Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Badanie USG Doppler

Badanie USG Doppler duplex z kolorowym obrazowaniem przepływu jest bezinwazyjnym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób żylnych i tętniczych.

W leczeniu schorzeń żylnych służy do opisu budowy naczyń żylnych, wykrywania zmian, oceny wydolność żył głębokich i powierzchniowych, pozwala wykryć zakrzepicę, ocenić oraz określić przyczynę i stopień zaawansowania choroby żylnej. Wykonywane jest przed podjęciem każdej decyzji dotyczącej leczenia schorzeń żylnych. Jest niezbędną metodą moniturującą przebieg leczenia oraz oceniającą efekty terapii.

W tym miejscu warto podkreślić, że warunkiem postawienia trafnej diagnozy w przypadku zakrzepicy jest właśnie badanie USG-Doppler, nazywane popularnie "doppler żył". Musi ono być wykonane jak najszybciej. Zakrzepica żył głębokich aż w 50% przypadków przebiega bezobjawowo. Może doprowadzić w ciągu zaledwie kilku sekund do śmierci, jeśli w jej wyniku dojdzie do zatoru tętnicy płucnej. To cichy zabójca około 40 tysięcy Polaków rocznie. Ważne jest to, że leczenie zakrzepicy jest znane, proste, najczęściej ambulatoryjne (nie wymagające pobytu w szpitalu) i skuteczne. Ale nawet jeśli objawy zakrzepicy wystąpią, badanie USG-Doppler nie jest najczęściej dla pacjenta dostępne, a w tym przypadku tak ważny jest czas i szybkość działania. Ból w nodze, obrzęk, zaczerwienienie, gorączka to objawy wielu schorzeń i bywa, że pacjenci są źle zdiagnozowani. Aż 70% zmarłych z powodu zatoru tętnicy płucnej nie miało wcześniej dobrze postawionej diagnozy!

W naszej Klinice podczas każdego etapu leczenia stan Państwa żył jest monitorowany badaniem USG-Doppler. 
Posiadamy 5 nowoczesnych aparatów ultrasonograficzne: Philips Affiniti, Siemens Acuson X-300 (3 sztuki) oraz Philips CX50.

Nasz najnowszej klasy sprzęt jest w stanie bardzo dokładnie zlokalizować zakrzepy, sprawdzić, czy zastawki żylne w Twoim organizmie pracują prawidłowo, wybrać najlepsze metody leczenia.

Nasz zespół wykonuje rocznie około 10 tys. badań USG-Doppler żył kończyn dolnych. To nasza wyłączna specjalizacja. Jeśli więc poszukujecie Państwo diagnozy stanu żył w Państwa nogach, szczególnie w sytuacji, gdy obawiacie się, czy niepokojące Was objawy to nie zakrzepica, zapraszamy do kontaktu. W przypadku podejrzenia zakrzepicy termin badania ustalamy bez zbędnej zwłoki. W niektórych sytuacjach jest możliwe umówienie wizyty domowej włącznie z badaniem USG-Doppler, ponieważ jeden z aparatów jest aparatem przenośnym. Nasi lekarze od razu po wykonaniu badania rozpoczną leczenie zakrzepicy. Ponieważ szybkość jest bardzo ważna, leki do „rozpuszczenia powstałych zakrzepów" posiadamy w naszej Klinice, by bez żadnej zwłoki pacjent z zakrzepicą mógł mieć od razu je zaaplikowane. Na miejscu jest możliwe wykonanie koniecznych badań laboratoryjnych, w tym badań genetycznych trombofilii. Posiadamy także magazyn koniecznych wyrobów uciskowych (podkolanówek, pończoch, rajstop, bandaży, systemów bandaży).

Wskazania do badania USG-Doppler żył kończyn dolnych:

 • ból nogi
 • obrzęki
 • uczucie ciężkości
 • zwiększenie obwodu nogi
 • podejrzenie zakrzepicy żylnej
 • żylaki
 • pajączki
 • planowane zabiegi na żyłach
 • powikłania i działania niepożądane po zabiegach na żyłach
 • ocena efektów zabiegów na żyłach
 • planowane zabiegi związane z unieruchomieniem, szczególnie ortopedyczne.

W trakcie badania lekarz przykłada do badanej okolicy głowicę pokrytą żelem i na ekranie uzyskuje obraz zmian. Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej. Poleca się wykonanie badania dwóch nóg, by móc dokładniej ocenić istniejące zmiany. Promienie wysyłane w trakcie badania przez głowicę są obojętne dla pacjenta.

 Badaniu mogą poddać się kobiety w ciąży, karmiące, osoby w każdym wieku, także dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań. To badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, może być wielokrotnie powtarzane. Nie musicie się też Państwo do niego specjalnie przygotowywać.
Wynik badania otrzymywane jest od razu po badaniu. Nie wymagamy skierowania na badanie USG-Doppler.

Na temat badania USG-Doppler tętnic kończyn dolnych można dowiedzić się więcej na stronie: USG-Doppler tętnic kończyn dolnych

Filmy

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa