Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Odzież płaskodziana

Dzięki współpracy z BSN-JOBST®, którego jesteśmy przedstawicielem w Polsce, poznaliśmy limfologię - tę jeszcze mało znaną dziedzinę.

Wyroby JOBST®Elvarex® to specjalistyczna pomoc pacjentom dotkniętym obrzękami.

JOBST® to niezaprzeczalny światowy lider w produkcji takich wyrobów. Wykorzystywane są one w drugiej fazie terapii.

Istotą drugiej fazy Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (Complex Decongestive Physiotherapy - CDP) jest utrzymanie, a nawet poprawa wyniku terapii. Odbywa się to już z minimalną kontrolą terapeutów, dlatego stosowanie opasek uciskowych wykorzystywanych w pierwszej fazie nie jest możliwe. Eksperci uznają, że zakładanie bandaży o małej rozciągliwości powinno odbywać się wyłącznie przez wykwalifikowany personel. Nie bez znaczenia jest także często obniżona sprawność ruchowa pacjentów uniemożliwiająca samodzielne, poprawne ich zawijanie. Pacjent powraca do życia społecznego, do swoich codziennych czynności, dlatego estetyka zaczyna odgrywać też dużą rolę. Pora na specjalistyczną odzież!

Pacjentowi przygotowuje się odzież uciskową po intensywnej terapii manualnej zazwyczaj trwającej kilka tygodniu, gdy obrzęk już został zmniejszony i jest stabilny. Zadaniem jej jest - poprzez zewnętrzny ucisk - stymulacja mięśni i zwiększenie ciśnienia hydrostatycznego, co przywraca przepływ limfy. Stopniowo powoduje to zmniejszanie obrzęków z ramion lub nóg i utrwala efekty pierwszej fazy.

Odzież uciskowa produkowana jest w 4 klasach ucisku (wielkość ciśnienia, jakiemu podlega kończyna)

 • 1 klasa ucisku - 18-21 mmHg
 • 2 klasa ucisku – 23-32 mmHg
 • 3 klasa ucisku – 34-46 mmHg
 • 4 klasa ucisku > 49 mmHg.

Terapia obrzęków w tej fazie powinna przestrzegać następujących zasad:

 1. odzież uciskowa powinna być produkowana „na miarę” – na podstawie pomiarów ciała pacjenta w końcowym etapie drenażu limfatycznego, gdy obrzęk jest stabilny,
 2. dzianina, z której produkowana jest odzież powinna charakteryzować się małą rozciągliwością,
 3. wyrób powinien być płaskodziany, ze szwem,
 4. z uwagi na ochronę skóry materiał powinien nie powodować wrzynania się i zawijania,
 5. technologia dziania odzieży powinna umożliwiać oddawanie z powierzchni skóry wilgoci,
 6. odzież powinna być noszona tylko w dzień,
 7. pacjent powinien zamówić 2 produkty, by umożliwić jego codzienne, nieprzerwane używanie, nawet, gdy jeden jest w praniu,
 8. należy dbać o odtwarzanie warstwy hydrolipidowej skóry, o jej właściwe ph i bezwzględnie po zdjęciu odzieży skóra powinna być chroniona kosmetykami dopuszczonymi przez producenta odzieży,
 9. odzież powinna być wymieniana na nową po gwarantowanym przez producenta czasie utrzymywania prawidłowej kompresji (najczęściej 6 miesięcy),
 10. im większa niewydolność układu chłonnego, tym zalecany jest silniejszy ucisk,
 11. na kończyny górne zazwyczaj wystarczą wyroby w 1 lub 2 klasie ucisku,
 12. na kończyny dolne najczęściej stosuje się 3 i 4 klasę ucisku,
 13. przed przepisaniem odzieży uciskowej zaleca się pomiar ciśnienia tętniczego w kończynach dolnych u wszystkich chorych z objawami zaburzenia ukrwienia kończyn.

Odzież uciskowa JOBST® Elvarex® na obrzęki limfatyczne to najnowsze osiągnięcie ekspertów limfologicznych i technologów dziewiarskich. Niewiele producentów opanowało tę technikę, niewielu podejmuje to logistyczne wyzwanie związane z produkcją i dystrybucją wyrobów dedykowanych imiennie pacjentom, wysyłanych najczęściej na cito.

Wyroby JOBST®Elvarex®udowadniają swoją skuteczność w leczeniu problemów limfatycznych. Płaskie wyroby ze szwem produkowane są na indywidualne zamówienie klienta i gwarantują wygodę i optymalny ucisk. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktu noszonego codziennie.

Popularne na rynku wyróby uciskowe okrągłodziane, w kształcie tuby są produkowane z włókien o dużej rozciągliwości i nie są przystosowane do obrzęków limfatycznych. Duża rozciągliwość pozwala, by w tej samej „tubie” udało się wyprofilować zarówno duże obwody np. uda jak i zazwyczaj dużo mniejsze - kostki. Wyroby te nadają się doskonale do problemów flebologicznych, ale bez dużych obrzęków. Zastój chłonki tuż pod powierzchnią skóry powoduje, że dzianina o dużej rozciągliwości wrzyna się w fałdy skórne, roluje. Dodatkowo dzianie na okrągło powoduje różne naprężenie przędzy na zewnątrz i wewnątrz wyrobu. Staje się to zaporą dla odpływu limfy i krwi żylnej i wręcz pogarsza stan pacjenta. Wyroby takie nie powinny być noszone przy obrzękach limfatycznych.

Płaski sposób dziana pozwala uformować kształt kończyny poprzez dodawanie i odejmowanie oczek przędzy o małej rozciągliwości. Nie potrzeba zwiększać rozciągliwości nici. Technika płaskiej dzianiny z przędzy o małej rozciągliwości pozwala stworzyć odzież skuteczną w walce z obrzękiem limfatycznym i jest ona dostępna w formie odpowiadającej indywidualnym wymaganiom klientów. Mając problem z obrzękiem, należy szukać wyrobów płaskodzianych.

Zamówienie wyrobów uckiskowych powinna poprzedzać rehabilitacja. Doświadczenie badaczy oraz klinik limfologicznych pokazują, że najważniejszą rolę odgrywa w tym precesie bandażowanie wielowarstowe oraz drenaż limfatyczny. Stosowanie popularnych w Polsce drenaży z użyciem pneumatycznych rękawów nie powinno być stosowane w przypadku obrzęków limfatycznych tzw. wtórnych, a tych jest zdecydowana większość. Po pewnym czasie staje się utrudnione zniwelowanie obrzeków. Uznaje się, że przyczynę tę może stanowić wcześniejsze korzystanie przez pacjenta z drenaży mechanicznych tzw. przerywaną kompresją w specjalnych rękawach pneumatycznych.

Nie stosowanie kompresji za pomoca odzieży uciskowej niweczy efekt rehabilitacji niemal natychmiast. Noszenie wyrobów kompresyjnych jest w tym wypadku koniecznością.

JOBST INSTITUTE to system szkoleń z zakresu kompresjoterapii i pomocy w doborze wyrobów uciskowych. Nasi pracownicy przeszli szkolenia w tym zakresie w Emmerich w Niemczech. W ramach tego systemu szkolimy lekarzy, rehabilitantów i pielęgniarki z całej Polski. Jesteśmy prelegentami na wielu kongresach czy konferencjach. Gościliśmy u siebie ordynator pierwszej klinki na świecie leczenia obrzęku limfatycznego Asdonk Klinik dr Annę Lelek-Szacki.

Polska limfologia dopiero tworzy zręby swojej działalności. Szczycimy się tym, że uczestniczymy w tym procesie popularyzując wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu kompresjoterapii.

W Centrum Flebologii przyjmujemy pacjentów z obrzękami, najczęściej po interwencjach onkologicznych. Uczymy ich poprawnego bandażowania oraz dokonujemy pomiarów i dobieramy najkorzystniejszą odzież. Wyroby te zlecane są bezpośrednio do fabryki BSN-JOBST® w Niemczech.

Serdecznie zapraszamy

Filmy

Broszury

 •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa