Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Owrzodzenia podudzi to objaw skrajnie zaawansowanej niewydolności żylnej. Tkanki nogi są wyczerpane i rozpadają się. Wiele lat były niewłaściwie odżywiane, zalegająca krew żylna osłabiła w tym miejscu zdolności regeneracji i tworzenia nowych komórek. Powstają trudno gojące się rany.

Stosowanie skoncentrowanych czynników wzrostu własnego organizm przyśpiesza mechanizm odbudowy i gojenia rany. To bardzo przyjazna i biokompatybilna procedura, ponieważ wykorzystuje cząsteczki organizmu pacjenta. Jest całkowicie bezpieczna, co jest szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na owrzodzenia podudzi, u których bardzo często występują reakcje nietolerancji na różne substancje.

Jak otrzymujemy czynniki wzrostu? Izolujemy je z płytek krwi z krwi obwodowej pacjenta. Krew pobierana jest z żyły na ręku i następnie odwirowywana, by otrzymać tzw. autologiczne osocze bogatopłytkowe (PRP, platelet rich plasma). Następnie czynniki wzrostu podawane są w okolice rany.

Płytki krwi przyśpieszają procesy gojenia się rany poprzez stymulację podziałów komórkowych, zwiększenie napływu komórek macierzystych do rany, zwiększenie unaczynienia oraz powstanie elastyny i kolagenu. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za procesy przylegania komórek (adhezji).

Stosujemy tę procedurę u pacjentów z czynnym owrzodzeniem podudzi, ale także polecamy ja jako element postępowania po zagojeniu owrzodzenia. Czynniki wzrostu rewelacyjnie wpływają na stan skóry. Medyczna ochrony skóry w gojeniu ran jak i po zagojeniu nadal jest powszechnie niedoceniana. Ochrona medyczna skóry ma nie tylko pozytywny wpływ na proces gojenia we wszystkich fazach leczenia rany, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom skóry i nawrotom owrzodzeń, a ponadto wpływa na ogólne dobre samopoczucie pacjenta.

Polecamy także zabiegi mezoterapii z osocza bogatopłytkowego w rewitalizacji skóry twarzy, dekoldu, szyi. itp. Osocze bogatopłytkowe

Broszury

 •  
 • Kompresjoterapia w liczbach

  Kompresjoterapia czyli leczenie uciskiem to najważniejsza metoda leczenia obrzęku limfatycznego. Nieoceniona także w profilaktyce i leczeniu niewydolności żylnej. Oferujemy pomoc w doborze i zaopatrzeniu pacjentów w wyroby okrągłodzianych i płaskodzianych, w 1,2,3 i 4 klasie ucisku, na kończyny górne i dolne.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a kondycja psychiczna

  Jeśli po przebytej zakrzepicy zmagasz się z lękiem, depresją, złością, żalem i smutkiem to ten artykuł jest dla Ciebie. 20% pacjentów, którzy doświadczyli zakrzepicy w ciągu pięciu pierwszych lat od zachorowania będzie wymagać leczenia psychotropowego. Najczęściej sięgną po leki przeciwdepresyjne. To dwukrotnie więcej niż ich rówieśnicy bez incydentu zakrzepowego.

  czytaj więcej
 • Szczepionka przeciw COVID-19 a leki przeciwzakrzepowe

  Co powinniśmy wiedzieć o profilaktyce przeciwzakrzepowej w pandemii COVID-19? Czy pacjenci stosujący stale leki przeciwzakrzepowe są w grupie ryzyka? Czy stałe zażywanie antykoagulantów jest przeciwwskazaniem do szczepienia? Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą w pandemii COVID-19 u pacjentów, którzy w przeszłości mieli zakrzepicę żylną lub zator tętnicy płucnej.

  czytaj więcej
 • Zakrzepica a COVID-19

  Dość szybko świat dowiedział się, że pacjenci chorzy na COVID-19 są w grupie ryzyka powstania zakrzepicy. Nierzadko zdarza się, że pacjent jest na dobrej drodze do wyzdrowienia, a nagle rozpoczyna walkę o życie z powodu masywnej zakrzepicy! Omówimy główne zagadnienia związane z zakrzepicą u pacjentów chorych na COVID-19.

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa