Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Odzież okrągłodziana

Pończochy, podkolanówki i rajstopy uciskowe - dla kogo?

Kompresjoterapia to uznana i powszechnie stosowana metoda profilaktyki i leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych, czyli żylaków, pajączków, owrzodzeń podudzi i obrzęków. Najczęściej dobierane są wyroby okrągłodziane i w rozmiarach standardowych. Rzadko w schorzeniach żylnych potrzeba jest wykonania wyrobu na miarę i płaskodzianego. Wyroby uciskowe na wymiar i płaskodziane polecane są tylko w przypadku dużej deformacji kończyn i towarzyszącego obrzęku.

Wyroby okrągłodziane są produkowane w formie tuby, z przędzy o większej rozciągliwości niż wyroby płaskodziane, nie posiadają także szwów. Są zdecydowanie cieńsze, bardziej elastyczne i wyglądają jak normalny wyrób pończoszniczy. Nikt nie musi zauważyć, że pacjent nosi wyroby medyczne.

Jak działa kompresjoterapia w przypadku niewydolności żylnej?

Terapia uciskowa ma na celu zwiększenie powrotu krwi żylnej i chłonki. Poprzez ucisk zewnętrzny i zwężenie żył dochodzi do zmniejszenia refluksu i ciśnienia żylnego w kończynie. Dodatkowo zwiększa się ciśnienie śródmiąższowe, co regeneruję pracę układu limfatycznego.

Ucisk można osiągnąć za pomocą gotowych wyrobów pończoszniczych, w przypadku terapii niewydolności żylnej są to:

  • podkolanówki uciskowe,
  • pończochy uciskowe lub
  • rajstopy uciskowe.

Wyroby maja stopniowany ucisk. Oznacza to, że najsilniejsze ciśnienia każdy wyrób wywiera w okolicy kostki, a najmniejszy w okolicy kolan (podkolanówki) lub pachwiny (pończochy lub rajstopy).

Jaki dobrać ucisk?

Wyroby okrągłodziane na schorzenia żylne, popularnie określane jako wyroby przeciwżylakowe, produkowane są w 4 klasach ucisku (według klasyfikacji RAL). Najczęściej stosowane są w następujących wskazaniach:

  • 1 klasa ucisku - 18-21 mmHg: profilaktyka zakrzepicy, uczucie zmęczonych nóg, obrzęki pod koniec dnia, drobne zmiany typu pajączki, ciąża i połóg bez zmian żylnych;
  • 2 klasa ucisku – 23-32 mmHg: żylaki, obrzęki, duże zagrożenie zakrzepicą, zapalenie żył powierzchniowych, po zabiegach na żyłach, ciąża i połóg z objawami niewydolności żylnej;
  • 3 klasa ucisku – 34-46 mmHg: żylaki ze obrzękiem i zmianami troficznymi, owrzodzenia podudzi w trakcie gojenia i po zagojeniu, zakrzepica żył głębokich, zespół pozakrzepowy, po zabiegach na żyłach;
  • 4 klasa ucisku > 49 mmHg: ciężki zespół pozakrzepowy.

Lecznicze wyroby uciskowe gwarantują terapeutyczne działanie, gdy:

  • mają indywidualnie dobrany ucisk,
  • mają indywidualnie dobrany rozmiar,
  • są zakładane, gdy żyły nie są nadmiernie wypełnione krwią (rano, lub po wypoczynku z uniesionymi nogami),
  • są równomiernie rozprowadzone na całej kończynie (nie można zawijać np. podkolanówek),
  • wymieniane są po czasie gwarantowanym przez producenta (podczas używania stopniowo się rozciągają i ich efekt zmniejsza się).

Czy są różnice w doborze wyrobów kompresyjnych dla kobiet i dla mężczyzn?

Zaburzenia żylne nie są domeną wyłącznie kobiet. Częstość występowania objawów wśród mężczyzn i kobiet jest porównywalna. Kobiety i mężczyźni niemal w równym stopniu doświadczają też przejawów niewydolności żylnej, mają żylaki, obrzęki, odczuwają bóle. Jednak mężczyźni i kobiety mają inne potrzeby dotyczące wyrobów uciskowych. Mężczyźni cenią sobie ich trwałość, potrzebują wyrobów neutralizujących zapachy i przewiewnych. Zdecydowanie wybierają podkolanówki, a po pończochy czy rajstopy uciskowe sięgają tylko, gdy to jest konieczne. Potrzebują także wyrobów w rozmiarach uwzględniających ich wyższy wzrost a także inną budowę łydki.

Kobiety potrzebują wyrobów delikatnych, przeźroczystych i w modnych kolorach, z atrakcyjnymi wykończeniami, by tak wyglądały jak normalne wyroby pończosznicze. Dla kobiet w ciąży czekają specjalne rajstopy z elastyczna częścią na rosnący brzuch. Noszenie kompresji w ciąży zapobiega obrzękom, przynosi znaczną ulgę i zapobiega zakrzepicy.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa