Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Ruch

Pierwszorzędnym celem w leczeniu owrzodzeń podudzi pochodzenia żylnego jest odprowadzenie zalegającej wokół kostek krwi żylnej. Ponieważ uszkodzone są mechanizmy gwarantujące powrót żylny, bezwzględnie muszą być zastosowane środki kompensujące.

Pacjent powinien unikać stania w bezruchu i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Ruch jest warunkiem koniecznym leczenia. Praca stopy, stawu skokowego i mięśni łydki wypycha krew ku górze. Pacjenci dzielą się swoimi odczuciami, że ból zmniejsza się gdy chodzą. Tak to działa!

Jeśli siedzimy, poruszajmy stopami: palce w górę i na przemian wspinanie się na palcach, krążenia stopą. To podstawowe ruchy uruchamiające powrót żylny. Każdy spacer to zdrowie dla nóg. Nordic Walking  to idealna aktywność ruchowa dla wszystkich, też dla starszych ludzi. Polecamy też jazdę na rowerze, pływanie, gimnastykę w wodzie. Przy otwartych owrzodzeniach zajęcia w wodzie nie  są możliwe, ale mogą być doskonałą profilaktyką po wyleczeniu rany. Silne mięśnie dają podporę dla żył i wzmacniają efekt kompresjoterapii.

Ruch to bardzo ważny czynnik terapii. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zakrzepicy: stymulacja powrotu żylnego minimalizuje sklejanie się krwinek i powstawanie zakrzepów.

Nie ma więc uzasadnienia dla hospitalizacji pacjentów cierpiących z powodu owrzodzeń podudzi. Leczenie może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych.

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa