Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Matting

Co to jest matting?

Matting to sieć bardzo drobnych (o średnicy poniżej 0,1 mm) koloru czerwonego lub fioletowego, śródskórne poszerzenia żylne (pajączki). To powikłanie występuje najczęściej po skleroterapii, ale też po zabiegach chirurgicznych na żyłach, czy ablacji laserowej. Nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale znacznie pogarsza efekt estetyczny zabiegów.

Dlaczego powstaje matting po skleroterapii?

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, dlaczego dochodzi do powstania takich zmian:

  • zła technika wykonania iniekcji,
  • dobranie zbyt dużego stężenia sklerozantu w stosunku do wielkości żyły,
  • zbyt duże ciśnienia wstrzykiwania leku,
  • pozostawienie zasilającej niewydolnej żyły,
  • wysoka temperatura otoczenia, czy
  • zaniechanie kompresjoterapii pozabiegowej.

Matting częściej pojawia się także w okolicy naczyń dotkniętych zakrzepowym zapaleniem żył, czy zakrzepu pozostającego w naczyniach po zabiegach. Dlatego tak ważne jest dokonywanie odbarczeń, jeśli żyła po zabiegu jest twarda i bolesna. W końcu sugeruje się, że matting jest odpowiedzią skóry na zabiegi u osób, które mają po prostu predyspozycję do rozwoju telangiektazji (pajączków).

Kto ma predyspozycje do wystąpienia mattingu?

Matting częściej występuje u osób z rozległymi zmianami żył powierzchniowych, a także u osób z nadwagą, ze słabym napięciem mięśniowym. Częściej powikłanie to dotyka kobiety, co sugeruje zależność hormonalną.

Likwidowanie mattingu – na czym polega?

Matting najczęściej zmniejsza się lub nawet znika do pół roku od zabiegu. Niestety bywa i tak, że powiększa się, zwłaszcza wtedy, gdy nie zamknięte są naczynia w okolicy mattingu, „zasilające" te okolicę.

Nie jest to perspektywa do zaakceptowania przez pacjentów, szczególnie Panie. Dlatego zalecamy powtórzenie diagnostyki ultrasonograficznej i jeśli w okolicy mattingu znajdują się niewydolne żyły, należy poddać się kolejnym zabiegom zamykającym te żyły.

My w Centrum Flebologii w Warszawie polecamy skleroterapię. Zabiegi wykonujemy ostrożnie, bardzo małymi igłami i strzykawkami, by zmniejszyć ciśnienia podawanego leku. Podajemy wolno i małe stężenia sklerozantu. Cierpliwość zostaje wynagrodzona i tego typu zmiany udaje się zlikwidować. Nie jest łatwo wykonać zabiegi na tak małych naczyniach. Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów, by zobaczyć umiejętności naszego zespołu.

Dodatkowe leczenie mattigu w Centrum Flebologii w Warszawie

Jeśli żyły funkcjonują prawidłowo lub uległy trwałemu zamknięciu matting likwidujemy laserem barwnikowym V-beam Perfecta Candela. To złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych, bezpieczny laser, z małym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych podczas zabiegów usuwania tego typu zmian naczyniowych. Jesteśmy jedynym ośrodkiem flebologicznym w Polsce, który posiada ten wysokiej jakości laser, laser najlepszy do likwidacji zmian najbardziej powierzchownych i kolory czerwonego, czyli dokładnie takich jak matting.

Polecamy podczas likwidowania mattingu odstawienie leków hormonalnych.

Wskazane jest w tym czasie stosowanie kompresjoterapii.

Zdjęcia prezentują matting po zabiegach naczyniowych.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa