Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Ruch

Pierwszorzędnym celem w leczeniu owrzodzeń podudzi pochodzenia żylnego jest odprowadzenie zalegającej wokół kostek krwi żylnej. Ponieważ uszkodzone są mechanizmy gwarantujące powrót żylny, bezwzględnie muszą być zastosowane środki kompensujące.

Pacjent powinien unikać stania w bezruchu i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Ruch jest warunkiem koniecznym leczenia. Praca stopy, stawu skokowego i mięśni łydki wypycha krew ku górze. Pacjenci dzielą się swoimi odczuciami, że ból zmniejsza się gdy chodzą. Tak to działa!

Jeśli siedzimy, poruszajmy stopami: palce w górę i na przemian wspinanie się na palcach, krążenia stopą. To podstawowe ruchy uruchamiające powrót żylny. Każdy spacer to zdrowie dla nóg. Nordic Walking  to idealna aktywność ruchowa dla wszystkich, też dla starszych ludzi. Polecamy też jazdę na rowerze, pływanie, gimnastykę w wodzie. Przy otwartych owrzodzeniach zajęcia w wodzie nie  są możliwe, ale mogą być doskonałą profilaktyką po wyleczeniu rany. Silne mięśnie dają podporę dla żył i wzmacniają efekt kompresjoterapii.

Ruch to bardzo ważny czynnik terapii. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zakrzepicy: stymulacja powrotu żylnego minimalizuje sklejanie się krwinek i powstawanie zakrzepów.

Nie ma więc uzasadnienia dla hospitalizacji pacjentów cierpiących z powodu owrzodzeń podudzi. Leczenie może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych.

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa