Flebologia

Flebologia

Echoskleroterapia i tumescencja

Nową techniką w leczeniu żylaków jest wykonywanie echoskleroterapii wspomaganej tumescencją. Stosuje się ją w celu zamknięcia przyczyny żylaków, czyli niewydolnych pni żylnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej). 

W okolicę pnia żylnego przed zabiegiem skleroterapii podawany jest płyn tumescencyjny. Jest to mieszanka kilku środków, których zadaniem jest między innymi obrzmienie tkanek wokół żyły. Żyła zmniejsza swoją średnicę, dlatego zwiększamy szansę na skuteczność zabiegu skleroterapii. Zawsze zabiegi na żyłach o mniejszym przekroju łatwiej poddają się trwałemu zamknięciu. I to jest głównym celem stosowania tumescencji. Zabieg skleroterapii kompresyjnej z tumescencją pozwala także na używania mniejszych stężeń środków obliterujących żyłę. Minimalizujemy ryzyko powikłań, stanów zapalnych i przebarwień.

W przypadku tej formy zabiegu obowiązują takie same zalecenia jak w przypadku tradycyjnej skleroterapii. I tutaj najważniejszym wskazaniem jest stosowanie kompresjoterapii. Po zabiegu na nogę założona zostaje specjalna pończocha samonośna, dodatkowo mogą być założone także bandaże. Wzdłuż przebiegu zamykanej żyły umocowane zostają pady zwiększające miejscowo siłę kompresji.

Bezpośrednio po zabiegu należy spacerować przez około 30 minut. Nie wolno w tym czasie stać ani siedzieć. Opatrunek uciskowy należy utrzymywać bez przerwy od 5 do 14 dni - w zależności od zaleceń lekarza, przez pierwsze doby także podczas snu.

Po zdjęciu pończochy zamykana żyła to wyczuwalne ręką zgrubienia, przy dotykaniu lekko bolące. Noga wzdłuż zamykanego naczynia jest koloru sinego, brązowego lub żółtego. Kostka może być spuchnięta. Zmiany te ustępują bez żadnej interwencji i nie pozostawiają żadnego śladu.

Zabiegi z tumescencją stosowane są na najszersze żyły. Zmiany towarzyszące zamykaniu dużych żył mają prawo wchłaniać się długo, nawet przez pół roku. Ale to właśnie tumescencja zmniejsza żyłę, dlatego ta forma zabiegu w efekcie przyśpiesza gojenie się.

Po tej formie zabiegu, podobnie jak po innych formach skleroterapii, można chodzić do pracy i wypełniać swoje wszystkie obowiązki.

Po zabiegu wskazana jest kontrola po 3 tygodniach. Wizyta ta jest nieodpłatna. Można także podczas tego spotkania wykonać kolejny zabieg, na tej samej nodze, ale na pozostałych naczyniach lub na drugiej nodze.

Przeciwwskazaniem do zabiegu skleroterapii jest unieruchomienie (niemożliwość chodzenia) i - w niektórych przypadkach - stosowanie terapii hormonalnej. Ciąża i karmienie piersią jest też okresem, w którym nie wykonujemy zabiegów.

Przewagą sklerotarapii kompresyjnej nad leczeniem operacyjnym jest:

 • możliwość przeprowadzenia jej w warunkach ambulatoryjnych,
 • brak konieczności znieczulenia,
 • brak urazu tkanek, czyli brak blizn po zabiegu,
 • brak konieczności korzystania ze zwolnień lekarskich oraz
 • niski koszt.

Centrum Flebologii do likwidowania zmian za pomocą skleroterapii używa sklerosatów dostępnych na rynku. W zabiegach echoskleroterapii z tumescencją wykorzystujemy pianę powstała ze zmieszania sklerosantów z dwutlenkiem węgla.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa