Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Owrzodzenia podudzi

Kto cierpi z powodu owrzodzeń podudzi?

Około 380 tys. Polaków cierpi z powodu owrzodzeń podudzi. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy kobiet, szczególnie starszych. W skrajnych przypadkach pacjenci mają otwarte rany nawet od 40 lat. Przychodzą do Centrum Flebologii w Warszawie pozbawieni chęci do życia. Z bólu nie mogą spać. Obraz beznadziejnie powiększającej się rany, często przykrego zapachu odizolował ich od świata. Są po wielu próbach leczenia, nawet przeszczepach. Stracili wszelką nadzieję.

Żylne owrzodzenia podudzi – jakie są przyczyny ich powstania?

Jak powstają żylne owrzodzenia na nogach? W wyniku trwającej wiele lat niewydolności żylnej, tkanki nie są odpowiednio dotlenione i odżywiane. Stają się więc coraz bardziej "zatrute" produktami odpadowymi przemiany materii. Zmiany te najszybciej widać wokół kostek, bo tam najsilniej zalega krew, panuje największe żylne nadciśnienie. Skóra brązowieje, staje się bardzo słaba, łuszczy się i swędzi. Jakikolwiek uraz w okolicy kostki rozpoczyna proces chorobowy. Najczęściej pacjentom wydaje się, że właśnie upadek, czy skaleczenie jest tego przyczyną. Podejmują leczenie dermatologiczne, koncentrujące się na skórze, na zamknięciu rany, niestety bez żadnych efektów.

Pacjenci Centrum Flebologii z owrzodzeniami podudzi to:

  • pacjenci posiadający wiele lat nieleczone żylaki, czyli z uszkodzonym układem żył powierzchniowych,
  • pacjenci po przebytych zakrzepicach żył głębokich czyli z uszkodzonym układem żył głębokich,
  • pacjenci z owrzodzeniami o etiologii tętniczej, limfatycznej, mieszanej, chorujący na cukrzycę lub o innej etiologii.

Pierwsze dwie grupy to aż 80% pacjentów w proporcji 60% do 40%.

Jakie są objawy żylnych owrzodzeń podudzi?

Rany na podudziach powstałe z powodu chorób żył najczęściej otwierają się w okolicy kostek, częściej kostek wewnętrznych. Objawami towarzyszącymi owrzodzeniu żylnemu są:

  • wiele lat trwające bóle w okolicy kostek, zwłaszcza po długim staniu i siedzeniu, zmniejszające się lub ustępujące po uniesieniu nóg lub spacerze,
  • obrzęki wokół kostek nasilające się w ciągu dnia,
  • brązowe przebarwienia,
  • ścieńczenie skóry lub jej bliznowacenie,
  • suchość skóry, mikropęknięcia, świąd, zanik owłosienia, głównie w okolicy kostek.

Jak wygląda leczenie pacjentów z żylnymi owrzodzeniami podudzi?

Dawniej uważano, że wszystkie owrzodzenia podudzi wynikają z uszkodzeń układu głębokiego żył. Uszkodzenia takie są nieodwracalne, dlatego medycyna nie miała dobrych wiadomości dla pacjentów. Jeśli dodatkowo układ żył powierzchniowych był uszkodzony, traktowano to jako defekt mało znaczący terapeutycznie i odradzano usuwanie żylaków.

Pojawienie się technik dopplerowskich pozwoliło zauważyć, że większość pacjentów z owrzodzeniami podudzi ma uszkodzony układ żył powierzchniowych, a te żyły można z sukcesem poddać korekcie zabiegowej. Jest więc możliwa poprawa funkcjonowania układu głębokiego przez usunięcie problemów związanych z uszkodzonym układem powierzchniowym, czyli żylaków. Doświadczenia pokazują, że po takich zabiegach wydolność układu głębokiego wzrasta do 30%. Pacjenci z owrzodzeniami bardzo często są kierowani przez nas do operacji, metod endowaskularnych lub nawet bardzo małoinwazyjnej skleroterapii.

U tych, u których doszło do uszkodzenia żył głębokich, najczęściej właściwe techniki kompresyjne pozwalają skutecznie przeciwdziałać ponownym nawrotom choroby. Zapewniamy pacjentom zaopatrzenie w wyroby kompresyjne.

Pacjentów z owrzodzeniami o etiologii innej niż żylna czy limfatyczna, kierujemy do innych ośrodków, zgodnie z przyczyną powstania ran.

Jak wygląda pielęgnacja ran podudzi?

Nie koncentrujemy się w naszym leczeniu na samej ranie. Nie mniej zasady jej pielęgnacji muszą być bezwzględnie przestrzegane i dostosowane do stanu tkanek. Opatrunki stosowane w leczeniu owrzodzeń:

  • utrzymują optymalną wilgotność w ranie, usuwając nadmiar wysięku i toksycznych bakterii czy grzybów,
  • okluzyjne, tzn. izolują ranę przed dostępem powietrza i zanieczyszczeń, ale jednocześnie pozwalają na wymianę gazową,
  • izolują ranę termicznie: rany przewlekłe najlepiej goją się w lekko podwyższonej temperaturze, ok. 37 stopni Celsjusza,
  • chronią delikatną, nową tkankę,
  • mogą być stosowane pod uciskiem produktów kompresyjnych,
  • pozwalają na ich rzadkie zmiany: w przypadku owrzodzeń żylnych najlepiej opatrunek jest zmieniać raz na tydzień, ponieważ częsta zmiana drażni nowe tkanki i niszczy procesy naprawcze.

W Centrum Flebologii w Warszawie zajmujemy się leczeniem żylnych owrzodzeń podudzi. Pacjenci mogą liczyć na nasze wieloletnie doświadczenia w diagnostyce, leczeniu zachowawczym, zabiegowym oraz doborze skuteczniej kompresjoterapii.

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa