Flebologia
Około 95% pacjentów cierpiących na chorobę hemoroidalną może być leczona skutecznie metodami nieoperacyjnymi. Powszechnie stosuje się leki poprawiające krążenie żylne oraz farmaceutyki działające miejscowo. Gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, stosuje się leczenie zabiegowe.
Jedna z metod nieoperacyjnego leczenia polega na zakładaniu na guzek krwawniczy gumowego pierścienia. Celem zabiegu nie jest zniszczenie hemoroidów, tylko ich unieruchomienie względem otaczających tkanek. Uzyskuje się to poprzez doprowadzenie do zwłóknienia tkanek okolicy guzka krwawniczego i wytworzenie blizny, która podtrzymuje całą strukturę. Metoda ta daje dobre efekty: blisko 90% wyników dobrych i bardzo dobrych. Jednocześnie zachowana jest fizjologiczna rola hemoroidów, którą jest uszczelnianie odbytu. Jest metodą znaną i stosowaną od ponad 30 lat i zwaną od jej twórcy - metodą Barrona. Zabiegi wykonywane są ambulatoryjnie.
Założenie pierścienia jest bezbolesne i trwa parę minut. Podczas jednej wizyty lekarz zakłada pierścień na jeden guzek. W odstępach dwutygodniowych izolowane są dwa kolejne. Powikłania są rzadkie i dotyczą głównie krwawień po odpadnięciu fragmentu uciśniętego guzka, dolegliwości bólowych, zsunięcia się podwiązki. Stosowanie tej metody pozwala na ograniczenie wskazań do zabiegów operacyjnych. Jedynie 5% chorych, u których żylaki odbytu są w najbardziej zaawansowanych stadiach, wymaga pomocy z użyciem skalpela.
Choroba hemoroidalna jest schorzeniem powszechnym. Podobne objawy towarzyszą nowotworom jelita grubego, dlatego też istotną rolę w procesie leczenia odgrywa diagnostyka. Rozpoczęcie leczenia poprzedza zawsze badanie z użyciem wziernika (rektoskopia lub anoskopia).
Żylaki to nie tylko kwestia wygląd, żylaki mogą powodować problemy zdrowotne! Mogą być przyczyną poważnych komplikacji i często wymagają interwencji, nawet chirurgicznych. Dzięki ćwiczeniom możesz wpłynąć na rozwój choroby żylakowej i ją powstrzymać
8 lipca 2022 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego zasady refundowania wyrobów medycznych, w tym wyrobów płaskodzianych na obrzęki limfatyczne.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.