Limfologia
Ruch w przypadku Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej) to metoda lecznicza. Wspomaga wydajność kompresjoterapii, wzmaga odpływ krwi żylnej oraz wnikanie płynu do kapilar naczyniowych, czyli redukuje istniejący obrzęk.
Ćwiczenia powinny być wykonywane tak często jak to jest możliwe, zarówno w 1. jak i 2. Fazie KTP 3. Proponujemy 2-3 razy dziennie, po około 30 minut. Powinny oczywiście dotyczyć kończyny dotkniętej obrzękiem, ale także uruchamiać całe ciało i być wykonywane zgodnie z kolejnością przeprowadzania manualnego drenażu limfatycznego, czyli rozpoczynać się od ruchów głowy, szyi, tułowia i na końcu kończyn.
Preferowane są ćwiczenia o niskim stopniu intensywności, angażujące pompę mięśniowo-stawową. Pacjent nie może czuć zmęczenia po wykonywaniu ćwiczeń. Zbyt intensywne ćwiczenia doprowadzają do zwiększenia przepływu płynów w tkankach i paradoksalnie obciąża to znacznie układ limfatyczny i żylny i doprowadzając do powiększenia obrzęku.
Bezwzględnie ćwiczenia muszą być wykonywane w bandażach lub odzieży uciskowej. Inaczej aktywność ruchowa zwiększa zastój chłonni i potęguje obrzęk.
Ruch to zdrowie! W przypadku pacjentów dotkniętych obrzękiem limfatycznym każda aktywność mobilizuje pacjentów do działania i poprawia ich samopoczucie. To ważny element terapii też z uwagi na często izolację pacjentów. Polecamy więc, codzienne spacery, Nordic Walking, jazdę na rowerze, taniec, pływanie, czy gimnastykę w wodzie. Oczywiście zajęcia w wodzie nie wymagają zewnętrznej kompresji. W tym wypadku woda wywiera odpowiednie ciśnienia na tkanki.
Zakrzepica u sportowców jest ogromnym zaskoczeniem. Bycie zdrowym i bycie sportowcem nie zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi. Uprawianie sportów może zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Dotyczy to przede wszystkim sportów walki oraz gier zespołowych.
Czy obrzęk limfatyczny naraża na zwiększone ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy szczepienie przeciwko COVID-19 jest zalecane u pacjentów z obrzękiem limfatycznym? Jak postępować podczas pandemii, gdy mam obrzęk limfatycznym? Jak sobie radzić w tym czasie z kompresja medyczną.
W 2019 roku ogłoszono nowy paradygmat związany z terapią lipoedemy. W artykule omawiany najważniejsze punkty dotyczące nowego podejścia, obalamy, za autorami, mity dotyczące lipoedemy.
Podczas Międzynarodowego Kongresu Flebologicznego dr Michał Posmykiewicz zaprezentował wyniki leczenia pacjentów za pomocą najnowszego lasera neoV 1940 z wykorzystaniem światłowodu wielopierścieniowego Infinite Ring.