Flebologia

Flebologia

Hemoroidy

Choroba hemoroidalna występuje bardzo często, lecz ze względu na umiejscowienie, uznawana jest za wstydliwą. Nadal znikoma część pacjentów cierpiących z jej powodu zgłasza się do lekarza. Choroba ta jest przyczyną uporczywych dolegliwości utrudniających normalne funkcjonowanie. Najczęstszymi objawami są zaburzenia wypróżnienia, bóle i świąd odbytu, krwawienia podczas oddawania stolca, nieprawidłowa wydzielina, która brudzi bieliznę. W poważnych stadiach hemoroidy ulegają obrzękowi, przesuwają się w dół i wystają na zewnątrz, co określa się jako wypadanie. Dodatkowo mogą powstawać skrzepliny w żyłach wokół odbytu. Prowadzi to do bardzo bolesnego obrzęku tej okolicy.

Hemoroidy (krwawnice, guzki krwawnicze) są prawidłowymi strukturami anatomicznymi. To naczynia krwionośne (tętnicze i żylne) znajdujące się w kanale odbytu. O chorobie hemoroidalnej mówimy wtedy, gdy nastąpiły zmiany tych struktur powodujące opisane dolegliwości. Na przebieg choroby składają się okresy bezobjawowe i okresy zaostrzeń objawów. Okresy zaostrzeń wywoływane są najczęściej zaburzeniami czynności jelit (biegunkami lub zaparciami), lekami stosowanymi miejscowo (czopkami, lewatywami), ciążą, siedzącym trybem życia, alkoholem i dietą bogatą w ostre przyprawy.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa