Limfologia
Obrzęk limfatyczny to obrzęk tkanek spowodowanego nagromadzeniem płynu bogatego w białko, który zwykle jest odprowadzany przez układ limfatyczny organizmu. Obrzęk powoduje niewydolność limfatyczna lub uszkodzenie układu limfatycznego.
Może dotyczyć każdej części ciała, ale najczęściej obrzęk pojawia się na kończynach dolnych i górnych.
Obrzęk limfatyczny dzielimy na pierwotny i wtórny.
Obrzęk pierwotny jest wynikiem wrodzonych nieprawidłowości, który może dawać objawy w postaci obrzęku tuż po urodzeniu, a także w późniejszym czasie na skutek obciążenia układu odpornościowego np. przewlekłą chorobą, czy zmianami hormonalnymi.
Pierwotny obrzęk limfatyczny można klasyfikować w zależności od wieku pojawienia się:
Pierwotny obrzęk limfatyczny może występować jako konsekwencja następujących zaburzeń:
Głównym objawem obrzęku limfatycznego jest obrzęk całej lub części kończyny lub innej części ciała. W pierwotnym obrzęk narasta zazwyczaj od części dystalnych do proksymalnych. Dopasowanie ubrania, butów zaczyna być trudne, a skarpetki pozostawiają ślad. Na rękach biżuteria i zegarki za mocno uciskają ciało i pod koniec dnia są trudne do zdjęcia.
Obrzęk limfatyczny pierwotny jest najczęściej niesymetryczny, co oznacza, że dotyczy np. jednej kończyny.
Początkowo obrzęk może pojawiać się i znikać. Może się pogorszyć w ciągu dnia i zejść w nocy. Bez leczenia zwykle stanie się bardziej dotkliwy i uporczywy.
Obrzęk limfatyczny oprócz widocznego defektu objawia się:
Najczęściej obrzęk limfatyczny można zdiagnozować na podstawie wyglądu, objawów i historii choroby. Dla oceny skali problemu i rozwoju obrzęku wystarcza proste testy dotykowe oraz pomiar obrzękniętej części ciała.
Obrzęk limfatyczny pierwotny jest schorzeniem przewlekłym, którego nie można trwale wyleczyć, ale znamy skuteczne metody eliminowania obrzęku i utrzymywania efektów terapii.
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.