Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Operacje żylaków

Jakie leczenie żylaków nazywane są operacjami?

Operacjami określamy zabiegi najpoważniejsze, z przerwaniem ciągłości skóry, koniecznością zastosowania szwów i obarczone największym ryzykiem powikłań. Odbywają się w warunkach największej aseptyki, czyli w salach operacyjnych, najczęściej z udziałem anestezjologa i koniecznością pozostania w szpitalu po zabiegu. Usuwanie żylaków refundowane przez NFZ właśnie tak wyglądają.

Jak wyglądają operacje żylaków w Centrum Flebologii?

Operacje żylaków w Centrum Flebologii wykonujemy od 1998 roku. To wyjątkowe leczenie żylaków, to wyjątkowe operacje!

Centrum Flebologii wykonuje operacje żylaków w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent 2 godziny po zabiegu o własnych siłach wraca do domu.

Do usunięcia głównych pni żylnych (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) wykorzystujemy technikę Van der Strichta tzw. stripping z wgłobieniem. Dodatkowo ograniczamy zabieg do 1/3 łydki (limited stripping). Pozostałe żylaki wyjmowane są z wykorzystaniem technik miniflebektomii Müllera.

Techniki te dają dużo mniejsze uszkodzenia tkanki podskórnej i nerwów od tradycyjnych metod. Pozwalają też wykonać zabieg w przypadku nawet bardzo poważnych stanów przy zachowaniu dobrych efektów kosmetycznych.

Lekarz wykonuje na ogół dwa cięcia: jedno w pachwinie (w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej) lub pod kolanem (w przypadku niewydolności żyły odstrzałkowej), drugie - nad kostką lub w połowie łydki. Niewydolna żyła jest usuwana, a połączone z nią mniejsze - podwiązywane. Pozostałe żylaki chirurg wyjmuje specjalnymi haczykami. Najmniejsze nacięcia - długości około 1-2 milimetrów - pozostają bez szwów. Na większe - w pachwinie lub pod kolanem - zakładane są samowchłanialne szwy wewnętrzne. Nie ma więc zdejmowania szwów po zabiegach. Technika ta daje świetne efekty kosmetyczne. Po roku ślady po interwencji są praktycznie niewidoczne.

Zabieg trwa około godziny. Po jego skończeniu na nogę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa, której nie można zdejmować do dnia wizyty kontrolnej. W sali pozabiegowej odpoczywa się około 2 godzin, do momentu ustąpienia znieczulenia. Podczas jednego zabiegu chirurg zazwyczaj usuwa żylaki jednej nogi.

W Centrum Flebologii zespół operacyjny to 5 osób: 2 lekarzy oraz 3 pielęgniarzy.

Jakie znieczulenie stosowane jest w operacji żylaków?

Stosujemy znieczulenie miejscowe. Znieczulenie to jest znaną techniką stosowaną np. w stomatologii. Pozwala uruchomić pacjenta już po dwóch godzinach od zabiegu, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwzakrzepowej. Jeśli można szybko rozpocząć chodzenie, minimalizowane jest ryzyko powstania zakrzepicy, najgroźniejszego powikłania pooperacyjnego. Mimo, że metoda znieczulenia miejscowego jest ekonomiczniejsza, bezpieczniejsza i niebolesna, niestety nie jest jeszcze zbyt popularna w operacjach żylaków, choć w wielu przypadkach mogłaby zaoszczędzić pacjentom niepotrzebnego stresu. Technika znieczulenia powoduje także, że znikoma liczba pacjentów nie jest kwalifikowana do zabiegu.

Komu rekomendujemy operacje żylaków?

Operacje żylaków zalecamy pacjentom z najbardziej zaawansowanymi zmianami, gdy niewydolność głównych pni żylnych (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) jest znaczna i wymaga tzw. krosektomii. Krosektomia to podwiązanie niewydolnego pnia bezpośrednio ujścia do żyły głębokiej (udowej lub podkolanowej) oraz odcięcie drobnych gałęzi żylnych odchodzących od pnia. W przypadku bardzo zaawansowanych zmian, to krosektomia decyduje o powodzeniu zabiegu i braku nawrotowości żylaków.

Jakie są zalecenia po operacji żylaków?

Głównym zaleceniem po zabiegu są spacery. Należy unikać zbyt długiego stania i siedzenia z opuszczonymi nogami. Najczęściej wystarcza zwolnienie lekarskie na 5 dni. Najczęściej nie ma potrzeby przyjmowania środków przeciwbólowych. Na ewentualne dolegliwości wystarcza Paracetamol lub inne środki dostępne bez recepty.

Po 5-6 dniach od zabiegu zdejmowane są opatrunki. Wizyta kontrolna planowana jest po 3 miesiącach od wykonania zabiegu. Podczas niej ponownie wykonywane jest badanie USG-Doppler, które sprawdza, czy krążenie żylne funkcjonuje prawidłowo. Wtedy też zapada decyzja o następowej skleroterapii. W jej wyniku usuwane są defekty kosmetyczne, czyli zamykane są drobne naczynia, których usunięcie za pomocą skalpela pozostawiłoby zbyt dużo blizn. Zamykane także zostają perforatory, których funkcjonalność jest nadal upośledzona mimo przeprowadzonego zabiegu operacyjnego.

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane przez zespół Centrum Flebologii zmierzają do:

  • eliminacji szans nawrotów,
  • poprawy efektu kosmetycznego,
  • minimalizacji urazowości zabiegu,
  • skrócenia czasu rekonwalescencji.

Czy wiek pacjenta jest przeciwwskazaniem do operacji żylaków?

Z uwagi na stosowane znieczulenie, warto podkreślić, że wiek absolutnie nie jest przeciwwskazaniem. W Centrum Flebologii zabiegowi operacyjnego poddała się 83- letnia pacjentka. Operacja żylaków przebiega szybko i bardziej wygląda jak zabieg.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nasze operacje żylaków:

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa