za pomocą całych systemów bandaży, podkładów, padów jest podstawą 1. fazy Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej) KTP (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP).

Bandażowanie to ogromna umiejętność, znana nielicznym. Centrum Flebologii jako przedstawiciel na Polskę BSN-medical posiada ogromną wiedze w tej dziedzinie, a w swojej ofercie posiada wszytskie niezbędne materiały do bandażowania.

Bandaże, które skutecznie niwelują nadciśnienie żylne i poruszają płyny międzytkankowe muszą się charakteryzować niską rozciągliwością. Tkanina wtedy skutecznie stawia opór żyłom i naczyniom limfatycznym, kiedy żyły zaczynają wypełniać się krwią, a naczynia limfą. Dobre bandaże mają tę cechę dużo silniejszą niż najdroższe wyroby pończosznicze czy rękawy i z tych powodów w pierwszym etapie leczenia lekarz lub terapeuta zaproponuje tę metodę kompresji. Ważne jest, by pacjent nie ograniczał aktywności, a wręcz systematycznie spacerował, korzystał z rehabilitacji ruchem. Bandaże o małym naciągu mają małe działanie, gdy wypoczywamy, nie używamy mięśni. W Centrum Flebologii proponujemy bandaże BSN-medcical Comprilan, Gelostretch lub Gelocast.

Dla pacjentów leżących lub przy pewnych przeciwwskazaniach stosujemy bandaże o większej rozciągliwości: Elodur.

Stosując systemy wielowarstwowe bandażowania używa się specjalnych podkładów amortyzujących oddziaływanie warstw bandaży, czy padów do kierowania kompresji w miejsca, gdzie wymagana jest największa siła.

Oto podstawowe komponenty bandażowania wielowarstwowego:

 • Bandaże podtrzymujące Elastomull: wąskie bandaże stosowane na palcach rąk i nóg. Produkty te są miękkie i rozciągliwe dla komfortowego noszenia. Dobrze pochłaniają wilgoć, aby uniknąć zakażenia. Ponieważ palce u rąk i nóg poruszają się często w ciągu dnia, te bandaże są plastyczne i dobrze przylegają mimo ruchów.
 • Bandaż wyścielający w kształcie tuby Tricofix: delikatny bandaż, wykorzystywany do ochrony skóry, aplikowany pod warstwy materiałów kompresyjnych. Ponieważ jest on bezpośrednio na skórze, jest również chłonny, by dobrze spełniać zadanie profilaktyki infekcji.
 • Wyściółki Artiflex: kolejna, zwiększająca komfort, warstwa bandaża podkładowego, który zapewnia optymalną ochronę skóry. Zapewnia równomierne rozłożenie ucisku, jaki dają warstwy bandaży o małej rozciągliwości. Stanowią również ochronę wokół wystających kości, np. w okolicy kostek, czy kości strzałkowej.
 • Pady piankowe JOBST Foam lub Comrifoam: specjalnie profilowane pady lub bandaże z pianki. Produkty piankowe można stosować w trudnych obszarach, w celu złagodzenia zwłókniałej, twardej tkanki. Nerkowate pady piankowe mogą być również wykorzystywane do ochrony skóry i wypełniać dowolną przestrzeń w fałdach skóry, aby nadać kończynie kształt walca i równomiernie rozłożyć ciśnienia.
 • Bandaże kompresyjne Comprilan: właściwa warstwa kompresji. Stosowanie bandaży o małej rozciągliwości zapewnia wysokie ciśnienienia robocze, przy niskich ciśnieniach spoczynkowych. To maksimum efektu terapeutycznego.

Dla pacjentów cierpiących na żylne owrzodzenia podudzi mamy gotowe systemy bandażowania 4-warstwowego Comprifore, a dla pacjentów z komponetą tętniczą owrzdzeń sytemy 3-warstwowe Comprifore. www.comprifore.pl

W Centrum Flebologii uczymy pacjentów oraz ich opiekunów bandażowania, w tym bandażowania wielowarstwowego przy obrzękach limfatycznych.

Filmy

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa