Kompresjoterapia
Kompresjoterapia to uznana i powszechnie stosowana metoda profilaktyki i leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych, czyli żylaków, pajączków, owrzodzeń podudzi i obrzęków. Najczęściej dobierane są wyroby okrągłodziane i w rozmiarach standardowych. Rzadko w schorzeniach żylnych potrzeba jest wykonania wyrobu na miarę i płaskodzianego. Wyroby uciskowe na wymiar i płaskodziane polecane są tylko w przypadku dużej deformacji kończyn i towarzyszącego obrzęku.
Wyroby okrągłodziane są produkowane w formie tuby, z przędzy o większej rozciągliwości niż wyroby płaskodziane, nie posiadają także szwów. Są zdecydowanie cieńsze, bardziej elastyczne i wyglądają jak normalny wyrób pończoszniczy. Nikt nie musi zauważyć, że pacjent nosi wyroby medyczne.
Terapia uciskowa ma na celu zwiększenie powrotu krwi żylnej i chłonki. Poprzez ucisk zewnętrzny i zwężenie żył dochodzi do zmniejszenia refluksu i ciśnienia żylnego w kończynie. Dodatkowo zwiększa się ciśnienie śródmiąższowe, co regeneruję pracę układu limfatycznego.
Ucisk można osiągnąć za pomocą gotowych wyrobów pończoszniczych, w przypadku terapii niewydolności żylnej są to:
Wyroby maja stopniowany ucisk. Oznacza to, że najsilniejsze ciśnienia każdy wyrób wywiera w okolicy kostki, a najmniejszy w okolicy kolan (podkolanówki) lub pachwiny (pończochy lub rajstopy).
Wyroby okrągłodziane na schorzenia żylne, popularnie określane jako wyroby przeciwżylakowe, produkowane są w 4 klasach ucisku (według klasyfikacji RAL). Najczęściej stosowane są w następujących wskazaniach:
Lecznicze wyroby uciskowe gwarantują terapeutyczne działanie, gdy:
Zaburzenia żylne nie są domeną wyłącznie kobiet. Częstość występowania objawów wśród mężczyzn i kobiet jest porównywalna. Kobiety i mężczyźni niemal w równym stopniu doświadczają też przejawów niewydolności żylnej, mają żylaki, obrzęki, odczuwają bóle. Jednak mężczyźni i kobiety mają inne potrzeby dotyczące wyrobów uciskowych. Mężczyźni cenią sobie ich trwałość, potrzebują wyrobów neutralizujących zapachy i przewiewnych. Zdecydowanie wybierają podkolanówki, a po pończochy czy rajstopy uciskowe sięgają tylko, gdy to jest konieczne. Potrzebują także wyrobów w rozmiarach uwzględniających ich wyższy wzrost a także inną budowę łydki.
Kobiety potrzebują wyrobów delikatnych, przeźroczystych i w modnych kolorach, z atrakcyjnymi wykończeniami, by tak wyglądały jak normalne wyroby pończosznicze. Dla kobiet w ciąży czekają specjalne rajstopy z elastyczna częścią na rosnący brzuch. Noszenie kompresji w ciąży zapobiega obrzękom, przynosi znaczną ulgę i zapobiega zakrzepicy.
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.