Flebologia

Owrzodzenia

Ruch

Pierwszorzędnym celem w leczeniu owrzodzeń podudzi pochodzenia żylnego jest odprowadzenie zalegającej wokół kostek krwi żylnej. Ponieważ uszkodzone są mechanizmy gwarantujące powrót żylny, bezwzględnie muszą być zastosowane środki kompensujące.

Pacjent powinien unikać stania w bezruchu i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Ruch jest warunkiem koniecznym leczenia. Praca stopy, stawu skokowego i mięśni łydki wypycha krew ku górze. Pacjenci dzielą się swoimi odczuciami, że ból zmniejsza się gdy chodzą. Tak to działa!

Jeśli siedzimy, poruszajmy stopami: palce w górę i na przemian wspinanie się na palcach, krążenia stopą. To podstawowe ruchy uruchamiające powrót żylny. Każdy spacer to zdrowie dla nóg. Nordic Walking  to idealna aktywność ruchowa dla wszystkich, też dla starszych ludzi. Polecamy też jazdę na rowerze, pływanie, gimnastykę w wodzie. Przy otwartych owrzodzeniach zajęcia w wodzie nie  są możliwe, ale mogą być doskonałą profilaktyką po wyleczeniu rany. Silne mięśnie dają podporę dla żył i wzmacniają efekt kompresjoterapii.

Ruch to bardzo ważny czynnik terapii. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zakrzepicy: stymulacja powrotu żylnego minimalizuje sklejanie się krwinek i powstawanie zakrzepów.

Nie ma więc uzasadnienia dla hospitalizacji pacjentów cierpiących z powodu owrzodzeń podudzi. Leczenie może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa