Flebologia

Flebologia

Żylaki

Niewydolne żyły nie są w stanie odprowadzać krwi w górę, ku sercu. Zalega ona w naczyniach, coraz bardziej je poszerzając. Tworzą się żylaki. Usuwanie ich odbywać się może za pomocą skleroterapii kompresyjnej, zabiegów endowaskularnych lub zabiegów chirurgicznych. Decydujące znaczenie ma tu wynik badania USG-Doppler wykonywanego podczas pierwszej wizyty w Centrum Flebologii. Około 80% pacjentów podczas tej wizyty usłyszy wskazanie do nieoperacyjnego usuwania żylaków. Nie decyduje o tym ich wielkość, lecz przyczyna ich powstania. Nieoperacyjne leczenie znajduje zastosowanie do tych zmian żylakowych, które nie wynikają z poważnych uszkodzeń głównych pni żylnych Czasami mimo uszkodzenia głównych pni żylnych (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) można stosować skleroterapię kompresyjną lub leczenie endowaskularne. Dotyczy to tych przypadków, w których choroba nie rozwinęła się jeszcze i poszerzenie żył nie jest znaczne. Nasi lekarze wykonują wtedy zabiegi nieoperacyjne pod kontrolą USG. Pozwala to precyzyjnie obserwować podawanie leku i czyni ten zabieg skutecznym i bezpiecznym.

Kiedy po badaniu lekarz stwierdzi niewydolności zastawek w obrębie ujść głównych żył powierzchniowych, a żyły są znacznie poszerzone, jedynie zbieg operacyjny może usunąć żylaki. Stosowanie w takich przypadkach skleroterapii kompresyjnej lub zabiegów wewnątrzżylnych może zakończyć się szybką rekanalizacją żył poddanych zabiegowi i nawrotem choroby. W efekcie żylaki nie znikną, a nawet tworzą się nowe.

W Centrum Flebologii do likwidacji żylaków wykorzystuje się różne odmiany skleroterapii (skleroterapia z użyciem płynnych farmaceutyków, echoskleroterapia z użyciem piany, echoskleroterapia wspomagana tumescencją lub z użyciem katetera) leczenie laserem endowaskularnym, klejenie żył, a także operacje.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa