Flebologia
to zbiór zasad obowiązujących w Centrum Flebologii, które są przestrzegane w zakresie diagnostyki, profilaktyki i leczenia niewydolności żylnej nóg, czyli:
Zasady te zostały ustalone w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie i gwarantują ustalenie najlepszego programu terapeutycznego.
Prezentujemy je pacjentom dla lepszej komunikacji i zrozumienia tego, co Centrum Flebologii oferuje swoim klientom i czego mogą oczekiwać.
Podczas pierwszej wizyty od razu wykonywane jest badanie USG-Doppler żył kończyn dolnych. Jest to badanie nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta.
Celem jest ustalenie przyczyn dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, przyczyn ze strony pracy układu żył.
Badany zawsze układ żył głębokich i powierzchniowych.
Badamy zawsze dwie nogi, nawet jeśli pacjent zgłasza tylko dolegliwości na jednej nodze. Układ żył charakteryzuje się duża zmiennością, dlatego dysfunkcjonalność lepiej jest dostrzec porównując pracę obu nóg.
Badamy zawsze w pozycji stojącej, czyli w warunkach, gdy żyły pracują z największym wysiłkiem przeciwstawiając się sile grawitacji i gdy dolegliwości najbardziej są odczuwane.
Poszukujemy przyczyny dolegliwości w funkcjonowaniu całego układu żył w nogach. Wadliwe funkcjonowanie oznacza cofanie się krwi, tzw. refluks żylny.
Uważamy, że podstawą motywacji do leczenia jest zrozumienie przez pacjenta, co się dzieje w jego nogach i dlaczego. Opis badania jest w języku polskim, zawierającym pojęcia, które powinny być zrozumiałe dla pacjenta. Jeśli tak nie jest, zachęcamy o dopytanie o to telefonicznie lub podczas następnego spotkania.
Pacjent otrzymuje wynik badania USG-Doppler wraz ze wskazaniami dotyczącymi leczenia. Wynik zawiera graficzny obraz zmian, na którym lekarz zaznacza miejsca uszkodzenia pracy żył i od których leczenie powinno się zacząć.
Pacjent otrzymuje zdjęcie z USG uwidaczniające zmiany w najważniejszych żyłach, które rekomendujemy do leczenia.
Leczenie rozpoczynamy od leczenia przyczyny, czyli od eliminacji nadciśnienia żylnego, które powstaje w wyniki nieprawidłowego powrotu krwi do serca.
Zaczynamy więc od leczenia:
To określa językiem potocznym pierwszeństwo wyboru poszczególnych procedur. Leczenie bez zachowania tego priorytetu szybko zakończy się niepowodzeniem.
Stosujemy tutaj zasadę, by – jak tylko jest taka możliwość – zastosować metodę jak najmniej inwazyjną. Z tego powodu podczas pierwszej wizyty diagnostycznej spotkanie prowadzi lekarz specjalizujący się w leczeniu małoinwazyjnych:
Jeśli okaże się konieczna operacja pacjent kierowany jest na zabieg do chirurga, bez konieczności dodatkowej diagnostyki.
Takie podejście gwarantuje pacjentowi ochronę jego potrzeb, czyli stosowanie najbardziej inwazyjnych technik tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, gdy specjalista od metod małoinwazyjnych na podstawie swojego doświadczenia nie może zagwarantować skutecznej pomocy.
Wszystkie stosowane przez nas metody:
Po zakończeniu eliminacji nieprawidłowego krążenia oraz obwodowego nadciśnienia żylnego proponujemy zabiegi poprawiające wygląd nóg:
Uznajemy tę metode za jedną z ważniejszych w postępowaniu flebologicznych, stosowaną na każdym etapie naszego FLEBOprotokołu.
Podczas wizyty diagnostycznej każdy nasz klient otrzymuje wskazania do stosowania kompresji. Pacjent otrzymuje receptę z dokonanymi pomiarami nóg i na której otrzyma informację o:
Pończochy pozabiegowe dostępne są w pełnym asortymencie, a po zabiegach endowaskularnych i operacji wydawane są w ramach zabiegu.
W Centrtum Flebologii możecie Państwo liczyć na pomoc zespołu specjalizującego się w kompresjoterapii:
Uruchomiliśmy infolinię do pomocy w stosowaniu kompresjoterapii.
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.