Flebologia

Owrzodzenia

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Owrzodzenia podudzi to objaw skrajnie zaawansowanej niewydolności żylnej. Tkanki nogi są wyczerpane i rozpadają się. Wiele lat były niewłaściwie odżywiane, zalegająca krew żylna osłabiła w tym miejscu zdolności regeneracji i tworzenia nowych komórek. Powstają trudno gojące się rany.

Stosowanie skoncentrowanych czynników wzrostu własnego organizm przyśpiesza mechanizm odbudowy i gojenia rany. To bardzo przyjazna i biokompatybilna procedura, ponieważ wykorzystuje cząsteczki organizmu pacjenta. Jest całkowicie bezpieczna, co jest szczególnie ważne dla pacjentów cierpiących na owrzodzenia podudzi, u których bardzo często występują reakcje nietolerancji na różne substancje.

Jak otrzymujemy czynniki wzrostu? Izolujemy je z płytek krwi z krwi obwodowej pacjenta. Krew pobierana jest z żyły na ręku i następnie odwirowywana, by otrzymać tzw. autologiczne osocze bogatopłytkowe (PRP, platelet rich plasma). Następnie czynniki wzrostu podawane są w okolice rany.

Płytki krwi przyśpieszają procesy gojenia się rany poprzez stymulację podziałów komórkowych, zwiększenie napływu komórek macierzystych do rany, zwiększenie unaczynienia oraz powstanie elastyny i kolagenu. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za procesy przylegania komórek (adhezji).

Stosujemy tę procedurę u pacjentów z czynnym owrzodzeniem podudzi, ale także polecamy ja jako element postępowania po zagojeniu owrzodzenia. Czynniki wzrostu rewelacyjnie wpływają na stan skóry. Medyczna ochrony skóry w gojeniu ran jak i po zagojeniu nadal jest powszechnie niedoceniana. Ochrona medyczna skóry ma nie tylko pozytywny wpływ na proces gojenia we wszystkich fazach leczenia rany, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom skóry i nawrotom owrzodzeń, a ponadto wpływa na ogólne dobre samopoczucie pacjenta.

Polecamy także zabiegi mezoterapii z osocza bogatopłytkowego w rewitalizacji skóry twarzy, dekoldu, szyi. itp. Osocze bogatopłytkowe

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa