Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Matting

Matting to bardzo drobne (o średnicy poniżej 0,1 mm) koloru czerwonego, śródskórne poszerzenia żylne (pajączki). To powikłanie występuje najczęściej po zabiegach chirurgicznych na żyłach, a także po skleroterapii, czy ablacji laserowej. Nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale znacznie pogarsza efekt estetyczny zabiegów.

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, dlaczego dochodzi do powstania takich zmian: zła technika wykonania iniekcji, dobranie zbyt dużego stężenia sklerozantu do wielkości żyły, zbyt duże ciśnienia wstrzykiwania leku, pozostawienie zasilającej niewydolnej żyły, czy zaniechanie kompresjoterapii pozabiegowej. Matting częściej pojawia się także w okolicy naczyń dotkniętych zakrzepowym zapaleniem żył, czy skrzepu pozostającego w naczyniach po zabiegach. W końcu sugeruje się, że matting jest odpowiedzią skóry na zabiegi u osób, które mają po prostu predyspozycję do rozwoju teleangiektazji (pajączków).

Matting częściej występuje u osób z rozległymi zmianami żył powierzchniowych, a także u osób z nadwagą, ze słabym napięciem mięśniowym. Częściej powikłanie to dotyka kobiety, co sugeruje zależność hormonalną.

Matting najczęściej zmniejsza się lub nawet znika do pół roku od zabiegu. Niestety bywa i tak, że powiększa się, zwłaszcza wtedy, gdy nie zamknięte są naczynia w okolicy mattingu, „zasilające" te okolicę.

Nie jest to perspektywa do zaakceptowania przez pacjentów, szczególnie Panie. Dlatego zalecamy powtórzenie diagnostyki ultrasonograficznej i jeśli w okolicy mattingu znajdują się niewydolne żyły, należy poddać się kolejnym zabiegom zamykającym te żyły.

My polecamy skleroterapię. Zabiegi wykonujemy ostrożnie, bardzo małymi igłami i strzykawkami, by zmniejszyć ciśnienia podawanego leku. Podajemy wolno i małe stężenia sklerozantu. Cierpliwość zostaje wynagrodzona i tego typu zmiany udaje się zlikwidować.

Nie jest łatwo wykonać zabiegi na tak małych naczyniach. Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów, by zobaczyć umiejętności naszego zespołu.
Jeśli żyły funkcjonują prawidłowo lub uległy trwałemu zamknięciu matting likwidujemy laserem barwnikowym V-beam Perfecta Candela. To złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych, bezpieczny laser, z małym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych podczas zabiegów usuwania tego typu zmian naczyniowych.
Polecamy podczas likwidowania mattingu odstawienie leków hormonalnych.

Wskazane jest w tym czasie stosowanie kompresjoterapii.

Zdjęcia prezentują matting po zabiegach naczyniowych.

Filmy

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa