Flebologia
Rany w okolicy kostek, częściej w okolicy kostki wewnętrznej i które nie chcą się zagoić przez 2 tygodnie z dużym prawdopodobieństwem sugerują powstanie żylnych owrzodzeń podudzi. Szacuje się, że 80-90% ran w tej okolicy wynika z przewlekłej niewydolności żylnej. Ryzyko powstania owrzodzeń na nogach jest większe u pacjentów, którzy przeszli zakrzepicę żył głębokich.
Na nogach mogą powstawać rany nie tylko z powodu niewydolności żylnej. Owrzodzenia pochodzenia żylnego charakteryzują się:
Jeśli żyły nie działają prawidłowo, krew zamiast płynąć z nóg do serca, zaczyna się gromadzić w żyłach. Pogłębia to styl życia z małą ilością ruchu, głównie wielogodzinne stanie lub siedzenie. Gromadząca się krew naciska na ściany żyły i zaczyna je uszkadzać, najsilniej wokół kostek. Pojawia się obrzęk i ból towarzyszący rozpoczętym procesom zapalnym w tkankach.
W wyniku trwającej wiele lat niewydolności żylnej, tkanki nie są odpowiednio dotlenione i odżywiane. Stają się więc coraz bardziej "zatrute" produktami odpadowymi przemiany materii. Zmiany te najszybciej widać wokół kostek, bo tam najsilniej zalega krew.
Skóra brązowieje, staje się bardzo słaba, łuszczy się i swędzi. Jakikolwiek uraz w okolicy kostki rozpoczyna proces chorobowy. Otwierają się rany, które nie są chorobą dermatologiczną i leczenie miejscowe za pomocą maści i kremów nie daje żadnego rezultatu, a nawet pogarsza stan ran żylnych.
Rana w okolicy kostki, która nie goi się w ciągu co najmniej dwóch tygodni, powinna nas zaniepokoić. Zwłaszcza, gdy pojawią się dodatkowo objawy w postaci obrzęku czy bólu. Trzeba wtedy niezwłocznie udać się do lekarza, który ustali przyczynę takiego stanu rzeczy. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na szybsze wygojenie.
Zaawansowana niewydolność układu żylnego kończyn dolnych może prowadzi do powikłań zwanych owrzodzeniami podudzi.
Pełne informacje dotyczące leczenia owrzodzeń podudzi w Centrum Flebologii w Warszawie znajdzie Państwo w dziale owrzodzenia:
https://www.centrumflebologii.pl/pl/owrzodzenia
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.