Owrzodzenia
Owrzodzenia podudzi to objaw skrajnie zaawansowanej niewydolności żylnej. Tkanki nogi są wyczerpane i rozpadają się. Wiele lat były niewłaściwie odżywiane, zalegająca krew żylna osłabiła w tym miejscu zdolności regeneracji i tworzenia nowych komórek. Powstają trudno gojące się rany.
Stosowanie skoncentrowanych czynników wzrostu własnego organizm przyśpiesza mechanizm odbudowy i gojenia rany. To bardzo przyjazna i biokompatybilna procedura, ponieważ wykorzystuje cząsteczki organizmu pacjenta. Jest całkowicie bezpieczna, co jest szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na owrzodzenia podudzi, u których bardzo często występują reakcje nietolerancji na różne substancje.
Jak otrzymujemy czynniki wzrostu? Izolujemy je z płytek krwi z krwi obwodowej pacjenta. Krew pobierana jest z żyły na ręku i następnie odwirowywana, by otrzymać tzw. autologiczne osocze bogatopłytkowe (PRP, platelet rich plasma). Następnie czynniki wzrostu podawane są w okolice rany.
Płytki krwi przyśpieszają procesy gojenia się rany poprzez stymulację podziałów komórkowych, zwiększenie napływu komórek macierzystych do rany, zwiększenie unaczynienia oraz powstanie elastyny i kolagenu. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za procesy przylegania komórek (adhezji).
Stosujemy tę procedurę u pacjentów z czynnym owrzodzeniem podudzi, ale także polecamy ja jako element postępowania po zagojeniu owrzodzenia. Czynniki wzrostu rewelacyjnie wpływają na stan skóry. Medyczna ochrony skóry w gojeniu ran jak i po zagojeniu nadal jest powszechnie niedoceniana. Ochrona medyczna skóry ma nie tylko pozytywny wpływ na proces gojenia we wszystkich fazach leczenia rany, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom skóry i nawrotom owrzodzeń, a ponadto wpływa na ogólne dobre samopoczucie pacjenta.
Polecamy także zabiegi mezoterapii z osocza bogatopłytkowego w rewitalizacji skóry twarzy, dekoldu, szyi. itp. Osocze bogatopłytkowe
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.
W 2019 roku ogłoszono nowy paradygmat związany z terapią lipoedemy. W artykule omawiany najważniejsze punkty dotyczące nowego podejścia, obalamy, za autorami, mity dotyczące lipoedemy.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Flebologicznego dr Michał Posmykiewicz zaprezentował wyniki leczenia pacjentów za pomocą najnowszego lasera neoV 1940 z wykorzystaniem światłowodu wielopierścieniowego Infinite Ring.