Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Limfologia

Samoleczenie

Obecne obserwacje sugerują, że obrzęk może nie być jedyny objawem związanym z obrzękiem.
Brzmi dziwnie?

Każda choroba trwająca długo ma wpływ na pacjenta. Obrzęki przewlekłe najczęściej nie ustępują, a leczenie ich to przede wszystkim wdrażanie systematycznych i codziennych działań spowalniających lub wręcz uniemożliwiających narastanie obrzęku i ograniczających pojawienie się działań niepożądanych.

Codziennie od rana … to czasochłonne i uciążliwe. Wokoło docierają informację o niesamowitym postępie medycyny, a w leczeniu obrzęku nadal najważniejsze znaczenie ma kompresjoterapia, czyli leczenie bandażami i odzieżą kompresyjną.  To potrafi zniechęcić, szczególnie gdy, gdy efekty są mniejsze niż oczekiwania.

Pojawia się zmęczenie, cierpienie psychiczne, nieakceptacja swojego ciała, zmniejszenie aktywności, czy wyłączania się z życia społecznego i zawodowego.

To wymaga działania. Czasami poszukania grupy wsparcia, czy pomocy psychologicznej.

Intensywna pomoc specjalistycznych klinik trwa najczęściej krótko, ale potem sukces to efekt codziennych działań pacjenta i jego najbliższych. Ważne jest uwrażliwienie najbliższych na konieczne dla poprawy stanu zdrowia postępowanie. I ważna jest codzienna obserwacja obrzęku i intensyfikowanie działań, jeśli tylko obrzęk zacznie się zmieniać.  

Warto przypomnieć, że najczęściej zapominamy o rzeczach najbardziej oczywistych: o ochronie skóry, o wymienianiu odzieży na nową w określonym czasie, gdy już traci swoje właściwości kompresyjne, czy o codziennej mobilizacji mięśni. A może warto przypomnieć sobie dokładnie jak należy wykonywać bandażowanie wielowarstwowe i umówić się do nas na naukę?

Musisz zmienić całe swoje codzienne życie i zawsze pamiętać o stosowanej terapii. Terapia staje się Twoim życiem!

Pamiętaj: nie tylko jesteś w stanie utrzymać efekty terapii, ale także poprawić wyniki. Terapia przeciwobrzękowa nie ma wielkich ograniczeń i może być wykonywana przez pacjenta w domu.

Filmy

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa