Flebologia

Limfologia

Obrzęk przewlekły

Przewlekły obrzęk spowodowany niewydolnością układu limfatycznego jest błędnie uważany za rzadki stan. W rzeczywistości jest to powszechny problem medyczny, ale także bardzo trudny do leczenia.

Pacjenci z obrzękami do niedawna mogli liczyć na terapie wspomagające pracę układu limfatycznego tylko wtedy, gdy mieli tzw. obrzęk limfatyczny:

 • pierwotny, czyli, gdy urodzili się z uszkodzonym, czy gorzej funkcjonującym układem limfatycznym lub
 • wtórny, czyli powstały po uszkodzeniu układu limfatycznego np. po leczeniu nowotworu, po urazach, zabiegach czy po chorobach skóry i tkanki podskórnej.

Obrzęki z innych powodów uznawano za sygnał do poszukiwania przyczyny ich powstania i oczekiwano na ich ustąpienie po skutecznej terapii choroby podstawowej. Nie zajmowano się obrzękiem.

Uznawano też taki stan za rzadki.

Obecnie bardzo zmieniono i zrewidowano pogląd na temat roli obrzęku w funkcjonowaniu współczesnego człowieka. Nadal pierwotne anomalie układu limfatycznego, czyli występujące już u dzieci występują rzadko.  Ale obrzęki u osób dorosłych, a przede wszystkim w wieku podeszłym to ważny problem zdrowia publicznego, który może się tylko nasilać, z uwagi na starzenie się populacji i konieczność radzenia sobie z wieloma chorobami towarzyszącymi.

W 2019 roku wprowadzono pojęcie obrzęku przewlekłego, opisującego stan, który występuje od ponad trzech miesięcy i obejmuje: kończyny, dłonie, stopy, klatkę piersiową, pośladki, brzuch, narządy płciowe, głowę, szyję lub twarz.

Obrzęk przewlekły to ogólny termin obejmujący nie tylko obrzęk limfatyczny, ale także przewlekły obrzęk, który może mieć bardziej złożoną przyczynę.

Wiele czynników może przyczyniać się do etiologii przewlekłego obrzęku, na przykład bezruch, otyłość, niewydolność serca, przewlekła niewydolność żylna czy niektóre leki.

Obrzęk przewlekły staje się bardzo powszechnym problemem, dotyczy ogromnej liczby ludzi, oto statystyki:

 • 54% przebywających ludzi w placówkach opiekuńczych ma obrzęki,
 • 24% pensjonariuszy z domów opieki nad osobami starszymi,
 • 28% pacjentów przebywających w szpitalach,
 • 100% w placówkach leczących rany przewlekłe (dane z Australii).

Przewlekły obrzęk obejmuje zatem:

 • obrzęk limfatyczny (pierwotny i wtórny),
 • obrzęk żylny,
 • przewlekły obrzęk z powodu bezruchu,
 • obrzęk związany z zaawansowanym rozwojem nowotworu,
 • przewlekły obrzęk związany z progresja obrzęku tłuszczowego,
 • przewlekły obrzęk związany z otyłością,
 • przewlekły obrzęk związany z rzadkimi wadami naczyniowymi, takimi jak zespół Klippela – Trenaunaya.

Każdy obrzęk ma komponentę limfatyczną, niezależnie od tego, czy jest on spowodowany przede wszystkim dysfunkcją układu limfatycznego, czy innymi czynnikami.

Każdy pacjent z obrzękiem powinien skonsultować jego leczenie, ponieważ obrzęk ma tendencję do progresji. Może wiązać się z dużymi ograniczeniami życia codziennego, niesamodzielnością, a nawet inwalidztwem.  Pacjenci nierzadko odczuwają ból, pogarsza się wygląd skóry, pojawiają się zapalenia tkanki łącznej (róża). Mają objawy lękowe, czy stany depresyjne.

Filmy

 •  
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
 • NeoV1940 - pierwszy laser w Polsce w Centrum Flebologii

  Od listopada 2019 roku jako pierwsi w Polsce mamy najnowszy laser neoV1940 do leczenia niewydolności żylnej. Ma wiele cech, które definitywnie odróżniają go od innych dostępnych na rynku urządzeń. Główną zaletą jest osiągnięcie najwyższego poziomu bezpieczeństwa pacjenta przy najwyższej skuteczności. 

  czytaj więcej
 • Flebologia dla pacjenta

  Przedstawiamy najczęściej stosowane pojęcia związane z niewydolnością żylną wraz z wyjaśnieniem, co one oznaczają. To, mamy nadzieję, pomoże zrozumieć, o czym mówi do Ciebie flebolog, czyli lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu niewydolności żylnej kończyn dolnych.

  czytaj więcej
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa