Limfologia
Pierwsza wizyta w Centrum Flebologii to wizyta diagnostyczna. Pacjent spotyka się lekarzem specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu obrzęków.
Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad. Ważne, by pacjent poinformował lekarza o wszystkich procedurach diagnostycznych i terapeutycznych, jakie były przeprowadzane na obszarze obrzęknięty. Ważne są przebyte zakażenia i stany zapalne. Inne choroby, z którymi się boryka pacjent muszą być także zgłoszone.
Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu wykonywane jest badanie USG-Doppler. Badanie USG-Doppler umożliwia określenie lokalizacji obrzęku i dokładny pomiar jego wielkości. Pozwala także na wykluczenie lub potwierdzenie niewydolności żylnej jako przyczyny obrzęku, a także uwidocznienie zakrzepicy żył głębokich, która wymaga pilnego wdrożenia leczenia przeciwzakrzepowego i jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej).
Zapraszamy na naszą stronę poświęconą w całości zakrzepicy żył głębokich Zakrzepica-SOS.pl.
Dokonujemy pomiarów kończyn dotkniętym obrzękiem. Zlecane są ewentualnie dodatkowe badania krwi. Istnieje możliwość wykonania ich u nas, podczas tej samej wizyty.
Podczas wizyty diagnostycznej u pacjentów z ranami od razu po badaniu rana jest oczyszczana i zakładane są specjalistyczne opatrunki i bandażowanie kompresyjne.
W przypadku ujawnienia po badaniu USG zakrzepicy czy zapalenia żył powierzchniowych wdrożone zostanie od razu leczenie.
U pacjentów z obrzękiem niezredukowanym wdrażany jest plan Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej.
Jeśli obrzęk jest subkliniczny lub zredukowany, można od razu dokonać pomiarów do wykonania odzieży kompresyjnej wykonywanej na miarę w fabryce BSN-JOBST® w Emmerich w Niemczech.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.
W 2019 roku ogłoszono nowy paradygmat związany z terapią lipoedemy. W artykule omawiany najważniejsze punkty dotyczące nowego podejścia, obalamy, za autorami, mity dotyczące lipoedemy.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Flebologicznego dr Michał Posmykiewicz zaprezentował wyniki leczenia pacjentów za pomocą najnowszego lasera neoV 1940 z wykorzystaniem światłowodu wielopierścieniowego Infinite Ring.