Flebologia

Limfologia

Gimnastyka

Ruch w przypadku Kompleksowej Terapii Przeciwzastoinowej (Przeciwobrzękowej) to metoda lecznicza. Wspomaga wydajność kompresjoterapii, wzmaga odpływ krwi żylnej oraz wnikanie płynu do kapilar naczyniowych, czyli redukuje istniejący obrzęk.

Ćwiczenia powinny być wykonywane tak często jak to jest możliwe, zarówno w 1. jak i 2. Fazie KTP 3. Proponujemy 2-3 razy dziennie, po około 30 minut. Powinny oczywiście dotyczyć kończyny dotkniętej obrzękiem, ale także uruchamiać całe ciało i być wykonywane zgodnie z kolejnością przeprowadzania manualnego drenażu limfatycznego, czyli rozpoczynać się od ruchów głowy, szyi, tułowia i na końcu kończyn.

Preferowane są ćwiczenia o niskim stopniu intensywności, angażujące pompę mięśniowo-stawową. Pacjent nie może czuć zmęczenia po wykonywaniu ćwiczeń. Zbyt intensywne ćwiczenia doprowadzają do zwiększenia przepływu płynów w tkankach i paradoksalnie obciąża to znacznie układ limfatyczny i żylny i doprowadzając do powiększenia obrzęku.

Bezwzględnie ćwiczenia muszą być wykonywane w bandażach lub odzieży uciskowej. Inaczej aktywność ruchowa zwiększa zastój chłonni i potęguje obrzęk.

Ruch to zdrowie! W przypadku pacjentów dotkniętych obrzękiem limfatycznym każda aktywność mobilizuje pacjentów do działania i poprawia ich samopoczucie. To ważny element terapii też z uwagi na często izolację pacjentów. Polecamy więc, codzienne spacery, Nordic Walking, jazdę na rowerze, taniec, pływanie, czy gimnastykę w wodzie. Oczywiście zajęcia w wodzie nie wymagają zewnętrznej kompresji. W tym wypadku woda wywiera odpowiednie ciśnienia na tkanki.

Filmy

Broszury

 •  
 • BERLANGE PRESILUS – modelka i ambasadorka wyrobów kompresyjnych JOBST

  Przepiękne stylizacje kanadyjskiej modelki BERLANGE PRESILUS, która cierpi z powodu zespołu Klippela Trenaunaya. Jej jedna noga pokryta jest zamianami naczyniowymi i rozległymi żylakami. Wyroby kompresyjne łagodzą Jej ból, ale i dodają wyjątkowego piękna.

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część II

  W poprzedniej części artykułu wymieniliśmy najczęstsze przyczyny obrzęków nóg wynikające z zaburzeń układu naczyń żylnych oraz limfatycznych. Teraz czas na pozostałe przyczyny obrzęku nóg: ciąża, choroby nerek, wątroby, niewydolność serca, niedoczynność tarczycy, urazy, działania leków

  czytaj więcej
 • Obrzęki nóg – czy powinny niepokoić? – część I

  Lato, upały – wiele osób zauważa na swoich stopach i podudziach obrzęki: nogi „wylewają się” z butów, skarpetki pozostawiają odciśnięte ślady. Jeśli obrzęki pojawiają się tylko sporadycznie i mijają po dłuższym wypoczynku – nie ma problemu. Niepokój powinny jednak wzbudzić silne, a także często nawracające obrzęki. Mogą wskazywać na poważną chorobę.

  czytaj więcej
 • Pończochy do porodu? Tak!

  Coraz częściej można usłyszeć od kobiet ciężarnych, że lekarz polecił noszenie wyrobów kompresyjnych przez okres całej ciąży. To ma sens! Kompresjoetrapia, bo tak nazywa się sposób leczenia i zapobiegania schorzeniom żylnym, u kobiet w ciąży, w czasie porodu i połogu odgrywa ogromna rolę

  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa