Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Owrzodzenia limfatyczne

Pacjenci z obrzękiem limfatycznym mają znacznie zwiększone ryzyko powstawania ran.

Rany mogą się otworzyć na skutek infekcji, a także trzymującej się wilgoci i zakażenia grzybiczego w fałd skóry zniekształconej obrzękiem. Gdy kończyna jest bardzo obrzęknięta, każdy, nawet drobny uraz, zadrapanie, skaleczenie, czy otarcie może dać początek powstania ran. Często z rany wycieka chłonka (limfotok), co zwiększa ryzyko infekcji i spowolnia gojenie. Ważne jest przestrzeganie pewnych zasad pielęgnacji ran powstałych w przebiegu obrzęku limfatycznego, a także stosowanie kompresjoterapii w celu zmniejszenia ryzyka dalszych powikłań.

Zasady ogólne leczenia ran limfatycznych:

 1. Należy dbać o czystość ran. Ważne jest, aby oczyszczać łożysko rany. Polecamy płukanie rany solą fizjologiczną. Pomaga to usunąć bakterie i fragmenty martwych tkanek. Takie nawadnianie rany powinno stać się częścią rutynowej opieki. Okazuje się, że płukanie ran wodą z kranu może spełnić tę samą rolę, ale jałowa sól fizjologiczna jest powszechnie uważane za bezpieczniejsze i powinna być stosowana, jeśli jest dostępna. Stosowanie innych leków, czy środków odkażających, jak jodyna, czy woda utleniona może utrudniać gojenie się ran. 
 2. Martwe tkanki w ranie stają się pożywką dla bakterii. Wywołują także reakcję zapalną, która utrudnia gojenie rany. Oczyszczanie rany jest konieczne dla prawidłowego gojenia. Wykonuje się różnymi sposobami: ultradźwiękami, chirurgicznie skalpelem wycinając martwe tkanki, ale także autolitycznie za pomocą hydrożeli poprzez stymulowanie własnych enzymów do rozkładu tkanki martwiczej.
 3. Rany utrzymywane w środowisku wilgotnym goją się szybciej. Ważne jest jednak, aby dobrać stosowny opatrunek do ilością wysięku. Należy także chronić brzegi rany przed maceracją z powodu wysięku. Ochronę skóry wokół rany uzyskamy także poprzez zastosowanie środków zawierających dimetikon lub cynk.
 4. Wybór odpowiedniego opatrunku ma duży wpływ na szybkość gojenia i ewentualne powstanie blizn. Nie ma idealnego opatrunek dla wszystkich ran. Często rodzaj opatrunku zmienia się kilkakrotnie w miarę postępu gojenia się ran. 
 • Hydrożele zawierają do 90% wody. Opatrunki te zwiększają wilgoć w ranie i wspomagają jej oczyszczanie.
 • Hydrokoloidy to opatrunki, który zapewniają wilgotne środowisko i chroni ranę przed bakteriami.
 • Opatrunki piankowe chronią łożysko rany i pochłaniają wysięk.
 • Opatrunki kolagenowe zawierają kolagen, najpowszechniej występujący białka w organizmie. Opatrunki są wskazane do czystych ran, gdy pojawia się ziarnina. Przyspieszają proces gojenia ran.
 • Opatrunki ze srebrem są przeciwbakteryjne i stosowane do ran zakażonych. Istnieje jednak kilka niedawno opublikowanych badań, które sugerują powstanie oporność bakterii w wyniku stosowania opatrunków ze srebrem.
 • Opatrunki DACC, najnowszej technologii, która wiąże bakterie, by je usunąć z rany. Jedno z badań pokazuje DACC może wiązać ponad 100k bakterii / cm2 w ciągu zaledwie 30 sekund, a miliony / cm2 w ciągu kilku godzin. Opatrunki DACC mogą być łączone z innymi opatrunki do usuwania bakterii z dna rany.
 1. Niezmiernie ważne w leczeniu ran limfatycznych jest zmniejszenie obrzęku.

Do komórek w kończynie dotkniętej obrzękiem dostarczana jest mniejsza ilość tlenu. Płyn znajdujący się w przestrzeni międzykomórkowej pacjentów z obrzękiem limfatycznym ma podwyższoną zawartość białka. Białka te mogą służyć jako pożywka dla rozwoju bakterii. Stwarza to dodatkowe obciążenie dla komórek i zwiększa ryzyko infekcji, która w przypadku tej grupy pacjentów rozprzestrzenia się szybko.

Białe krwinki potrzebują tlenu do zwalczania infekcji. Białe krwinki używają tlenu do tworzenia rodników tlenowych, które pomagają zwalczać zakażenia. Dysmutaza ponadtlenkowa to enzym w makrofagach białych krwinek, który tworzy wybuch oksydacyjny zwalczający infekcję. Jeżeli stężenie tlenu jest niskie, białe krwinki nie działają. Ryzyko zakażenia jest duże. To dlatego infekcje u pacjentów z obrzękiem limfatycznym mają ciężki przebieg.

Kompresja zmniejszając obrzęk przywraca dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek.  Zmniejszenie obrzęku jest elementem podstawowym w leczeniu owrzodzeń limfatycznych.

Filmy

Broszury

 •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa