Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Refundacja wyrobów na NFZ

  Centrum Flebologii ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Kiedy jest możliwa refundacja wyrobów kompresyjnych?

  Pacjenci z obrzękiem limfatycznym mogą uzyskać dofinansowanie na wyroby kompresyjne zlecone do leczenia obrzęku limfatycznego. JOBST® Elvarex® to linia wyrobów płaskodzianych stosowanych w terapii obrzęków rąk, dłoni, a także nóg. Wykonywane są na miarę, co oznacza, że każdy produkt jest produkowany w oparciu o indywidualnie pobrane pomiary. Metka wyrobu ma imię i nazwisko pacjenta, a nie oznaczenia dotyczące rozmiaru czy długości. Przy bardzo proporcjonalnych kształtach, bez deformacji jest możliwość dobrania wyrobów płaskodzianych seryjnych: rękawiczek, rękawów, podkolanówek i pończoch.

  W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjentowi przysługuje refundacja wyrobów medycznych do leczenie obrzęków limfatycznych.

  Dofinansowanie wyrobu można uzyskać pod warunkiem uzyskania zlecenia na zaopatrzenie, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub rehabilitant. Pacjent Centrum Flebologii może uzyskać takie zlecenie.

  Także pacjent z dowolnego miejsca w Polsce posiadający zlecenie wystawione przez innego specjalistę i w innym miejscu może zgłosić się do Centrum Flebologii i zamówić refundowane wyroby płaskodziane do leczenia obrzęku.

  Jakie nogawice uciskowe są refundowane?

  Rodzaj wyrobu rekomenduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący pacjenta. W przypadku kończyn dolnych do wyboru są: stopki, skarpetki, podkolanówki, pończochy oraz pończochy z różnymi opcjami objęcia bioder.

  Pacjent ma prawo wybrać rodzaj i typ zaopatrzenia zgodnie ze zleceniem terapeuty, jednak musi pamiętać, że NFZ finansuje  tylko do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia i w wysokości podanej w Rozporządzeniu, czyli:

  • maksymalnie 70% wysokości limitu.- w przypadku osób dorosłych i
  • maksymalnie 90% wysokości limitu - w przypadku dzieci do 18 roku życia.

  W przypadku ceny wyrobu nie przekraczającej limitu, pacjent opłaca 30% wartości produktu. Jeśli cena wybranego produktu jest wyższa niż cena określona limitem, pacjent dopłaca także różnicę między ceną brutto a kwotą refundacji.

  Jakie rękawy uciskowe na obrzęk limfatyczny są refundowane?

  Tutaj, podobnie jak w przypadku nogawic, zlecenie może dotyczyć tylko wyrobów płaskodzianych. Dostępne model do terapii obrzęków zlokalizowanych na kończynach górnych, najczęściej po mastektomii to: rękawice z palcami, bez palców, z palcami o różnej, rękawy, także rękawy jednoczęściowe z rękawiczkami. 

  NFZ finansuje do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia i w wysokości podanej w Rozporządzeniu, czyli:

  • maksymalnie 70% wysokości limitu.- w przypadku osób dorosłych i
  • maksymalnie 90% wysokości limitu - w przypadku dzieci do 18 roku życia.

  Wyroby płaskodziane mogą być realizowane po zakończeniu I Fazy Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej), kiedy obrzęk jest maksymalnie zredukowany i ustabilizowany.

  Czy obrzęk lipidowy (lipoedema) może być leczony poprzez refundowane wyroby płaskodziane?

  Kompresja medyczna jest uznaną metodą profilaktyki i leczenia obrzęku lipidowego (lipoedemy). Pacjenci mogą liczyć na refundację zleconych im wyrobów, w przypadku, gdy rozwinie się także obrzęk limfatyczny.  

  Czy produkty na niewydolność żylną także są refundowane?

  Od 1 stycznia 2024 roku refundacji podlegają także wyroby okrągłodziane na schorzenia żylne. Na pomoc mogą liczyć pacjenci w przebiegu leczenia żylnych owrzodzeń podudzi. Refundacja kierowana jest do pacjentów z otwartymi ranami, ale także po ich wygojeniu w celu zapobiegania nawrotom.

  Na stronie https://kompresjoterapia.pl/ znajdziecie Państwo ofertę wyrobów kompresyjnych, zarówno okrągłodzianych jak i płaskodzianych JOBST® Elvarex®.

  W załączonej tabeli refundacyjnej znajdziecie Państwo szczegółowe warunki refundacji.

  Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 19.00. Dobór i pomiar wyrobu trawa około godziny. Prosimy o umówienie terminu pod nr telefonu 801 0 111 70 (22 671 71 67)

  Podstawy prawne refundacji:

  https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000246101.pdf

   

   

Filmy

Broszury

 •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa