Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Kompresjoterapia

Wyroby uciskowe

W zdrowych nogach krew żylna wędruje od stóp, w górę - do serca. Kiedy zawodzą mechanizmy gwarantujące ten powrót, krew opada i zalega w żyłach. Mówimy wtedy o zastoju żylnym. To tak jakby odkręcić kran i spadającą wodę próbować umieścić w gumowej rurce. Tworzy się nadciśnienie i rozdyma gumę, oczywiście najmocniej na dole, wokół kostek. Tak działa nadciśnienie w żyłach.

Znajomość mechanizmu tworzenia się nadciśnienia żylnego pozwala dopasowywać skuteczne środki kompensujące, przede wszystkim wyroby kompresyjne, czyli leczące uciskiem. Wykorzystuje się do tego:

  1. specjalistyczne bandaże o małym naciągu lub
  2. wyroby pończosznicze o stopniowalnym ucisku.

Podczas kompresjoterapii w niewydolności żylnej największy, leczniczy ucisk stosuje się wokół kostki i stopniowo zmniejsza w kierunku pachwiny.

Każdy wyrób kompresyjny leczący musi mieć precyzyjnie dobraną kompresję zależnie od zaawansowania niewydolności żylnej czy limfatycznej oraz innych, współtowarzyszących schorzeń. Poniżej przedstawiamy obowiązujące 4 klasy ucisku i wskazania do ich zastosowania.

  • 1 klasa ucisku (18-21 mmHg): uczucie zmęczenia, ciężkości nóg, gdy nie ma żylaków, niewielkie tendencje do obrzęków w kostkach, niewielkie żylaki bez obrzęków, początek ciąży, pierwotny lub wtórny obrzęk limfatyczny (0-I stopień według ISL) bez lub z minimalną deformacją, obrzęk w przebiegu artretyzmu, dzieci z obrzękiem limfatycznym (od 1,5 do 6 roku życia), obrzęk towarzyszący wyrównanej niewydolności krążenia, obrzęk przy deficycie neurologicznym, obrzęk limfatyczny w przypadku złej tolerancji ucisku
  • 2 klasa ucisku (23-32 mmHg): uczucie zmęczenia, ociężałości nóg, żylaki średnie i duże, żylaki w ciąży, po zabiegach chirurgicznych usunięcia żył, wspomagająco po zabiegach skleroterapii, obrzęki pourazowe i pooperacyjne, średniego stopnia obrzęki, zapalenie żył powierzchniowych, zapobieganie owrzodzeniom żylnym, pierwotny lub wtórny obrzęk limfatyczny z niewielką deformacją (II-III stopień według ISL), obrzęk w przebiegu artretyzmu u względnie sprawnych pacjentów, dzieci z obrzękiem limfatycznym (między 6 a 12 rokiem życia), obrzęk tłuszczowy, obrzęki żylno-limfatyczne
  • 3 klasa ucisku (34-46 mmHg): duże żylaki, tendencja do dużych obrzęków, przewlekła niewydolność żylna i jej następstwa, zespół pozakrzepowy, zakrzepowe zapalnie żył powierzchniowych, zapobieganie nawrotom owrzodzeń żylnych, obrzęk limfatyczny, ciężki obrzęk podudzi z rozrostem tkanki tłuszczowej, po operacjach na układzie żylnym, wsparcie zabiegów skleroterapii, aktywni pacjenci z II lub II stopniem obrzęku limfatycznego (według ISL), ryzyko nagłego powiększenia się obrzęku
  • 4 klasa ucisku (powyżej 49 mmHg): ciężki zespół pozakrzepowy, tendencja do masywnych obrzęków (z wykluczeniem etiologii tętniczej), masywny obrzęk limfatyczny (słoniowacizna)
  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa