Flebologia

Flebologia

Matting

Matting to bardzo drobne (o średnicy poniżej 0,1 mm) koloru czerwonego, śródskórne poszerzenia żylne (pajączki). To powikłanie występuje najczęściej po zabiegach chirurgicznych na żyłach, a także po skleroterapii, czy ablacji laserowej. Nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale znacznie pogarsza efekt estetyczny zabiegów.

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, dlaczego dochodzi do powstania takich zmian: zła technika wykonania iniekcji, dobranie zbyt dużego stężenia sklerozantu do wielkości żyły, zbyt duże ciśnienia wstrzykiwania leku, pozostawienie zasilającej niewydolnej żyły, czy zaniechanie kompresjoterapii pozabiegowej. Matting częściej pojawia się także w okolicy naczyń dotkniętych zakrzepowym zapaleniem żył, czy skrzepu pozostającego w naczyniach po zabiegach. W końcu sugeruje się, że matting jest odpowiedzią skóry na zabiegi u osób, które mają po prostu predyspozycję do rozwoju teleangiektazji (pajączków).

Matting częściej występuje u osób z rozległymi zmianami żył powierzchniowych, a także u osób z nadwagą, ze słabym napięciem mięśniowym. Częściej powikłanie to dotyka kobiety, co sugeruje zależność hormonalną.

Matting najczęściej zmniejsza się lub nawet znika do pół roku od zabiegu. Niestety bywa i tak, że powiększa się, zwłaszcza wtedy, gdy nie zamknięte są naczynia w okolicy mattingu, „zasilające" te okolicę.

Nie jest to perspektywa do zaakceptowania przez pacjentów, szczególnie Panie. Dlatego zalecamy powtórzenie diagnostyki ultrasonograficznej i jeśli w okolicy mattingu znajdują się niewydolne żyły, należy poddać się kolejnym zabiegom zamykającym te żyły.

My polecamy skleroterapię. Zabiegi wykonujemy ostrożnie, bardzo małymi igłami i strzykawkami, by zmniejszyć ciśnienia podawanego leku. Podajemy wolno i małe stężenia sklerozantu. Cierpliwość zostaje wynagrodzona i tego typu zmiany udaje się zlikwidować.

Nie jest łatwo wykonać zabiegi na tak małych naczyniach. Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów, by zobaczyć umiejętności naszego zespołu.
Jeśli żyły funkcjonują prawidłowo lub uległy trwałemu zamknięciu matting likwidujemy laserem barwnikowym V-beam Candela. To złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych, bezpieczny laser, z małym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych podczas zabiegów usuwania tego typu zmian naczyniowych.
Polecamy podczas likwidowania mattingu odstawienie leków hormonalnych.

Wskazane jest w tym czasie stosowanie kompresjoterapii.

Zdjęcia prezentują matting po zabiegach naczyniowych.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa