Flebologia

Limfologia

Samoleczenie

Obecne obserwacje sugerują, że obrzęk może nie być jedyny objawem związanym z obrzękiem.
Brzmi dziwnie?

Każda choroba trwająca długo ma wpływ na pacjenta. Obrzęki przewlekłe najczęściej nie ustępują, a leczenie ich to przede wszystkim wdrażanie systematycznych i codziennych działań spowalniających lub wręcz uniemożliwiających narastanie obrzęku i ograniczających pojawienie się działań niepożądanych.

Codziennie od rana … to czasochłonne i uciążliwe. Wokoło docierają informację o niesamowitym postępie medycyny, a w leczeniu obrzęku nadal najważniejsze znaczenie ma kompresjoterapia, czyli leczenie bandażami i odzieżą kompresyjną.  To potrafi zniechęcić, szczególnie gdy, gdy efekty są mniejsze niż oczekiwania.

Pojawia się zmęczenie, cierpienie psychiczne, nieakceptacja swojego ciała, zmniejszenie aktywności, czy wyłączania się z życia społecznego i zawodowego.

To wymaga działania. Czasami poszukania grupy wsparcia, czy pomocy psychologicznej.

Intensywna pomoc specjalistycznych klinik trwa najczęściej krótko, ale potem sukces to efekt codziennych działań pacjenta i jego najbliższych. Ważne jest uwrażliwienie najbliższych na konieczne dla poprawy stanu zdrowia postępowanie. I ważna jest codzienna obserwacja obrzęku i intensyfikowanie działań, jeśli tylko obrzęk zacznie się zmieniać.  

Warto przypomnieć, że najczęściej zapominamy o rzeczach najbardziej oczywistych: o ochronie skóry, o wymienianiu odzieży na nową w określonym czasie, gdy już traci swoje właściwości kompresyjne, czy o codziennej mobilizacji mięśni. A może warto przypomnieć sobie dokładnie jak należy wykonywać bandażowanie wielowarstwowe i umówić się do nas na naukę?

Musisz zmienić całe swoje codzienne życie i zawsze pamiętać o stosowanej terapii. Terapia staje się Twoim życiem!

Pamiętaj: nie tylko jesteś w stanie utrzymać efekty terapii, ale także poprawić wyniki. Terapia przeciwobrzękowa nie ma wielkich ograniczeń i może być wykonywana przez pacjenta w domu.

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa