Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Odzież płaskodziana

Co to jest kompresyjna odzież płaskodziana?

Wyroby kompresyjne, z uwagi na technikę dziania, mogą być:

  • okrągłodzine lub
  • płaskodziane.

Wyroby płaskodziane są produkowane z równym naprężeniem nici w każdym fragmencie odzieży. Wykorzystywane są  włókna o mniejszej rozciągliwości. Dzianina jest sztywna, w niektórych wariantach dając dodatkowo mikrodrenaż. Parametry związane z odprowadzaniem wilgoci ze skóry, przewiewnością i minimalizacją ryzyka odparzeń są doprowadzone do maksymalnej perfekcji.

Z tych powodów wyroby płaskodziane mogą być produkowane z wykorzystaniem włókien dających ciśnienia nawet 90 mmHg. Wyroby plaskodziane mogą być noszone przez pacjentów także z deformacją ciała, ponieważ technika dziania eliminuje wrzynanie się wyrobu.

Te walory decydują o tym, że kompresyjne wyroby płaskodziane są zlecanie pacjentom z obrzękami, z niewydolnością limfatyczną. Obrzęk tłuszczowy (lipoedema) to kojene wskazanie zlecenia wyrobu płaskodzinego. Wyroby płaskodzine produkowane są najczęściej na miarę, czyli metka ma dane identyfikujące konkretnego pacjenta.

Na jakim etapie leczenia obrzęków zalecana jest kompresyjna odzież płaskodziana?

Kompresyjne wyroby płaskodziane to specjalistyczna pomoc pacjentom dotkniętym obrzękami, szczególnie obrzękami limfatycznymi. Leczenie obrzęków limfatycznych bez odzieży płaskodzianej jest niemożliwe! To najważniejszy element terapii. Wyroby płaskodziane wykorzystywane są w drugiej fazie terapii.

Istotą drugiej fazy Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP), fazy podtrzymującej, jest utrzymanie, a nawet poprawa wyniku terapii. Odbywa się to już z minimalną kontrolą terapeutów, dlatego stosowanie bandaży uciskowych, wykorzystywanych w pierwszej fazie, nie jest możliwe. Eksperci uznają, że zakładanie bandaży o małej rozciągliwości powinno odbywać się wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Nie bez znaczenia jest także często obniżona sprawność ruchowa pacjentów uniemożliwiająca samodzielne, poprawne ich zawijanie. Pacjent powraca do życia społecznego, do swoich codziennych czynności, dlatego estetyka zaczyna odgrywać też dużą rolę. Pora na specjalistyczną odzież!

Pacjentowi przygotowuje się odzież uciskową po intensywnej terapii zazwyczaj trwającej kilka tygodniu, gdy obrzęk już został zmniejszony i jest stabilny. Zadaniem odzieży jest - poprzez zewnętrzny ucisk - stymulacja mięśni i zwiększenie ciśnienia hydrostatycznego, co przywraca przepływ limfy. Uniemożliwia to nawrót obrzęków, a może także stopniowo powodować dalsze ich zmniejszanie. Odzież płaskodziana utrwala efekty pierwszej fazy, a nawet je zwiększa.

Inaczej jest w przypadku leczenia obrzęku tłuszczowego (lipoedemy). W tym przypadku terapia uciskowa nie zmienia rozmiaru i kształtu kończyn, ponieważ w tym schorzeniu nie mamy do czynienia z obrzękiem wynikającym z gromadzenia się chłonki. Terapia uciskowa stosowane na obrzęk lipidowy działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie i zmniejsza stres oksydacyjny. W efekcie zmniejsza ból charakterystyczny dla tej choroby. Odzież kompresyjna w tych wypadku zwiększa także mobilność oraz chroni skórę przed otarciami,

W jakich klasach ucisku produkowana jest odzież płaskodziana?

Odzież uciskowa na obrzęki produkowana jest w 4 klasach ucisku. Według normy RAL przedziały ciśnień (wielkość ciśnienia, jakiemu podlega kończyna w miejscu maksymalnego ucisku) dla kończyn dolnych prezentują się następująco:

  • 1 klasa ucisku - 18-21 mmHg
  • 2 klasa ucisku – 23-32 mmHg
  • 3 klasa ucisku – 34-46 mmHg
  • 4 klasa ucisku > 49 mmHg.

Jakie są modele wyrobów płaskodzianych?

Z uwagi na to, że wyroby te są najczęściej produkowane na miarę i dotyczą praktycznie nieograniczonych potrzeb terapeutycznych możliwe jest zamawiania każdego potrzebnego modelu, ale najczęściej są to:

  • na kończyny dolne: rożnego typu nogawice kompresyjne takie tak np. stopki kompresyjne, skarpety kompresyjne, pończochy kompresyjne, rajstopy kompresyjne, bermudy kompresyjne, leginsy kompresyjne, szorty kompresyjne, pasy biodrowe itp.
  • na kończyny dolne: różne modele rękawów oraz rękawiczek kompresyjnych.

Jakie są zasady związane z kompresjoterapią obrzęków limfatycznych z wykorzystaniem odzieży płaskodzianej?  

Terapia uciskiem obrzęków w fazie podtrzymującej powinna przestrzegać następujących zasad:

  • odzież uciskowa powinna być produkowana „na miarę” – na podstawie pomiarów ciała pacjenta w końcowym etapie 1. fazy terapii, gdy obrzęk jest stabilny,
  • dzianina, z której produkowana jest odzież powinna charakteryzować się małą rozciągliwością,
  • wyrób powinien być płaskodziany,
  • z uwagi na ochronę skóry oraz fizjologię drenażu chłonki materiał powinien nie powodować wrzynania się i zawijania,
  • technologia dziania odzieży powinna umożliwiać oddawanie z powierzchni skóry wilgoci i zapobiegać powstawania odparzeń,
  • minimum terapii to stosowanie odzieży podczas dnia,
  • optymalna terapia to dodatkowe stosowanie specjalistycznej kompresji nocnej,
  • pacjent powinien zamówić 2 produkty, by umożliwić jego codzienne, nieprzerwane używanie, nawet, gdy jeden jest w praniu,
  • należy dbać o odtwarzanie warstwy hydrolipidowej skóry, o jej właściwe ph i bezwzględnie podczas noszenia odzieży i po jej zdjęciu skóra powinna być chroniona kosmetykami dopuszczonymi przez producenta odzieży,
  • odzież powinna być wymieniana na nową po gwarantowanym przez producenta czasie utrzymywania prawidłowej kompresji (najczęściej 6 miesięcy),
  • przy doborze klasy ucisku musi być brana pod uwagę kondycja skóry pacejnta,
  • im większa niewydolność układu chłonnego, tym zalecany jest silniejszy ucisk,
  • obrzęk pierwotny wymaga wyższych klas ucisku niż obrzęk limfatyczny wtórny,
  • na kończyny górne zazwyczaj wystarczą wyroby w 1. lub 2. klasie ucisku,
  • na kończyny dolne najczęściej stosuje się 3. i 4. klasę ucisku,
  • przed przepisaniem odzieży uciskowej zaleca się pomiar ciśnienia tętniczego w kończynach dolnych u wszystkich chorych z objawami zaburzenia ukrwienia kończyn.

Dlaczego na obrzęki limfatyczne nie można stosować wyrobów okrągłodzianych?

Popularne na rynku wyroby uciskowe okrągłodziane, produkowane w kształcie tuby są dziane z włókien o dużej rozciągliwości i nie są przystosowane do obrzęków limfatycznych. Duża rozciągliwość pozwala, by w tej samej „tubie” udało się wyprofilować zarówno duże obwody np. uda jak i zazwyczaj dużo mniejsze - kostki. Wyroby te nadają się doskonale do problemów flebologicznych, ale bez dużych obrzęków. Zastój chłonki tuż pod powierzchnią skóry powoduje, że dzianina o dużej rozciągliwości wrzyna się w fałdy skórne, roluje. Dodatkowo dzianie na okrągło powoduje różne naprężenie przędzy na zewnątrz i wewnątrz wyrobu. Staje się to zaporą dla odpływu limfy i krwi żylnej i wręcz pogarsza stan pacjenta. Wyroby okrągłodziane nie powinny być noszone przy obrzękach limfatycznych.

Płaski sposób dziana pozwala uformować kształt kończyny poprzez dodawanie i odejmowanie oczek przędzy o małej rozciągliwości. Nie potrzeba zwiększać rozciągliwości nici. Technika płaskiej dzianiny z przędzy o małej rozciągliwości pozwala stworzyć odzież skuteczną w walce z obrzękiem limfatycznym i jest ona dostępna w formie odpowiadającej indywidualnym wymaganiom klientów. Mając problem z obrzękiem, należy szukać wyrobów płaskodzianych.

Jak dobieramy odzież płaskodzianą w Centrum Flebologii w Warszawie?

Odzież uciskowa płaskodziana na obrzęki limfatyczne to najbardziej zaawansowane osiągnięcie ekspertów limfologicznych i technologów dziewiarskich. Niewiele producentów opanowało tę technikę, niewielu podejmuje to logistyczne wyzwanie związane z produkcją i dystrybucją wyrobów dedykowanych imiennie pacjentom, wysyłanych najczęściej na cito. Niewiele też ośrodków medycznych dokonuje pomiarów i doboru wyrobów płaskodzianych, koniecznej kompresjoterapii w leczeniu obrzęków limfatycznych

Od 2004 roku dobieramy pacjentom wyroby JOBST®Elvarex®. Udowadniają one swoją skuteczność w leczeniu problemów limfatycznych. Płaskie wyroby ze szwem produkowane są na indywidualne zamówienie klienta i gwarantują wygodę i optymalny ucisk. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktu noszonego codziennie. Elvarex Plus to także pierwsze wyroby płaskodziane produkowane w technologii 3D i dodatkowo bezszwowe.

Zamówienie wyrobów uciskowych powinna poprzedzać fizjoterapia. Doświadczenie badaczy oraz klinik limfologicznych pokazują, że najważniejszą rolę odgrywa w tym procesie bandażowanie wielowarstwowe z użyciem specjalistycznych podkładów oraz drenaż limfatyczny. Działanie lecznicze kompresji wzmaga stosowanie ćwiczeń. W naszej klinice prowadzimy terapię 1. fazy leczenia obrzęków.

Rezygnacja z kompresji za pomocą odzieży uciskowej niweczy efekty niemal natychmiast. Noszenie wyrobów kompresyjnych jest w przypadku obrzęków koniecznością.

Centrum Flebologii ma umowę z NFZ na refundacje wyrobów, rękawów i nogawic. Nasi pacjenci mogą liczyć w tym zakresie na pomoc ze środków publicznych.

A może edukacja z kompresjoterapii?

JOBST INSTITUTE to system szkoleń z zakresu kompresjoterapii i pomocy w doborze wyrobów uciskowych. Nasi pracownicy przeszli szkolenia w tym zakresie w Emmerich w Niemczech. W ramach tego systemu szkolimy lekarzy, rehabilitantów i pielęgniarki z całej Polski. Jesteśmy prelegentami na wielu kongresach czy konferencjach. Gościliśmy u siebie ordynator pierwszej klinki na świecie leczenia obrzęku limfatycznego Asdonk Klinik dr Annę Lelek-Szacki.

Polska limfologia dopiero tworzy zręby swojej działalności. Szczycimy się tym, że uczestniczymy w tym procesie popularyzując wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu kompresjoterapii wśród pacjentów.

W Centrum Flebologii przyjmujemy pacjentów z obrzękami, także po interwencjach onkologicznych. Uczymy ich poprawnego bandażowania oraz dokonujemy pomiarów i dobieramy najkorzystniejszą odzież. Wyroby te zlecane są bezpośrednio do fabryki w Niemczech.

Serdecznie zapraszamy

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa