Flebologia

Inne usługi

Badanie USG Doppler

W Centrum Flebolgii oprócz badania USG-Doppler żył kończyn dolnych możecie Państwo liczyć na dodatkowe badanie ultrasonograficzne:

 • USG Doppler tętnic kończyn dolnych

Bóle nóg to najczęstszy powód zgłaszania się pacjentów do Centrum Flebologii. Nie zawsze związane są ze złą pracą żył. Choroby tętnic także manifestują się bólami. Najpopularniejszą jest miażdżyca zarostowa tętnic. Rozwija się długo i na początku bez objawów. Powoli blaszki miażdżycowe zarastają tętnice aż do całkowitej niedrożności naczyń. Krew tętnicza nie dochodzi do wszystkich tkanek. Ból nasila się gdy chodzimy, bo podczas pracy mięśni jest większe zapotrzebowanie na tlen, a tętnice przestały go dostarczać. Pojawia się ból, który zmusza do postoju. W spoczynku ból zmniejsza się, a nawet ustępuje całkowicie. Zaczynamy chodzić i ból znów narasta. Z czasem ból towarzyszy nieprzerwanie, nawet podczas spoczynku.

Miażdżyca tętnic to przyczyna 70% przypadków zwężenia i niedrożności tętnic. Jednak może to być także zapalenie tętnic czy ucisk zewnętrzny.

Z innych objawów towarzyszących niedokrwieniu nóg należy wymienić: uczucie szybkiego ziębnięcia stóp, blade zabarwienie całej kończyny lub jej części obwodowej, zanik owłosienia na skórze, obniżenie ciepłoty skóry, otwierające się rany w okolicy stóp.

Podstawowym i koniecznym badaniem układu tętniczego jest USG Doppler. Jest pierwszym i niezbędnym etapem skutecznego leczenia chorób tętniczych. Poprzedza podjęcie decyzji o sposobach leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Pozwala także sprawdzać postępy leczenia.

W naszej Klinice posiadamy 4 nowoczesne aparaty ultrasonograficzne: Siemens Acuson X-300 (3 sztuki) oraz Philips CX50. Nasz najnowszej klasy sprzęt jest w stanie bardzo dokładnie zlokalizować zmiany i określić ich zaawansowanie.

W trakcie badania lekarz przykłada do badanej okolicy głowicę pokrytą żelem i na ekranie uzyskuje obraz zmian. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Poleca się wykonanie badania dwóch nóg, by móc dokładniej ocenić istniejące zmiany.

Promienie wysyłane w trakcie badania przez głowicę są obojętne dla pacjenta.Badaniu mogą poddać się kobiety w ciąży, karmiące, osoby w każdym wieku, także dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań. To badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, może być wielokrotnie powtarzane.

Badania tętnic w okolicy bioder wymagają przygotowania, dlatego prosimy, by na badanie przyjść na czczo (bez jedzenia i picia przez 5 godzin przed zabiegiem). W celu redukcji gazów jelitowych utrudniających badanie, można dodatkowo zastosować dzień przed badaniem i w dniu badania lek Espumisan (3 razy dziennie po 2 tabletki). Badanie nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego

Wynik badania otrzymywane jest od razu po badaniu. Nie wymagamy skierowania na badanie USG-Doppler.

Więcej na temat badania USG-Doppler żył kończyn dolnych na stronie: USG-Doppler żył kończyn dolnych

Filmy

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa