Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Inne usługi

Laser rubinowy

Czym jest laser rubinowy?

Laser rubinowy to laser, który wykorzystuje syntetyczny kryształ rubinowy jako czynny ośrodek. Jest zasilany energią poprzez pompowanie optyczne, zwykle przez ksenonową lampę błyskową.

Lasery rubinowe wytwarzają impulsy światła widzialnego czerwonej barwy, o długości fali 694,3 nm. Typowe długości impulsów lasera rubinowego są rzędu milisekundy, od 20 do 80 nanosekund.

Jak działa laser rubinowy sosowany w medycynie?

 • Laser rubinowy stosowany w medycynie jest laserem tylu Q-switched (QSRL), czyli pracuje wiązkami o dużej intensywności w bardzo krótkich impulsach
 • Laser rubinowy działa na zasadzie selektywnej termolizy, czyli uderzając w wybrany cel, oszczędza tkanki wokoło.
 • Kryształ rubinu zapewnia wysoką energię wyjściową (100–200 MW) przy niezwykle krótkich czasach impulsu (20–80 nanosekund) przy długości fali 694 nm.
 • Czas trwania impulsu energii lasera jest krótszy niż czas relaksacji termicznej, co powoduje, że  ​​oddziaływanie energii cieplnej jest ograniczone do struktury docelowej i nie wpływa na otaczającą tkankę.
 • Chromofory skóry, czyli to co pochłania światło wytwarzane przez laser rubinowy to hemoglobina, melanina i barwniki podskórne np. takie jak są stosowane tatuażu.

W Centrum Flebologii w Warszawie stosujemy laser rubinowy Sinon firmy Quantel Derma o długości fali 694 nm, i najkrótszym możliwym czasie impulsu (20 nanosekund).

Do czego służy laser rubinowy w medycynie?

Głównym zastosowaniem lasera Sinon jest:

 • usuwanie wszelkiego rodzaju tatuaży, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich,
 • likwidacja makijażu permanentnego,
 • likwidacja przebarwień, plan starczych, posłonecznych, piegów,
 • redukcja zmian pigmentacyjnych (takich jak cafe-au-lait, łagodne plamy soczewicowe, znamię ota),
 • usuwanie przebarwień po zabiegach na żyłach, czyli po skleroterapii, operacji, po laserze, po zapaleniach żył itp.,
 • epilacja u pacjentów z jasnym typem skóry (I i II)..

Sama likwidacja pigmentu zarówno tatuaży jak i innych zmian polega na rozbiciu go falą uderzeniową energii lasera na cząstki przyswajalne przez fagocyty, część jest również usuwana przez formowanie się strupków.

Czas jaki należy dać skórze pomiędzy jednym a drugim zabiegiem to około 3 - 8 tygodnie, potrzebne na rekonwalescencję oraz dokończenie procesów resorpcji.

Usuwanie dużych kolorowych tatuaży wiąże się z przeprowadzeniem kilku a nawet kilkunastu zabiegów, pozwala jednak na uzyskanie skóry o naturalnej pigmentacji, bez wyraźnej blizny czy pozostałości wzoru.

Laser rubinowy Sinon został zaprojektowany tak aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo pracy. Nieumyślna emisja wiązki laserowej nie jest aż tak groźna jak w przypadku innych laserów, ponieważ został zastosowany system rozpraszający wiązkę laserową, wraz z odległością wydatnie zmniejszając moc światła.

Usuwanie dużych kolorowych tatuaży wiąże się z przeprowadzeniem kilku a nawet kilkunastu zabiegów, pozwala jednak na uzyskanie skóry o naturalnej pigmentacji, bez wyraźnej blizny czy pozostałości wzoru.

Filmy

 •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa