Flebologia
Badanie USG Doppler duplex z kolorowym obrazowaniem przepływu jest bezinwazyjnym badaniem stosowanym w diagnostyce chorób żylnych. Polega na obrazowaniu anatomii naczyń oraz obserwowaniu ich funkcji, czyli przepływu krwi w żyłach głębokich i powierzchniowych. To możliwość obserwowania na monitorze budowy naczyń, obecności w nich zakrzepów, identyfikowania uszkodzonych zastawek, ale także określania kierunku i prędkości przepływu krwi żylnej.
Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych pozwala jednoznacznie określić:
Lekarz przeprowadzający badanie USG Doppler widzi, w których miejscach przepływ krwi jest wolniejszy, gdzie krew się cofa (spowodowane może to być niedomykalnością lub uszkodzeniem zastawek żylnych) oraz gdzie przepływ jest zablokowany.
W leczeniu schorzeń żylnych badanie służy do opisu budowy naczyń żylnych, wykrywania zmian, oceny wydolność żył głębokich i powierzchniowych, pozwala wykryć zakrzepicę, ocenić oraz określić przyczynę i stopień zaawansowania choroby żylnej. Wykonywane jest przed podjęciem każdej decyzji dotyczącej leczenia schorzeń żylnych. Jest niezbędną metodą monitorującą przebieg leczenia oraz oceniającą efekty terapii.
Wskazania do badania USG-Doppler żył kończyn dolnych:
W trakcie badania lekarz przykłada do badanej okolicy głowicę pokrytą żelem i na ekranie uzyskuje obraz zmian. Badanie wykonywane jest w pozycji stojącej, w niektórych sytuacjach także leżącej. Poleca się wykonanie badania dwóch nóg, by móc dokładniej ocenić istniejące zmiany.
Ultradźwięki wysyłane przez głowicę w trakcie badania są obojętne dla pacjenta. Badaniu mogą poddać się kobiety w ciąży, karmiące, osoby w każdym wieku, także dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań. To badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, może być wielokrotnie powtarzane. Nie musicie się też Państwo do niego specjalnie przygotowywać.
Wynik badania otrzymywane jest od razu po badaniu.
W Centrum Flebologii w Warszawie nie wymagamy skierowania na badanie USG-Doppler.
Warunkiem postawienia trafnej diagnozy w przypadku zakrzepicy jest właśnie badanie USG-Doppler, nazywane popularnie "doppler żył". Musi ono być wykonane jak najszybciej. Zakrzepica żył głębokich aż w 50% przypadków przebiega bezobjawowo. Może doprowadzić nawet do śmierci, jeśli w jej wyniku dojdzie do zatoru tętnicy płucnej. To cichy zabójca około 40 tysięcy Polaków rocznie.
Leczenie zakrzepicy jest znane, proste, najczęściej ambulatoryjne (nie wymagające pobytu w szpitalu) i skuteczne. Ból w nodze, obrzęk, zaczerwienienie, gorączka to objawy wielu schorzeń i bywa, że pacjenci są źle zdiagnozowani. Aż 70% zmarłych z powodu zatoru tętnicy płucnej nie miało wcześniej dobrze postawionej diagnozy!
W naszej klinice podczas każdego etapu leczenia stan Państwa żył jest monitorowany badaniem USG-Doppler. Posiadamy 5 nowoczesnych aparatów ultrasonograficzne: Philips Affiniti, Siemens Acuson X-300 (3 sztuki) oraz Philips CX50.
Nasz najnowszej klasy sprzęt jest w stanie bardzo dokładnie zlokalizować zakrzepy, sprawdzić, czy zastawki żylne w Twoim organizmie pracują prawidłowo, wybrać najlepsze metody leczenia.
Nasz zespół wykonuje rocznie około 10 tys. badań USG-Doppler żył kończyn dolnych. To nasza wyłączna specjalizacja. Jeśli więc poszukujecie Państwo diagnozy stanu żył w Państwa nogach, szczególnie w sytuacji, gdy obawiacie się, czy niepokojące Was objawy to nie zakrzepica, zapraszamy do kontaktu. Nasi lekarze od razu po wykonaniu badania rozpoczną leczenie zakrzepicy. Ponieważ szybkość jest bardzo ważna. Leki do „rozpuszczenia powstałych zakrzepów" posiadamy w naszej Klinice, by bez żadnej zwłoki pacjent z zakrzepicą mógł mieć od razu je zaaplikowane. Na miejscu jest możliwe wykonanie koniecznych badań laboratoryjnych, w tym badań genetycznych trombofilii. Posiadamy także magazyn koniecznych w leczeniu zakrzepicy wyrobów uciskowych (podkolanówek, pończoch, rajstop, bandaży, systemów bandaży).
Na temat badania USG-Doppler tętnic kończyn dolnych można dowiedzieć się więcej na stronie: USG-Doppler tętnic kończyn dolnych
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.
W 2019 roku ogłoszono nowy paradygmat związany z terapią lipoedemy. W artykule omawiany najważniejsze punkty dotyczące nowego podejścia, obalamy, za autorami, mity dotyczące lipoedemy.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Flebologicznego dr Michał Posmykiewicz zaprezentował wyniki leczenia pacjentów za pomocą najnowszego lasera neoV 1940 z wykorzystaniem światłowodu wielopierścieniowego Infinite Ring.