Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Owrzodzenia limfatyczne

Pacjenci z obrzękiem limfatycznym mają znacznie zwiększone ryzyko powstawania ran.

Rany mogą się otworzyć na skutek infekcji, a także trzymującej się wilgoci i zakażenia grzybiczego w fałd skóry zniekształconej obrzękiem. Gdy kończyna jest bardzo obrzęknięta, każdy, nawet drobny uraz, zadrapanie, skaleczenie, czy otarcie może dać początek powstania ran. Często z rany wycieka chłonka (limfotok), co zwiększa ryzyko infekcji i spowolnia gojenie. Ważne jest przestrzeganie pewnych zasad pielęgnacji ran powstałych w przebiegu obrzęku limfatycznego, a także stosowanie kompresjoterapii w celu zmniejszenia ryzyka dalszych powikłań.

Zasady ogólne leczenia ran limfatycznych:

 1. Należy dbać o czystość ran. Ważne jest, aby oczyszczać łożysko rany. Polecamy płukanie rany solą fizjologiczną. Pomaga to usunąć bakterie i fragmenty martwych tkanek. Takie nawadnianie rany powinno stać się częścią rutynowej opieki. Okazuje się, że płukanie ran wodą z kranu może spełnić tę samą rolę, ale jałowa sól fizjologiczna jest powszechnie uważane za bezpieczniejsze i powinna być stosowana, jeśli jest dostępna. Stosowanie innych leków, czy środków odkażających, jak jodyna, czy woda utleniona może utrudniać gojenie się ran. 
 2. Martwe tkanki w ranie stają się pożywką dla bakterii. Wywołują także reakcję zapalną, która utrudnia gojenie rany. Oczyszczanie rany jest konieczne dla prawidłowego gojenia. Wykonuje się różnymi sposobami: ultradźwiękami, chirurgicznie skalpelem wycinając martwe tkanki, ale także autolitycznie za pomocą hydrożeli poprzez stymulowanie własnych enzymów do rozkładu tkanki martwiczej.
 3. Rany utrzymywane w środowisku wilgotnym goją się szybciej. Ważne jest jednak, aby dobrać stosowny opatrunek do ilością wysięku. Należy także chronić brzegi rany przed maceracją z powodu wysięku. Ochronę skóry wokół rany uzyskamy także poprzez zastosowanie środków zawierających dimetikon lub cynk.
 4. Wybór odpowiedniego opatrunku ma duży wpływ na szybkość gojenia i ewentualne powstanie blizn. Nie ma idealnego opatrunek dla wszystkich ran. Często rodzaj opatrunku zmienia się kilkakrotnie w miarę postępu gojenia się ran. 
 • Hydrożele zawierają do 90% wody. Opatrunki te zwiększają wilgoć w ranie i wspomagają jej oczyszczanie.
 • Hydrokoloidy to opatrunki, który zapewniają wilgotne środowisko i chroni ranę przed bakteriami.
 • Opatrunki piankowe chronią łożysko rany i pochłaniają wysięk.
 • Opatrunki kolagenowe zawierają kolagen, najpowszechniej występujący białka w organizmie. Opatrunki są wskazane do czystych ran, gdy pojawia się ziarnina. Przyspieszają proces gojenia ran.
 • Opatrunki ze srebrem są przeciwbakteryjne i stosowane do ran zakażonych. Istnieje jednak kilka niedawno opublikowanych badań, które sugerują powstanie oporność bakterii w wyniku stosowania opatrunków ze srebrem.
 • Opatrunki DACC, najnowszej technologii, która wiąże bakterie, by je usunąć z rany. Jedno z badań pokazuje DACC może wiązać ponad 100k bakterii / cm2 w ciągu zaledwie 30 sekund, a miliony / cm2 w ciągu kilku godzin. Opatrunki DACC mogą być łączone z innymi opatrunki do usuwania bakterii z dna rany.
 1. Niezmiernie ważne w leczeniu ran limfatycznych jest zmniejszenie obrzęku.

Do komórek w kończynie dotkniętej obrzękiem dostarczana jest mniejsza ilość tlenu. Płyn znajdujący się w przestrzeni międzykomórkowej pacjentów z obrzękiem limfatycznym ma podwyższoną zawartość białka. Białka te mogą służyć jako pożywka dla rozwoju bakterii. Stwarza to dodatkowe obciążenie dla komórek i zwiększa ryzyko infekcji, która w przypadku tej grupy pacjentów rozprzestrzenia się szybko.

Białe krwinki potrzebują tlenu do zwalczania infekcji. Białe krwinki używają tlenu do tworzenia rodników tlenowych, które pomagają zwalczać zakażenia. Dysmutaza ponadtlenkowa to enzym w makrofagach białych krwinek, który tworzy wybuch oksydacyjny zwalczający infekcję. Jeżeli stężenie tlenu jest niskie, białe krwinki nie działają. Ryzyko zakażenia jest duże. To dlatego infekcje u pacjentów z obrzękiem limfatycznym mają ciężki przebieg.

Kompresja zmniejszając obrzęk przywraca dostarczanie tlenu i składników odżywczych do komórek.  Zmniejszenie obrzęku jest elementem podstawowym w leczeniu owrzodzeń limfatycznych.

Filmy

Broszury

 •  
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
 • NeoV1940 - pierwszy laser w Polsce w Centrum Flebologii

  Od listopada 2019 roku jako pierwsi w Polsce mamy najnowszy laser neoV1940 do leczenia niewydolności żylnej. Ma wiele cech, które definitywnie odróżniają go od innych dostępnych na rynku urządzeń. Główną zaletą jest osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjenta przy najwyższej skuteczności. 

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa