Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Żylaki

Co to są żylaki?

Żylaki to poszerzone, kręte żyły.  Najczęściej powstają na nogach.  Niewydolne żyły nie są w stanie odprowadzać krwi w górę, ku sercu. Krew zalega w naczyniach, coraz bardziej je poszerzając. Tworzą się żylaki.

Jak krąży krew w ciele człowieka?

Krew w ciele zdrowego człowieka krąży w jednym kierunku. Wszystko odbywa się jak w idealnie zaplanowanej sieci autostrad. Ruch jest tylko jednostronny, by wszystko działało bezkolizyjnie. Krew z każdym biciem serca jest transportowana przez tętnice do wszystkich tkanek naszego ciała, także do nóg. Potem przez żyły krew wraca do serca. Jest trudniej. Odprowadzanie krwi żylnej z nóg odbywa się wbrew prawom grawitacji.  

Skurcze mięśni nóg działają jak pompa i są siłą napędzającą powrót krwi przez żyły. System zastawek żylnych zapobiega cofaniu się krwi w kierunku stóp. 

Krew najpierw płynie żyłami powierzchniowymi, biegnącymi tuż pod powierzchnią skóry: od  najdrobniejszych naczyń, które łączą się z coraz szerszymi i większymi żyłami. Potem wpływa do żył głębokich znajdujących się dużo głębiej za mięśniami. To układ żył głębokich odgrywa kluczowe znaczeni dla funkcjonowania organizmu.  Stąd krew płynie już do góry, do serca. Ale czasami te mechanizmy zawodzą, czyli …

Jak powstają żylaki?

Jeśli żyły nadmiernie się rozszerzą zastawki nie domykają się. W wyniku procesów zakrzepowych może dojść do uszkodzenia zastawek żylnych. Krew zamiast płynąć w kierunku serca, cofa się, napierając na ściany naczyń jeszcze bardziej. Żyła staje się niewydolna, tzn. krew już nie zachowuje jednokierunkowego przepływu, zalega i wypełnia naczynie coraz bardziej.

Pajączki to najdrobniejsze naczynia poszerzone w wyniku zaburzeń przepływu krwi żylnej, te grubsze to żyły siateczkowate, a te najgrubsze, często mocno „poskręcane” to właśnie żylaki.  Żylaki to efekt niewydolności żylnej, to zniekształcone żyły układu powierzchniowego.

Żylaki - objawy.
Jakie objawy dają żylaki? Czy żylaki to tylko problem kosmetyczny?

Żylaki konczyn dolnych to bardzo powszechny problem zdrowotny. Nieleczone mają tendencje do progresji. Zastój krwi żylnej w nogach powoduje ból, uczucie ciężkości, obrzęk, pieczenie, pulsowanie, skurcze, przebarwienia, wysypki. Długoletnie zaburzenia odżywania skóry skutkuje kaskadą postępujących zmian, od przebarwień, wysypki, stanów zapalnych, stwardnienia tkani podskórnej i tłuszczowej, jej zaniku, a nawet powstania trudno gojących się rany, czyli owrzodzeń podudzi.

Zastój krwi żylnej w żylakach to także zwiększone ryzyko tworzenia się zakrzepów, które grożą nawet zatorowością płucną.

To wystarczające powody, by leczyć żylaki, objawy niewydolności żylnej. Współcześnie dostępne metody leczenia pozwalają gwarantować poprawę stanu u większości pacjentów.

Jak można zlikwidować żylaki? Metody usuwania i likwidacji żylaków.

Żylaków nie zlikwidują żadne maści ani leki. Jeśli już powstały będą się tylko powiększać i powstawać nowe. Zmniejszenie objawów dają:

  • elewacja, czyli unoszenie nóg,
  • aktywność fizyczna uruchamiająca pompę stawowo-mięśniową oraz
  • noszenie codziennie pończoszniczych wyrobów kompresyjnych o stopniowalnych ucisku (wystarczą podkolanówki).

Flebolodzy (lekarze do żył) dysponują szerokim spektrum skutecznych metod zabiegowych likwidujących żylaki, metod małoinwazyjnych i bezpiecznych.

Żylaki kończyn dolnych mogą być usuwane za pomocą:

  • skleroterapii kompresyjnej,
  • zabiegów endowaskularnych lub
  • zabiegów chirurgicznych.

Wybór metody leczenia żylaków odbywa się na podstawie wyniku badania USG-Doppler. Badanie to wykonujemy podczas pierwszej wizyty w Centrum Flebologii – wizyty diagnostycznej.

Jak leczyć żylaki?

Około 95% naszych pacjentów otrzymuje wskazanie do nieoperacyjnego usuwania żylaków. Nie wielkość żylaków decyduje o wyborze metody leczenia. Ważna jest przyczyna powstania żylaków. Nieoperacyjne leczenie stosuje się u pacjentów, u których główne żyły (tzw. pnie żylne: żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa) są zdrowe lub nie są poważnie uszkodzone.

Nieoperacyjne metody leczenia stosowane w Centrum Flebologii to:

  • skleroterapia (różne odmiany: mikroskleroterapia, piankowa echoskleroterapia pod kontrolą USG, cewnikowa),
  • laser endowaskularny (wewnątrzżylny, EVLA) oraz
  • zamykanie żył za pomocą kleju naczyniowego.

Zabiegi wykonywane są pod kontrolą USG. Działania lekarza są jeszcze bardziej precyzyjne, a zabiegi stają się bezpieczniejsze i skuteczniejsze.

Kiedy operacja na żylaki?

Operacje polecamy tylko tym pacjentom, u których są bardzo zaawansowane zmiany w żyle odpiszczelowej lub odstrzałkowej, czyli uszkodzenia w ujściu do układu żył głębokich i znaczne poszerzenie żył.

Czy usuwanie żylaków nie upośledza krążenia krwi?

Żylaki to żyły, w których krew zalega, zamiast płynąć ku górze, do serca. To żyły, które już nie pracują prawidłowo. Osłabia to okoliczne tkanki. To także dodatkowe obciążenie dla żył głębokich. Żyły głębokie muszą pracować ciężej, aby zrekompensować niewydolność żył układu powierzchniowego. Po usunięciu żylaków poprawia się krążenie krwi.

Żylaki na nogach - zdjęcia

Żylaki - filmy

Żylaki - broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa