Flebologia

Flebologia

Żylaki

Niewydolne żyły nie są w stanie odprowadzać krwi w górę, ku sercu. Zalega ona w naczyniach, coraz bardziej je poszerzając. Tworzą się żylaki. Usuwanie ich odbywać się może za pomocą skleroterapii kompresyjnej, zabiegów endowaskularnych lub zabiegów chirurgicznych. Decydujące znaczenie ma tu wynik badania USG-Doppler wykonywanego podczas pierwszej wizyty w Centrum Flebologii. Około 80% pacjentów podczas tej wizyty usłyszy wskazanie do nieoperacyjnego usuwania żylaków. Nie decyduje o tym ich wielkość, lecz przyczyna ich powstania. Nieoperacyjne leczenie znajduje zastosowanie do tych zmian żylakowych, które nie wynikają z poważnych uszkodzeń głównych pni żylnych Czasami mimo uszkodzenia głównych pni żylnych (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) można stosować skleroterapię kompresyjną lub leczenie endowaskularne. Dotyczy to tych przypadków, w których choroba nie rozwinęła się jeszcze i poszerzenie żył nie jest znaczne. Nasi lekarze wykonują wtedy zabiegi nieoperacyjne pod kontrolą USG. Pozwala to precyzyjnie obserwować podawanie leku i czyni ten zabieg skutecznym i bezpiecznym.

Kiedy po badaniu lekarz stwierdzi niewydolności zastawek w obrębie ujść głównych żył powierzchniowych, a żyły są znacznie poszerzone, jedynie zbieg operacyjny może usunąć żylaki. Stosowanie w takich przypadkach skleroterapii kompresyjnej lub zabiegów wewnątrzżylnych może zakończyć się szybką rekanalizacją żył poddanych zabiegowi i nawrotem choroby. W efekcie żylaki nie znikną, a nawet tworzą się nowe.

W Centrum Flebologii do likwidacji żylaków wykorzystuje się różne odmiany skleroterapii (skleroterapia z użyciem płynnych farmaceutyków, echoskleroterapia z użyciem piany, echoskleroterapia wspomagana tumescencją lub z użyciem katetera) leczenie laserem endowaskularnym, klejenie żył, a także operacje.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa