Owrzodzenia
Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.
Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.
Po zakończeniu procesów naprawczych, kiedy cała rana wypełnia się ziarniną, kończy się rozrost tkanki ziarninowej. Naczynia krwionośne częściowo zanikają, wskutek czego ziarnina blednie. Zostaje ich tylko tyle, ile trzeba do odżywiania samej tkanki. Rana jest różowa, na powierzchni pojawia się biały lub różowy naskórek, który zaczyna pokrywać ranę od jej brzegów do środka. Ilość wysięku zmniejsza się. Najważniejszym celem na tym etapie jest ochrona nowej, delikatnej tkanki i dalsze wspomaganie jej powstawania.
Cieńsze opatrunki piankowe mogą teraz być bardziej adekwatne. Są wygodne i łatwiejsze w aplikacji. Dzięki wybitnym właściwościom przepuszczania pary wodnej i charakterystyce superabsorbenta opatrunki takie umożliwiają niezawodne zatrzymanie płynów i pomagają zmniejszyć ryzyko maceracji. Posiadają warstwę silikonu od strony, którą stykają się z raną. Zapewnia to najłagodniejsze przyleganie do suchej skóry wokół rany, a jednocześnie eliminuje kontakt z wilgotnym łożyskiem rany. Warstwa silikonu bardzo łagodnie przylega do suchej skóry wokół rany, a także do komórek nabłonkowych rany.
Korzyści z warstwy silikonowej opatrunków piankowych:
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.