Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Operacje Żylaków

Operacje żylaków w Centrum Flebologii wykonujemy od 1998 roku. To wyjątkowe leczenie żylaków, to wyjątkowe operacje!

Zalecamy je pacjentom z najbardziej zaawansowanymi zmianami, a mimo wszystko operacja przebiega szybko i bardziej wygląda jak zabieg.

Centrum Flebologii wykonuje operacyje żylaków w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent 2 godziny po zabiegu o własnych siłach wraca do domu. Możliwe jest to dzięki technice znieczulenia miejscowego. Znieczulenie to jest znaną techniką stosowaną np. w stomatologii. Pozwala uruchomić pacjenta już po dwóch godzinach od zabiegu, co ma ogromne znaczenie w profilaktyce przeciwzakrzepowej. Jeśli można szybko rozpocząć chodzenie minimalizowane jest ryzyko powstania zakrzepicy, najgroźniejszego powikłania pooperacyjnego. Mimo, że metoda znieczulenia miejscowego jest ekonomiczniejsza, bezpieczniejsza i niebolesna, niestety nie jest jeszcze zbyt popularna w operacjach żylaków, choć w wielu przypadkach mogłaby zaoszczędzić pacjentom niepotrzebnego stresu. Technika znieczulenia powoduje także, że znikoma liczba pacjentów nie jest kwalifikowana do zabiegu.

Do usunięcia głównych pni żylnych (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) wykorzystujemy technikę Van der Strichta tzw. stripping z wgłobieniem. Dodatkowo ograniczamy zabieg do 1/3 łydki (limited stripping). Pozostałe żylaki wyjmowane są z wykorzystaniem technik miniflebectomii Müllera.

Techniki te dają dużo mniejsze uszkodzenia tkanki podskórnej i nerwów od tradycyjnych metod. Pozwalają też wykonać zabieg w przypadku nawet bardzo poważnych stanów przy zachowaniu dobrych efektów kosmetycznych.

Lekarz wykonuje na ogół dwa cięcia: jedno w pachwinie (w przypadku niewydolności żyły odpiszczelowej) lub pod kolanem (w przypadku niewydolności żyły odstrzałkowej), drugie - nad kostką lub w połowie łydki. Niewydolna żyła jest usuwana, a połączone z nią mniejsze - podwiązywane. Pozostałe żylaki chirurg wyjmuje specjalnymi haczykami. Najmniejsze nacięcia - długości około 1-2 milimetrów - pozostają bez szwów. Na większe - w pachwinie lub pod kolanem - zakładane są samowchłanialne szwy wewnętrzne. Nie ma więc zdejmowania szwów po zabiegach. Technika ta daje świetne efekty kosmetyczne. Po roku ślady po interwencji są praktycznie niewidoczne.

Zabieg trwa około godziny. Po jego skończeniu na nogę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa, której nie można zdejmować do dnia wizyty kontrolnej. W sali pozabiegowej odpoczywa się około 2 godzin, do momentu ustąpienia znieczulenia. Podczas jednego zabiegu chirurg zazwyczaj usuwa żylaki jednej nogi.

W Centrum Flebologii zespół operacyjny to 5 osób: 2 lekarzy oraz 3 pielęgniarzy.

Głównym zaleceniem po zabiegu są spacery. Należy unikać zbyt długiego stania i siedzenia ze opuszczonymi nogami. Najczęściej wystarcza zwolnienie lekarskie na 5 dni. Najczęściej nie ma potrzeby przyjmowania środków przeciwbólowych. Na ewentualne dolegliwości wystarcza Paracetamol lub inne środki dostępne bez recepty.

Po 5-6 dniach od zabiegu zdejmowane są opatrunki. Wizyta kontrolna planowana jest po 2-3 miesiącach od wykonania zabiegu. Podczas niej ponownie wykonywane jest badanie USG-Doppler, które sprawdza, czy krążenie żylne funkcjonuje prawidłowo. Wtedy też zapada decyzja o następowej skleroterapii. W jej wyniku usuwane są defekty kosmetyczne, czyli zamykane są drobne naczynia, których usunięcie za pomocą skalpela pozostawiłoby zbyt dużo blizn. Zamykane także zostają perforatory, których funkcjonalność jest nadal upośledzona mimo przeprowadzonego zabiegu operacyjnego.

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane przez zespół Centrum Flebologii zmierzają do:

  • eliminacji szans nawrotów,
  • poprawy efektu kosmetycznego,
  • minimalizacji urazowości zabiegu,
  • skrócenia czasu rekonwalescencji.

Warto podkreślić, że wiek absolutnie nie jest przeciwwskazaniem. W Centrum Flebologii zabiegowi operacyjnego poddała się 83- letnia pacjentka.

Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego nasze operacje żylaków:

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa