Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Flebologia

Pajączki

Czym są pajączki (teleangiektacje, popękane naczynka) na nogach?

Częstym powodem zgłaszania się pacjentów do Centrum Flebologii w Warszawie jest pozbycie się szpecących nogi poszerzeń żylnych i drobnych pajączków. Usuwanie pajączków, naczynek na nogach, jak nazywają to pacjenci, to główny powód zgłaszania się do nas Pań. Uznają je za poważny defekt urody swoich nóg. Telangiektazje, bo tak nazywane są pajączki na nogach, to rozszerzone najmniejsze naczynia żylne (do 1 mm) położone w skórze i w związku z tym bardzo widocznych.

Jakie są przyczyny powstania pajączków na nogach?

Pajączki w obszarze nóg rzadko są zmianami izolowanymi. Najczęściej zasilane są przez inne naczynia, które pracują nieprawidłowo, czyli są niewydolne. Niewydolność żylna kończyn dolnych oznacza cofanie się krwi żylnej w naczyniach, powstawanie nadciśnienia i w efekcie rozszerzanie żył, także tych najdrobniejszych żyłek znajdujących się tuż pod skórą.

Zmiany naczyniowe w kończynach dolnych, nawet jak to tylko są – jak mawiają pacjenci - drobne popękane naczynka - zawsze wymagają badania USG-Doppler. Bardzo często okazuje się, że najpierw trzeba zlikwidować refluks (cofanie się krwi) w żyłach głębiej położonych i zasilających naczynka. Bez takiego planowania zamykanie pajączków na nogach zakończy się niepowodzeniem, a nawet pogorszeniem wyglądu i powstaniem nowych zmian. Pajączki w okolicy kostek zawsze manifestują poważniejszy stan i są wręcz oznaką dłużej trwającej i zaawansowanej niewydolności żył kończyn dolnych.

Jak usunąć pajączki na nogach?

Trwałe efekty takich zabiegów zależą od prawidłowej diagnostyki. Czasami te drobne zmiany, pajączki na nogach, mogą okazać się pierwszą manifestacją niewydolności nawet głównych pni żylnych: żyły odpiszczelowej lub (i) odstrzałkowej. W takich przypadkach usuwanie pajączków na nogach musi poprzedzić zabieg chirurgiczny, czy endowaskularny lub zabieg skleroterapii czy skleroterapii pod kontrolą USG (echoskleroterapii). Próby zamknięcia takich szpetnych zmian bez korekty sięgającej głębiej położonych żył najczęściej skończą się niepowodzeniem i szybkim nawrotem zmian, a nawet ich powiększeniem.

Same pajączki na nogach najczęściej likwidowane są zabiegiem kompresyjnej skleroterapii. To doskonała metoda na tego typu zmiany. Za pomocą iniekcji zamykana jest cała sieć połączonych ze sobą naczynek. Zabieg odbywa się w gabinecie, a nie na sali zabiegowej i nie wymaga znieczulenia.

Laserowe usuwanie pajączków na nogach

Do leczenia najdrobniejszych zmian doskonale nadaje się laser barwnikowy uznany za złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych. Po zakończeniu zabiegów skleroterapii na żyłach zasilających najdrobniejsze pajączki na nogach likwidowane są laserem Vbeam Perfecta. Laserowe usuwanie pajączków na nogach to najlepsza metoda dla zmian:

  • pozostałych po zabiegach skleroterapii pajączków,
  • najdrobniejszych – trudnych do zamknięcia za pomocą igły,
  • słabo poddających się sklrozantom.

W Centrum Flebologii w Warszawie wykonywane są zabiegi skleroterapii, echoskleroterapii oraz laseroterapii. Wykonujemy także zabiegi likwidacji zmian naczyniowych na twarzy, rękach, tułowiu i klatce piersiowej. Tu także znajdują zastosowania zabiegi skleroterapii i laseroterapii.

Filmy

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa