Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Kompresja sportowa

Gdy uprawiasz jakąś dyscyplinę sportową, ale także, gdy rekreacyjnie spacerujesz, czy organizujesz rowerowe wyprawy zainteresuj się sportowymi podkolanówkami uciskowymi.

Popularność podkolanówek sportowych wzrasta, ponieważ wiadomo, że poprawiają krążenie krwi, stabilizują mięśnie łydki, a także mogą zmniejszyć ryzyko urazu.

Mięśnie łydki podczas skurczów wywierają nacisk na żyły nóg, a tym samym wspierają ich pracę: ciśnienie zmniejsza średnicę żył, powodując zwiększony przepływ krwi. Prowadzi to do dostarczania większej ilości składników odżywczych i tlenu w kierunku mięśni, a zwiększona zawartość tlenu może zwiększyć wydolność tkanek i ich zdolności do regeneracji. Wydaje się więc, że ucisk zewnętrzny, jaki dają podkolanówki kompresyjne zwiększa ten efekt.

Nie znaleziono jednak jednoznacznych dowodów na to, że kompresja sportowa poprawia wydajność podczas uprawiania sportów.

Jednak w większości przypadków sportowcy doceniają podkolanówki uciskowe z innego powodu. Według najnowszych badań są one najskuteczniejszym sposobem na przyspieszenie procesu regeneracji. Zmniejszają obrzęki nóg i obniżają poziom stężenia mleczanu. Ból mięśni był również oceniany jako mniejszy.

Podkolanówki uciskowe są użyteczne przede wszystkim po treningu. Noszący wyroby kompresyjne są szybciej gotowi osiągać swoje maksymalne wyniki, bo wyczerpanie po poprzednim mija w krótszym czasie. Oznacza to, że czas odzyskiwania pełni sił przed następnym treningiem może być krótszy. W tym zakresie możliwy jest szybszy wzrost wydajności - ale nadal musisz być aktywny!

W ciągu pierwszych 30 minut po wysiłku fizycznym zdolność pochłaniania węglowodanów i białek jest największa. Konsumpcja posiłków i napoi w tym czasie dostarcza efektywnie energii organizmowi i pomaga w naprawie drobnych uszkodzeń mięśni, co znacząco przyspiesza regenerację organizmu. Także sen po wysiłku, czy wypoczynek jest częścią strategii regeneracji organizmu. Zimne zimne okłady, czy kąpiele zanurzeniowe w temperaturze wody 10-15 stopni, mogą przyspieszyć odnowę tkanek po wysiłku.

Korzyści z stosowania wyrobów kompresyjnych przez osoby uprawiające :

  • Usprawnienie powrotu krwi żylnej: krew pozbawiona tlenu powraca szybciej do serca, a bogata w tlen natlenia tkanki organizmu.
  • Szybsza regeneracja po wysiłku fizycznym i poprawa efektywności poprzez szybsze neutralizowanie mleczanu we krwi: zmniejszenie stężenia mleczanu we krwi podczas maksymalnego wysiłku fizycznego pozwala zwiększyć próg mleczanowy, a jak badania wykazują, sportowcy z jego wysoką wartością osiągają lepsze wyniki.
  • Efektywniejsza rozgrzewka poprzez wzrost temperatury skóry.
  • Zmniejszone drgania mięśni: stabilność mięśni i zapobieganie mikrourazom, co przyspiesza i ułatwia regenerację.
  • Zmniejszony ból mięśni następnego dnia po wysiłku fizycznym, mniejsze obrzęki i złagodzenia stanów zapalnych.
  • Poprzez ucisk zewnętrzny wzrasta podparcie mięśni i tym samym następuje wzrost ich siły i wydolności.
  • Poprawa stabilizacji i zwiększenie propriocepcji.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa