Flebologia

Kompresjoterapia

Bandażowanie

Desmurgia – tak nazywa się dział poświęcony między innymi metodom bandażowania. To stara nauka, rozwinięta głównie przez rehabilitantów zajmujących się obrzękami. Wiele tych umiejętności znajduje zastosowanie w leczeniu niewydolności żylnej.

Bandaże nie są zbyt wygodne. Ich właściwe nakładanie jest kłopotliwe, często możliwe z pomocą wykwalifikowanego personelu. Inaczej potrafią zsuwać się, powodując np. otarcia. Nie mniej w pewnych sytuacjach są bardzo wskazane. W ciężkich stanach niewydolności żylnej ich działanie może okazać się najskuteczniejszą formą leczenia. W przypadku obrzęków limfatycznych jedynie specjalistyczny system bandażowania może dopomóc w odprowadzeniu chłonki. Kompresja za pomocą całych systemów bandaży, podkładów, padów jest podstawą 1. fazy Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej) KTP (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP).

Bandażowanie to ogromna umiejętność, znana nielicznym. Centrum Flebologii jako przedstawiciel na Polskę BSN-medical posiada ogromną wiedze w tej dziedzinie, a w swojej ofercie posiada wszytskie niezbędne materiały do bandażowania.

Bandaże, które skutecznie niwelują nadciśnienie żylne i poruszają płyny międzytkankowe muszą się charakteryzować niską rozciągliwością. Tkanina wtedy skutecznie stawia opór żyłom i naczyniom limfatycznym, kiedy żyły zaczynają wypełniać się krwią, a naczynia limfą. Dobre bandaże mają tę cechę dużo silniejszą niż najdroższe wyroby pończosznicze czy rękawy i z tych powodów w pierwszym etapie leczenia lekarz lub terapeuta zaproponuje tę metodę kompresji. Ważne jest, by pacjent nie ograniczał aktywności, a wręcz systematycznie spacerował, korzystał z rehabilitacji ruchem. Bandaże o małym naciągu mają małe działanie, gdy wypoczywamy, nie używamy mięśni. W Centrum Flebologii proponujemy bandaże BSN-medcical Comprilan, Gelostretch lub Gelocast.

Dla pacjentów leżących lub przy pewnych przeciwwskazaniach stosujemy bandaże o większej rozciągliwości: Elodur.

Stosując systemy wielowarstwowe bandażowania używa się specjalnych podkładów amortyzujących oddziaływanie warstw bandaży, czy padów do kierowania kompresji w miejsca, gdzie wymagana jest największa siła.

Oto podstawowe komponenty bandażowania wielowarstwowego:

 • Bandaże podtrzymujące Elastomull: wąskie bandaże stosowane na palcach rąk i nóg. Produkty te są miękkie i rozciągliwe dla komfortowego noszenia. Dobrze pochłaniają wilgoć, aby uniknąć zakażenia. Ponieważ palce u rąk i nóg poruszają się często w ciągu dnia, te bandaże są plastyczne i dobrze przylegają mimo ruchów.
 • Bandaż wyścielający w kształcie tuby Tricofix: delikatny bandaż, wykorzystywany do ochrony skóry, aplikowany pod warstwy materiałów kompresyjnych. Ponieważ jest on bezpośrednio na skórze, jest również chłonny, by dobrze spełniać zadanie profilaktyki infekcji.
 • Wyściółki Artiflex: kolejna, zwiększająca komfort, warstwa bandaża podkładowego, który zapewnia optymalną ochronę skóry. Zapewnia równomierne rozłożenie ucisku, jaki dają warstwy bandaży o małej rozciągliwości. Stanowią również ochronę wokół wystających kości, np. w okolicy kostek, czy kości strzałkowej.
 • Pady piankowe JOBST Foam lub Comrifoam: specjalnie profilowane pady lub bandaże z pianki. Produkty piankowe można stosować w trudnych obszarach, w celu złagodzenia zwłókniałej, twardej tkanki. Nerkowate pady piankowe mogą być również wykorzystywane do ochrony skóry i wypełniać dowolną przestrzeń w fałdach skóry, aby nadać kończynie kształt walca i równomiernie rozłożyć ciśnienia.
 • Bandaże kompresyjne Comprilan: właściwa warstwa kompresji. Stosowanie bandaży o małej rozciągliwości zapewnia wysokie ciśnienienia robocze, przy niskich ciśnieniach spoczynkowych. To maksimum efektu terapeutycznego.

Dla pacjentów cierpiących na żylne owrzodzenia podudzi mamy gotowe systemy bandażowania 4-warstwowego Comprifore, a dla pacjentów z komponetą tętniczą owrzdzeń sytemy 3-warstwowe Comprifore. www.comprifore.pl

W Centrum Flebologii uczymy pacjentów oraz ich opiekunów bandażowania, w tym bandażowania wielowarstwowego przy obrzękach limfatycznych.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa