Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Obrzęk limfatyczny wtórny

Wtórny obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku uszkodzenia lub usunięcia węzłów chłonnych zabiegiem operacyjnym bądź radioterapią, urazów uszkadzających duże pnie limfatyczne np. poprzez rany cięte, czy poparzenia czy innych czynników upośledzających funkcjonowanie układu limfatycznego.

Najczęstsze przyczyny wtórnego obrzęku limfatycznego to:

 • Leczenie choroby nowotworowej: usunięcie węzłów chłonnych po operacji zakłóca przepływ limfy, a radioterapia może doprowadzić do zwłóknienia naczyń limfatycznych.
 • Guzy: mogą rosnąć i naciskać na naczyniach limfatycznych, blokując przepływ i powodując obrzęk limfatyczny. Guzy często powodują obrzęk limfatyczny, który różni się tym, że rozpoczyna się w górnej części kończyny (inne przyczyny obrzęku zazwyczaj powodują obrzęk, który rozpoczyna się w pierwszej kolejności w dolnej części kończyny).
 • Uraz: uszkodzenie ciała może uszkodzić kruche naczynia limfatyczne i prowadzić do rozwoju obrzęku limfatycznego.
 • Infekcja: zakażenia mogą powodować stany zapalne i trwałe uszkodzenie naczyń limfatycznych.
 • Przewlekła niewydolność żylna: ciężka przewlekła niewydolność żylna może przeciążyć układ limfatyczny, co prowadzi do rozwoju obrzęku żylno-limfatycznego. Często stan ten pogarszają inne choroby i czynniki: niewydolność serca, niewydolność nerek, choroby wątroby, nieleczoną bezdech senny, otyłość, paraliż lub niedowład, nadciśnienie płucne, niektóre leki. Obrzęk żylny może rozwijać się u pacjentów z prawidłowym układem naczyń chłonnych lub u pacjentów z niewydolnością limfatyczną.
 • Otyłość: otyłość jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia obrzęku limfatycznego, zwłaszcza w leczeniu raka. Pacjenci chorobliwie otyli (BMI> 59) charakteryzują się wysokie ryzyko spontanicznego rozwoju obrzęku limfatycznego kończyny dolnej.
 • Filariozę: pasożytnicza choroba, która występuje głównie w krajach trzeciego słownych i osłabia układ limfatyczny. Jest on najbardziej powszechną przyczyną obrzęku na całym świecie.

Obrzęki to widoczne obrzmienia, których skutkiem może być uczucie ciężkości, ograniczenie możliwości ruchowych, zmniejszenie wydajności, bóle spowodowane napięciem skóry, mniej lub bardziej odczuwalne zaburzenia psychiczne. Narastający obrzęk często ogranicza, a z czasem uniemożliwia wykonywanie pracy zarobkowej.

W przypadku schorzeń układu limfatycznego skutkujących obrzękiem farmakologia nie jest skuteczna. Jedynie połączenie terapii manualnej (drenaż limfatyczny) wraz z terapią kompresyjną umożliwia kontrolowanie obrzęku i normalne funkcjonowanie w środowisku. Dodatkowo musi być przestrzegana stała dbałość o skórę oraz wykonywane odpowiednie ćwiczenia.

Filmy

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa