Kompresjoterapia
Umowa Centrum Flebologii z Narodowym Funduszem Zdrowia zakończyła się 31 marca 2025 roku. Zapraszamy do skorzystania z oferty innych punktów sprzedaży. Listę podmiotów mających umowę z NFZ można znaleźć na stronie Funduszu lub dzwoniąc na infolinię 800 190 590
Pacjenci z obrzękiem limfatycznym mogą uzyskać dofinansowanie na wyroby kompresyjne zlecone do leczenia obrzęku limfatycznego. JOBST® Elvarex® to linia wyrobów płaskodzianych stosowanych w terapii obrzęków rąk, dłoni, a także nóg. Wykonywane są na miarę, co oznacza, że każdy produkt jest produkowany w oparciu o indywidualnie pobrane pomiary. Metka wyrobu ma imię i nazwisko pacjenta, a nie oznaczenia dotyczące rozmiaru czy długości. Przy bardzo proporcjonalnych kształtach, bez deformacji jest możliwość dobrania wyrobów płaskodzianych seryjnych: rękawiczek, rękawów, podkolanówek i pończoch.
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjentowi przysługuje refundacja wyrobów medycznych do leczenie obrzęków limfatycznych.
Dofinansowanie wyrobu można uzyskać pod warunkiem uzyskania zlecenia na zaopatrzenie, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego lub rehabilitant.
Nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent z dowolnego miejsca w Polsce posiadający zlecenie wystawione przez innego specjalistę i w innym miejscu może zgłosić się do dowolnego punktu zaopatrzenia w wyroby medyczne i zamówić refundowane wyroby płaskodziane do leczenia obrzęku.
Rodzaj wyrobu rekomenduje lekarz lub fizjoterapeuta prowadzący pacjenta. W przypadku kończyn dolnych do wyboru są: stopki, skarpetki, podkolanówki, pończochy oraz pończochy z różnymi opcjami objęcia bioder.
Pacjent ma prawo wybrać rodzaj i typ zaopatrzenia zgodnie ze zleceniem terapeuty, jednak musi pamiętać, że NFZ finansuje tylko do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia i w wysokości podanej w Rozporządzeniu, czyli:
W przypadku ceny wyrobu nie przekraczającej limitu, pacjent opłaca 30% wartości produktu. Jeśli cena wybranego produktu jest wyższa niż cena określona limitem, pacjent dopłaca także różnicę między ceną brutto a kwotą refundacji.
Tutaj, podobnie jak w przypadku nogawic, zlecenie może dotyczyć tylko wyrobów płaskodzianych. Dostępne model do terapii obrzęków zlokalizowanych na kończynach górnych, najczęściej po mastektomii to: rękawice z palcami, bez palców, z palcami o różnej, rękawy, także rękawy jednoczęściowe z rękawiczkami.
NFZ finansuje do wysokości limitu określonego przez Ministra Zdrowia i w wysokości podanej w Rozporządzeniu, czyli:
Wyroby płaskodziane mogą być realizowane po zakończeniu I Fazy Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej), kiedy obrzęk jest maksymalnie zredukowany i ustabilizowany.
Kompresja medyczna jest uznaną metodą profilaktyki i leczenia obrzęku lipidowego (lipoedemy). Pacjenci mogą liczyć na refundację zleconych im wyrobów, w przypadku, gdy rozwinie się także obrzęk limfatyczny.
Od 1 stycznia 2024 roku refundacji podlegają także wyroby okrągłodziane na schorzenia żylne. Na pomoc mogą liczyć pacjenci w przebiegu leczenia żylnych owrzodzeń podudzi. Refundacja kierowana jest do pacjentów z otwartymi ranami, ale także po ich wygojeniu w celu zapobiegania nawrotom.
W załączonej tabeli refundacyjnej znajdziecie Państwo szczegółowe warunki refundacji.
Podstawy prawne refundacji:
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000246101.pdf
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.