Kompresjoterapia
Desmurgia – tak nazywa się dział poświęcony między innymi metodom bandażowania. To stara nauka, rozwinięta głównie przez rehabilitantów zajmujących się obrzękami. Wiele tych umiejętności znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej.
Bandaże nie są zbyt wygodne. Ich właściwe nakładanie jest kłopotliwe, często możliwe z pomocą wykwalifikowanego personelu. Inaczej potrafią zsuwać się, powodując np. otarcia. Nie mniej w pewnych sytuacjach są bardzo wskazane. W ciężkich stanach niewydolności żylnej ich działanie może okazać się najskuteczniejszą formą leczenia. W przypadku obrzęków limfatycznych jedynie specjalistyczny system bandażowania może dopomóc w odprowadzeniu chłonki. Kompresja za pomocą całych systemów bandaży, podkładów, padów jest podstawą 1. fazy Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej) KTP (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP). Zakrzepica żył głębokich w ostaej fazie często powoduje obrzęk uniemożliwiający wyrobów kompresyjnych.
Bandaże, które skutecznie niwelują nadciśnienie żylne muszą się charakteryzować niską rozciągliwością. Dzianina wtedy skutecznie stawia opór żyłom i i zmniejszają objętość zalegającej krwi żylnej w chorych żyłach. Dobre bandaże mają tę cechę dużo silniejszą niż najdroższe wyroby pończosznicze i z tych powodów w pierwszym etapie leczenia najbardziej zaawansowanych stanów niewydolności żylnej lekarz, pielęgniarka lub terapeuta zaproponuje tę metodę kompresji.
W leczeniu owrzodzeń żylnych bandaże działają przyczynowo. Poprzez wysokie ciśnienia wypychają krew żylną ku górze i doprowadzają do poprawy stanu skóry i jej zagojenia. Jednocześnie z powodu niskich ciśnień spoczynkowych umożliwiają utrzymywanie kompresji nieprzerwania, także nocą, bez ryzyka niedokrwienia tętniczego. Bandaże umożliwiają także swobodną zmianę opatrunku chroniącego otwarte rany i stymulujące powstanie skóry.
Bandaże o niskiej rozciągliwości mają także zastosowanie po skleroterapii dużych żył, kiedy nacisk na ściany żył powinien być silny, by zwiekszyć prawdopodobieństwo skutecznego zarośnięcia naczynia i zmniejszyć ryzyko rekanalizacji.
Ważne jest, by pacjent nie ograniczał aktywności, a wręcz systematycznie spacerował, korzystał z rehabilitacji ruchem. Bandaże o małym naciągu mają małe działanie, gdy wypoczywamy, nie używamy mięśni. W Centrum Flebologii w leczeniu niewydolności żylnej proponujemy bandaże Comprilan, a także bandaże cynkowe Gelostretch lub Gelocast.
Dla pacjentów cierpiących na żylne owrzodzenia podudzi mamy gotowe systemy bandażowania 4-warstwowego Comprifore, a dla pacjentów z komponentą tętniczą owrzodzeń systemy 3-warstwowe Comprifore.
Dla pacjentów leżących lub przy pewnych przeciwwskazaniach stosujemy bandaże o większej rozciągliwości: Elodur.
Ucisk zewnętrzny wspiera leczenie zakrzepicy. W początkowej fazie leczenia, gdy występuje obrzęk, bandażowanie kompresyjne jest doskonałym wyborem. Umożliwia utrzymywanie kompresji także pacjentom leżącym. Bandaże kompresyjne najczęściej w składzie mają bawełnę, co doskonale chroni skórę i przeciwdziała odparzeniom.
Także podczas leczenie zespołu pozakrzepowego, gdy pacjenci mają uszkodzą skórę, to bandaże pozwalają maksymalnie skutecznie o nią zadbać, mimo bardzo wysokich ciśnień, często wyższych niż w wyrobach pończoszniczych.
Bandaże można także wykorzystywać z profilaktyce zakrzepicy u pacjentów przygotowywanych do zabiegów chirurgicznych czy u osób, którzy mają mało ruchu lub odbywają długie podróże samolotem czy samochodem.
Ucisk czyli kompresja jest najważniejszym elementem leczenia obrzęków limfatycznych. W pierwszej fazie leczenia, którego celem jest zmniejszenia obrzęku, wykorzystywane są przede wszystkim bandaże. Jedynie materiały o niskiej rozciągliwości skutecznie poruszają płyny międzytkankowe i chłonkę. W leczeniu obrzęków limfatycznych stosuje się bandaże często o jeszcze mniejszej rozciągliwości niż w przypadku leczenia niewydolności żylnej. W Centrum Flebologii proponujemy bandaże Comprilan lub Compridur.
Leczenie uciskiem obrzęków limfatycznych sprowadza się do aplikacji wielu warstw bandaży. Używa się także specjalnych materiałów wyścielających i chroniących skórę, a także podkładów amortyzujących oddziaływanie warstw bandaży, czy padów do kierowania kompresji w miejsca, gdzie wymagana jest największa siła.
Oto podstawowe komponenty bandażowania wielowarstwowego:
Bandażowanie to ogromna umiejętność, znana nielicznym. Centrum Flebologii posiada ogromną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie, a w swojej ofercie posiada wszystkie niezbędne materiały do bandażowania.
W Centrum Flebologii w Warszawie uczymy pacjentów oraz ich opiekunów bandażowania, w tym bandażowania wielowarstwowego przy obrzękach limfatycznych.
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.